Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » 3×3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul Ayağı Tamamlandı
1.159 kez görüntülendi

3×3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul Ayağı Tamamlandı

İki gün boyunca Caddebostan Sahili’nde birbirinden çekişmeli maçlara ve inanılmaz şovlara ev sahipliği yapan 3×3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul ayağı final maçıyla tamamlandı.

TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy, TBF- FIBA ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Emir Turam ile TBF Sportif Faaliyetler Direktörü Emin Balcı’nın yer aldığıturnuvanınson gün, son seansı yarı final maçlarıyla start alırken, ilk mücadele Ürdün temsilcisi Amman ile Romen ekibi Bucharest arasında oynandı. Oyuncusu Ali Jamal ile iki gündür seyircilerin gönlünde kalbinde taht kuran Amman, daha diri rakibi karşısında istediği sonucu elde edemeyince mücadeleden 11-13 mağlup ayrıldı.

Bucharest’in finaldeki rakibini belirleyecek maçta ise Litvanya temsilcisi Vilnius, Ukrayna ekibi Kharkov karşısında ilk dakikalardan itibaren farkı açtı. Üçlük yarışmasının galibi Tymur Arabadzhy’nin çabalarıyla aradaki farkı kapatsa da Litvanyalı takım maçtan 11-9 galip ayrıldı.

Bu mücadelelerin ardından tekrar sahne alan Carnaval Turco, tribünleri tamamen dolduran basketbolseverlerle birlikte mükemmel bir şova imza attı. Şovlarına seyircileri de katan ritim ve perküsyon grubu son olarak 3×3 Dünya Turu’nun İstanbul ayağında yer alan basketbolcularla da dans ederek şovunu tamamladı.

Günün en çok ilgi çeken yarışmalarından biriyse Smaç Yarışması Finaliydi. Dün gerçekleşen smaç yarışması elemelerinde adını finale yazdıran Ali Jamal ile profesyonel smaççılar Rafal ‘Lipek’ Lipinski, Yiğit Sezgin ve Emil Olzewski kozlarını paylaşırken, ilk turda küçük bir sakatlık geçiren Ali Jamal ve ilk smacından 19, ikincisinden ise 22 puan alan Yiğit Sezgin finale kalamadılar.

İlk turda toplam 56 puan alan Rafal ‘Lipek’ Lipinski ve 60 tam puanla Emil Olzewski adını finale yazdırırlarken, ikinci turda birbirinden güzel smaçlar vuruldu. İlk smacından 27 puan alan Emil’in ardından, Lipek sahaya İsmet Bedem’in motosikletiyle giriş yaptı. Motorun üzerinden smaç yapan Lipek, jüriden tam puan alırken ikinci turda da 540 derece dönerek bastığı smaçla 2.000 dolar ödüllü yarışmanın galibi oldu.

Turnuvanın son etabı ise Bucharest ile Vilnius arasındaki final mücadelesine sahne oldu. Turnuvada başarılı bir performans sergileyen Litvanyalı ekip, maçın yarısına gelindiğinde 10-6 ile skor üstünlüğünü eline aldı. Kalan dakikalarda da aradaki farkı koruyan Vilnius mücadeleden 17-12 galip ayrıldı. 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde Miami’de oynanacak olan Dünya Finalleri’ne katılma hakkı kazanan Litvanyalı ekip ayrıca 12.000 dolarlık ödülün de sahibi oldu. Oyunculara ödüllerini FIBA 3×3 Sportif Direktörü Kosta Iliev veTBF Genel Sekreteri Ali Özsoy takdim etti.

TBF 3×3 Dünya Turu Organizasyon Direktörü Samer Şenbayrak, Türkiye Basketbol Federasyonu olarak uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma tecrübelerinin çok fazla olduğunu belirtirken, “Bu tecrübemizle birlikte 3×3 Dünya Turu 2012’yi de en iyi şekilde ve eksiksiz olarak düzenlediğimizi düşünüyorum. Tüm sporcular, FIBA, yabancı konuklarımız, basın ve seyirciler turnuvanın çok iyi bir şekilde organize edildiğini ve hem basketbol keyfinin hem de yanında eğlenceli şovların tadını çıkardıklarını söylediler. Bu durum da beni ve ekibimi haklı olarak gururlandırıyor. Sayın başkanımız Turgay Demirel önderliğinde devamını getireceğimize inanıyorum. Turnuvanın İstanbul ayağıyla çıtayı fazlasıyla yükselttik. Umuyorum önümüzdeki yıllarda daha geniş kitlelere ulaşarak bu şekilde başarılı işlere imza atacağız. Bu arada seyircimize de değinmeden edemeyeceğim. FIBA yetkilileri diğer ayaklarda tribünlerin genel olarak boş kaldığını fakat burada basketbolseverlerin ilgisinden çok memnun olduklarını belirttiler. Bu de alan için ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı gösteriyor. Bundan da büyük mutluluk duydum” dedi.

3×3 Dünya Turu Genel Sorumlusu Alex Soriano dadaha önce FIBA 3×3 Sportif Direktörü Kosta Iliev’in de belirttiği gibi organizasyonun çok iyi geçtiğini belirtirken, “Turnuvanın düzenlendiği alan gerçekten çok güzel. Deniz kenarında çok güzel iki gün geçirirken daha da mutlu edici olan şey tribünlerin tamamen dolu olmasıydı. Umarım 3×3 Dünya Turu’da İstanbul her zaman bir ayağımız olarak yer alır çünkü şu ana kadar düzenlemiş olduğumuz turnuvalar içerisindeki en iyisi İstanbul’du. Bu nedenle bizimle birlikte çalışan Türkiye Basketbol Federasyonu’na ve tüm gönüllülere teşekkür ediyorum. Biz bu basketbolun bu dalının Olimpiyatlarda da yer alması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. 2012 Londra Olimpiyatlar’da gerekli başvuruları yaptık. 2016 Rio’da 3×3 basketbolun olması için elimizden geleni yapacağız” dedi.


tbf

3×3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul Ayağı Tamamlandı Reviewed by on . İki gün boyunca Caddebostan Sahili’nde birbirinden çekişmeli maçlara ve inanılmaz şovlara ev sahipliği yapan 3x3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul ayağı final maçıyl İki gün boyunca Caddebostan Sahili’nde birbirinden çekişmeli maçlara ve inanılmaz şovlara ev sahipliği yapan 3x3 Dünya Turu 2012’nin İstanbul ayağı final maçıyl Rating:
scroll to top