Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » VIDEO/2-2-1 Tam Saha Baskılı Alan Savunması
2.712 kez görüntülendi

VIDEO/2-2-1 Tam Saha Baskılı Alan Savunması

2-2-1 Tam saha baskılı alan savunması ve kaymalar
2-2-1 fullcourt zone press

x1 ile x2 ön sahada rakibin top getirecek oyuncularına baskılı müdafaa yaparlar.X3 ve x4 ise yine rakip sahanın biraz önünde olası yapılması gereken yardımlara hazır şekilde savunma duruşundadırlar.X5 ise savunduğumuz potanın tepe noktasında arkadaşlarına konuşarak yönlenmelerini sağlamak için pozisyonunu almıştır ve ayrıca savunma yapmaya hazır konumdadır.

2.şekilimizde ise hücum oyuncularının olası duruş noktalarına göre almamız gereken savunma şekilleri vardır.Tam saha baskılı bu alan savunmasında eğer rakip takım dip çizgiden top çıkarıyorsa savunmamız baskılı ve top ile adam arasında olacak şekilde gerçekleşmelidir.

Şekil 3′de top rakip 1 numaraya atıldığında X2′nin rakip 1 numaranın koşu yoluna girecek şekilde pozisyon alması gerekliliği.X5′in rakip 3 numarasının boş koşusunu durdurmak üzere karşısına çıkması gerektiği,X3′ün X1 numaraya yardım etmek sureti ile yerinde kaldığı,X4′ün ise kendi sahasına biraz daha yaklaşıp olası atılacak ters pas aralarına yada yardım savunmasına gitmek için pozisyon aldığını görüyorsunuz.

4.şeklimizde rakip 1 numara pası 2 numaraya attığını varsayalım.Bu durumda x2 hemen 2 numaranın savunmasına gidecek x1 x2 nin şekil 3 de ki konumuna düşecek,x4 x2 ye olası yardım müdafası için pozisyon alacak x3 ise kendi ortasahasının arkasında bir önce ki şekilde x4 ün yaptığı gibi olası pas aralarına veya yardım savunması için hazır bekleyecek pozisyonu alacaktır.

Rakip 1 pası 2 numaraya değil top sürebilen özelliğe sahip topu çıkaran 4 numaraya verirse sistem şekil 4 deki gibi işleyecek ve pozisyonlar alınacak yalnız bu sefer Rakip 2 bizim potamıza daha yakın olacağı için top hangi tarafa atılırsa o bölgede ikili sıkıştırmalar gerçekleştirilecektir.

Şekil 6 ‘da 4 numaranın hücumun başlangıcında topu 1 numaraya değilde 2 numaraya pas olarak verdiğini düşünelim.Bu pozisyonda x1 hemen top çıkaran 4 numarayı,x2 pası alan 2 numarayı,x3 ise rakip 1 numarayı savunma yaparak karşılarlar.X4 rakip dördün pas açısına girip baskı yaparken x5 ise rakip 3 numaraya gerektiği takdirde atılacak kross pasın arasına girmek için pozisyon alır.

Rakip 1 pası orta sahaya yakın duran 2 numaraya atarsa burada hemen x1 ve x2 nin ikili sıkıştırma ile topu durdurması gerekliliği esastır.Diğer savunma oyuncuların durması gerektiği nokta ise gösterilmiştir.

8.ci seçenekte ise rakip 1 numaranın top sürmesi halinde orta sahanın köşesinde X1 ve X3 ikili sıkıştırma yapar.X5,x3′ün boşalttığı kulvara,x4 x5′in boşalttığı alana,x2 ise x4′ün savunma alanında yerini alarak savunma rotasyonunu gerçekleştirirler.

Rakip 1 bu top sürme esnasında ters tarafa yani 2 numaraya pas atarsa yerleşim 8.diagramda ki yerleşimin tam tersi olacaktır.

Pas 1 numaradan 3 numaraya atıldığını varsayarsak.x2 ile x4 ikili sıkıştırma yaparlar.x1 ile x3 kendi tepe noktalarına gelip yardım savunmasında pozisyon alırlar.X5 ise ilk konumunda ki yerine geçer ve savunma rotasyonları böylelikle gerçekleşmiş olur.

2-2-1 Full Court Press

2-2-1 Press Basketball

http://www.youtube.com/watch?v=UNITGQRD9ho&feature=related

2_2_1_Press.mp4

 

VIDEO/2-2-1 Tam Saha Baskılı Alan Savunması Reviewed by on . 2-2-1 Tam saha baskılı alan savunması ve kaymalar 2-2-1 fullcourt zone press x1 ile x2 ön sahada rakibin top getirecek oyuncularına baskılı müdafaa yaparlar.X3 2-2-1 Tam saha baskılı alan savunması ve kaymalar 2-2-1 fullcourt zone press x1 ile x2 ön sahada rakibin top getirecek oyuncularına baskılı müdafaa yaparlar.X3 Rating:
scroll to top