Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Savunma Ribaundu-Savunma Ribaundunun Önemi
1.679 kez görüntülendi

Savunma Ribaundu-Savunma Ribaundunun Önemi

Bütün Takımın Sarfetmesi Gereken Çaba: Savunma Ribaundu“Ribaund alınana kadar savunma bitmez!”
Savunma ribaundunun önemi abartı sayılamaz. Savunma ribaundu sayı ile sonuçlanan bir hücum kadar önemlidir (hücum ile eşdeğerdir). Oyun sırasında takım güçlü bir savunma ve kötü veya aceleci atışlar sergiletebilir ama isabetli olmayan atışların ribaundunu karşı takımın alması, “güçlü savunma” çabalarını yitirtebilir. Herhangi bir savunma çabasının başarılı olması için savunmanın rakibe top kaybı (turnover) yaptırması veya savunma ribanundunu alarak savunmayı sonlandırması gerekmektedir.
Savunma ribaundu takımın koordineli bir çabasıdır. Her oyuncu ribaundun alınması gibi “box out” ve karşı takımdaki oyuncuların ribaund almasını engellemeye yönelik yapılan çabaların da ne kadar önemli olduğunu bilmelidir. Bu yüzden, savunma ribaundu basketboldaki ne kadar aldığın değil ne kadar aldırmadığın(yaptırmadığın -izin vermediğin) durumlardan biridir. Bu da şu demek: savunma oyuncuları, hücum oyuncusunun çembere ve topa doğru giden yolunu kesmelidir. Özellikle bu ifade şutörün topu elinden çıkardığı anda topun nereye gittiğinin bilinmesiyle gerçeklik kazanır.
“Boxing out”ta oyuncuların topa karşı içgüdülerinin geliştirilmesi ile birlikte tutumlarının da geliştirilmesi gereklidir. Oyuncular mental olarak güçlü olmalı(oynamalı) ve topu istemelidirler. Basketbol alışkanlıklar oyunudur. Bir kez düzgün “boxing out” tekniği öğretilirse, sezon boyunca yapılan her alıştırma ve hazırlık maçı bu tekniğin pekişmesinin önemli bir parçası olacaktır.Bobby Knight: Savunma anlamında yapacağın ilk şey kolay sayı yememektir ve savunma için rakibin kaçırdığı bir atıştan sonra rakibin aldığı hücum ribaundu ile 2. atıştan alnının ortasına yediğin kolay bir basketten başka hiçbir şey daha ucuz ve moral bozucu olamaz.
SAVUNMA RİBAUNDU
Savunma ribaundları oyunun en önemli parçalarından biridir. Çünkü hücum, ribaundda alınan topla başlar.
Seyirciler genellikle isabetli şutlarla ilgilenirler, ama isabetsiz şutlar da oyunun bir parçasıdır ve ribaundçuları asıl bu şutlar ilgilendirir. Ribaund mücadelesinden galip çıkmak, en az sayı atmak kadar önemlidir.Şut atıldı… O’neal ribaundu alabilmek için topa doğru yöneldi… Mehmet Okur pozisyonunu almış drumda… O’neal Mehmet’in etrafından dolaşmaya çalışıyor… Ancak Mehmet onu engelliyor… Ribaund Mehmet’in…Nasıl oluyor da 2.10’luk Mehmet Okur ribaundda 2.20’lik Shaquil O’neal’a üstünlük sağlıyor? Sorunun cevabı çok basit; Çünkü Mehmet, savunma ve hücum ribaundlarında son derece basit bir teknik kullanıyor. Ne kadar güçlü, zayıf, uzun yada kısa olursanız olun, ribaund almak istiyorsanız sizin de bu tekniği öğrenmeye ihtiyacınız var.Basketbol bir temas sporudur. Bu temasların da büyük bir kısmı ribaund sırasında gerçekleşir. İyi bir ribaundçu olabilmeniz için, bu temasın ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini bilmeniz gerekir. Herşeyden önce ribaundun, oyunun çok fazla çaba gerektiren, zor bir parçası olduğunu kavramalı, itiş kakışla, dirseklerle birlikte yaşamayı öğrenmelisiniz. Ribaundda en önemli şey, olaya kafaca hazır olmaktır. Fiziksel temastan çekinmeden her ribaundu almayı istemek gerekir. Mehmet Okur arkadan gelen Shaquil O’neal’in önünde pozisyon aldğında, onun gelip sırtına yükleneceğini de çok iyi biliyordu, bunun oyunun önemli bir parçası olduğunu da…Şüphesiz en iyisi, basketbolu temiz oynamaktır. Kimseyi sakatlamamaya, kendiniz de ters pozisyonlara girmemeye dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte oyunda itişmelerin,Savunmanın her anında olduğu gibi ribaundda da pozisyon alma ve yardımlaşma çok önemli. Ribaund mücadelesini en uzun olanlar değil, en iyi pozisyon alanlar kazanır.
pozisyon kapmak için kıyasıya bir mücadelenin var olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu, ribaundda başarının
bir parçası olduğu için hazırlıklı olmalısınız. Sertliği siz başlatmayabilirsiniz, ancak biri size karşı kullandığı zaman da cevabını vermeniz
gerekecektir. Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise: “ASLA RAKİBİNİZ SIÇRADIĞI ZAMAN ONU İTMEYİN.” Çünkü insanın havada dengesini koruması çok zordur ve dengesiz biçimde yere düşmesi, çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan sakatlıklara yol açtığı gibi, zaman zaman da ölümle sonuçlanabilir.
POZİSYON :
Savunma ribaunduyla hücum ribaundu arasındaki en büyük fark, şut atılırken oyuncuların bulunduğu yerlerdir. Eğer savunmadaysanız, çok bilinen deyimle “TUTTUĞUNUZ ADAMLA POTA ARASINDA DURMANIZ GEREK” Bu pozisyon size avantaj sağlar. Avantajınızı iyi kullanırsanız, ribaundu alırsınız. Ribaund sırasında en çok dikkat etmeniz gereken üç şey:
• Topu izlemek.
• Rakibinizin önünü kesmek (Box-out).
• Topun düşeceği yeri önceden hesaplayıp, herkesten önce oraya ulaşmak.
TOPU İZLEMEK :
İlk amacınız Gözünüzü toptan ayırmamak olmalı. Bu bir oyuncunun saha üzerindeki en önemli görevidir. Sahanın neresinde olursanız olun, saat ve skor ne durumda, top kimin elinde olursa olsun, sadece sizin elinizdeyken topa bakamazsınız. Bunun dışındaki tüm

Box-out ve topu takip etmek ribaundun en önemli kuralları.
durumlarda ister hücumda, ister savunmada olun, oyunun her anında topu görmek sizin oyuncu olarak başlıca görevinizdir. Topa iyi konsantre olmak, onun ne zaman, nereye düşeceğini hissetmenizi sağlar ki, bu ribaundlarda şarttır. Oyunun her anında topa bakmayı bir alışkanlık haline getirin. Sahanın diğer bölümlerinde olup bitenleri göz ucuyla takip etmelisiniz.
Böylece olacaklara önceden önlem alabilir ve her zaman siz karlı çıkabilirsiniz.

RAKİBİNİZİN ÖNÜNÜ KESMEK :
Bunu yapabilmek için her zaman rakibinize bakmanız gerekmez. Onun hangi yöne hareketlendiğini göz ucuyla izleyerek yada temas ederek anlayabilirsiniz. Ona dokunacak kadar yakın olmak ve hafif bir temasla hareketlerini kontrol etmek, pozisyon alırken size yardımcı olabilir. O, topa doğru hareketlendiği anda, siz de çabuk davranıp onun önünü kesmelisiniz. (Buna basketbol deyimiyle “BOX-OUT” denir) Rakibinizi tamamen engellemeniz mümkün olmasa bile, onun hareketini yavaşlatıp geciktirmeniz size avantaj sağlar. Tabii bütün bunları yaparken gözlerinizi toptan ayırmamayı ihmal etmeyin.

TOPA DOĞRU HAREKET :

Alan savunmasında ribaund alabilmek için en önemli unsur doğru yerde pozisyon alabilmektir.
Topun havadaki hareketini iyi takip ettiğiniz zaman, onun çemberin neresine çarpacağını ve daha sonra nereye sekeceğini anlarsınız. İlk yapmanız gereken, tuttuğunuz adamın o noktaya ulaşmasını engellemektir. Rakibinizin, topun düşeceği noktaya saniyenin onda biri kadar bir zaman geç ulaşması, sizin ribaundu almanıza yetebilir. Onun yolunu kestiğinizden iyice emin olduktan sonra, siz oraya doğru hareketlenmelisiniz. Bir film senaryosu gibi anlattığımız bütün bu olaylar aslında bir saniyelik bir zaman dilimi içinde olup biter. Bu nedenle çok çabuk olmalı, her şeyi bir refleks haline getirmelisiniz.
Rakibi engellerken vücudunuzu, özellikle kalçanızı iyi kullanmanız gereklidir. Dengenizi sağlamak için de kollarınızı yana doğru açmalısınız.

SIÇRAMAK :
Top çemberden aşağı düşerken, öne ve yukarı doğru sıçrayın. En yüksek noktaya ulaştığınız anda da topa uzanın ve onu iki elle yakalamaya çalışın. Bu sırada rakibinizi arkada bırakmayı başarabilmişseniz, onun sizin üzerinizden topu alması güçleşecektir. Topu tuttuğunuz anda, çabuk bir şekilde aşağı doğru çekin ve hem gövdenizle, hem de dirseklerinizle topu koruyun.

RİBAUNDU ALDIKTAN SONRA :
Ribaundu alıp yere indikten sonra, topu oyuna sokmak da en az ribaunt almak kadar önemlidir. Bu sırada etrafınızda topu kapmak için fırsat kollayan bir sürü rakip olacaktır. Eğer etrafınızda baskı varsa sakın dripling yapmaya kalkmayın. Pas verebileceğiniz arkadaşınızı arayın. Topu dikkatli bir pasla oyun kurucunuza ulaştırmaya çalışın. Unutmayın, ribaundu aldıktan sonra tam hücuma hazırlanırken topu rakibe kaptırıp sayı yemek kadar kötü bir şey olamaz.

ALAN SAVUNMASINDA RİBAUND :
Yukarıda anlattığımız bütün ilkeler, adam adama savunmada ribaunt almaya ilişkindi. Alan savunmasında durum pek de farklı olmasa da, bazı ilkelerde farklılıklar bulunmaktadır. bazen ribaundu kovalayan iki rakiple karşı karşıya kalabilirsiniz. Rakip takım hücumda sahanın bir tarafına yüklenmişse, şut atıldığı anda sizin bölgenizde birden fazla rakip oyuncu bulunabilir. Bu durumda önce topun nereye düşeceğini kestirip, doğru noktada pozisyon almalısınız. Daha sonra da o bölgeye hareketlenen bir rakip oyuncu varsa onu box-out

Eski Chicago oyuncusu Dennis Rodman NBA’de en çok ribaund alan oyuncuların başında gelirdi. ANcak Rodman rakiplerinin çoğundan kısaydı.
etmelisiniz. Rakiplerini topun düştüğü noktadan uzak tuttuktan sonra ribaundu almamak için hiçbir sebep yok. Alan savunmasında sorumlu olduğunuz bölgede birden fazla rakip bulunabileceği gibi, hiçbir rakip oyuncunun olmadığı pozisyonlarda doğabilir. Bu durumda daha da dikkatli olmalısınız. Son anda çabuk bir rakip oyuncu sizi sizi aldatıp, arkanızdan topa uzanabilir. Bu arada bir arkadaşınızın da en az iki rakiple mücadele ettiğini unutmayın. Ona yardım etmek de sizin göreviniz.

KISALARIN GÖREVLER İ:
Ribaund genellikle, maçın maçın büyük bölümünü pota altında geçiren uzun oyuncuların göreviymiş, kısalar ribaunda hiç karışmazlarmış gibi düşünülür. Oysa ribaundda kısaların da çok önemli sorumlulukları vardır. Ribaundda bütün toplar çember altına düşer diye bir kural yok. Bazı toplar, özellikle de uzak mesafeden
atılan şutlardan seken toplar, faul çizgisi yakınlarına düşer. Bu durumda sorumluluk kısalarındır. Kısaların da doğru pozisyon alıp, rakiplerini topun düştüğü noktadan uzak tutmaları ve takımlarına ribaund katkısı sağlamaları gerekmektedir. İsterseniz şimdi, savunma ribaundlarında başarılı olmak için yapmanız gerekenleri bir kez daha hatırlatalım:

• Topu dikkatle takip etmek.
• İyi pozisyon almak.
• Rakibin önünü kesmek.
• Topun düşeceği noktaya doğru yönelmek.
• İyi bir zamanlamayla sıçramak.
• Topu aldıktan sonra iyi korumak.

Ribaund basketbol oyununun en önemli parçalarından biridir ve başta da söylediğimiz gibi sıkı çalışma gerektirir. İyi bir ribaundçu olabilmeniz için saatlerce antrenman yapmaya ihtiyacınız var. Güçlü olan yanlarınızı korumalı, zayıf yanlarınızı geliştirmelisiniz. Bütün bunları yaptığınız anda takımınız için vazgeçilmez bir oyuncu olursunuz.

PÜF NOKTALARI
1. Şut atıldığında birden fazla olaya konsantre olmanız şart. Hem topa, hem rakibinize, hem de topun düşmesi muhtemel alana dikkat etmelisiniz. Top çembere çarpıp sektiğinde ise bütün dikkatiniz onun üzerinde toplanmalı. Ancak topa sahip olduğunuz anda gözlerinizi ondan ayırabilirsiniz.
2. Rakipleriniz sizden uzun yada daha çok sıçrıyor olabilir. Hiç fark etmez. Siz doğru pozisyonu alıp, onları “box-out” edebiliyorsanız, ribaundlar sizindir. Ribaund bir anlamda “uzun ile genişin mücadelesi” olarak tanımlanabilir. Bacaklarınızı ve kollarınızı iyice açarsanız, pota altında kaplayacağınız yer artacak, rakibinizin boy avantajını ortadan kaldırma ihtimaliniz kuvvetlenecektir.
3. Top çembere çarptığı anda nereye sekeceğini kestirmek biraz da tecrübeye dayanan bir beceridir. Basketbola yeni başlamış bir oyuncuysanız bunu yapabilmeniz pek kolay değil. (Ancak bazı yeni başlamış oyuncuların ribaunt sezgilerinin kuvvetli olduğunu da unutmamak gerekir. Onlar doğuştan ribauntçudur.) Önceleri şansınızın yardımıyla doğru yerde olmaya gayret edeceksiniz. Tecrübeniz arttıkça, topun düşeceği yeri tahmin etmeniz kolaylaşacaktır.
4. Kısa oyunculara da ribaund sırasında rakiplerin önünü kesmek ve onları pota altından uzak tutmak gibi görevler düşer. Ribaund sadece uzunların işi değildir.
5. Ribaunda çıktığınızda iki elinizi de kullanın. En yüksek noktaya eriştiğiniz anda iki kolunuzun da yukarı kalkmış olması gerekmez. Ancak topa tek elinizle hakim olup ta, onu aşağı doğru çekerken mutlaka diğer elinizi de devreye sokun.
6. Siz ribaundu alıp, topa hakim olduktan sonra rakibiniz topu çalmaya çalışıyorsa dirseklerinizi kullanarak topu korumaya çalışın. Ancak bu, hareketinizin doğal bir parçası gibi olmalı. Göstere göstere rakibi dirseklerseniz, hakemin kararı faul olacaktır. Buna çok dikkat etmelisiniz.
7. Hakemin pota altında olup biten her şeyi görmesi imkansızdır. Bazen tam ribaundu almayı beklerken rakip tarafından itildiğinizi ve pozisyonunuzun bozulduğunu fark edersiniz. Kıyasıya bir ribaund mücadelesinde bu doğaldır. Aynı şeyleri sizin de rakibinize yapma şansınız var.
8. Pozisyon kapmak için rakibinizle itişirken hiç bir zaman ellerinizi kullanmayın. Onun pozisyonunu bozmak için sırtınızı, kalçanızı, omuzlarınızı kullanabilir, kollarınızı açarak da kapladığınız alanı genişletebilirsiniz.
9. Dengeli olmak ve yere sağlam basmak ribaundda en önemli olaylardan biridir. Bunun için güçlü bacaklara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Savunma Ribaundu-Savunma Ribaundunun Önemi Reviewed by on . Bütün Takımın Sarfetmesi Gereken Çaba: Savunma Ribaundu“Ribaund alınana kadar savunma bitmez!” Savunma ribaundunun önemi abartı sayılamaz. Savunma ribaundu sayı Bütün Takımın Sarfetmesi Gereken Çaba: Savunma Ribaundu“Ribaund alınana kadar savunma bitmez!” Savunma ribaundunun önemi abartı sayılamaz. Savunma ribaundu sayı Rating:
scroll to top