Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Basketbolda Bireysel Antrenörlük!
237 kez görüntülendi

Basketbolda Bireysel Antrenörlük!

Temmuz 28, 2015 7:14 am Kategori: Tüm Yazılar, Basketbol Kaynak, Basketbol Eğitim, Makale Yorum bırakın A+ / A-

Bireysel Antrenörlük! (Tolga Cengiz)
Bireysel antrenörlük, son zamanlarda basketbol içinde hızlı büyüyen bir sektör haline geldi. Bu konuda hiçbir kural, statü ve yasa olmadığından, hakkını vererek çalışan ve kalifiye olan antrenörleri ayırabilmek de oldukça güç bir hal alıyor. Bugünkü yazımda, oyuncu/antrenör/idareci/veli vb. bir çok grubu ilgilendiren, bireysel antrenörlük dosyasını enine boyuna masaya yatırıp, bundan sonra karşılaşmanın muhtemel olduğu durumlar için hazırlıklı olmanızı sağlamak amacındayım!

KAPSAMA ALANI

Hep beraber bir durumu düşünelim! Siz çocuğunuzu üniversiteye girebilsin diye dershaneye göndermek istiyorsunuz. Ben de size, samimiyetimi kullanarak, biraz da ağzım laf yaparak ve kendimi satarak gelip diyorum ki; “Ben senin çocuğunu özel olarak hazırlarım!”… Buraya kadar bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ne oluyorsa, bu noktadan sonra başlıyor! Siz bu örneği kafanızda basketbola kolayca uyarlayabilirsiniz! Ben, daha kolay anlaşılsın ve basketbol dışında da her okuyan anlayabilsin diye, herkesin bilgisinin olduğu ortak bir örnekten yola çıktım. Bu noktadan sonra da, bireysel geliştiricilerin çoğu diyor ki; “Ben senin çocuğunu sınavlara, matematik/fizik/kimya/tarih/coğrafya/ felsefe/geometri/moral/konsatrasyon/performans/beslenme vb. her yönden hazırlarım! Bu örnekten yola çıkarak ve de basketbola da kafanızda uyarlayarak cevap verin! Bir antrenörün, her dalda bir insanı geliştirecek kadar bilgi/birikim/tecrübe sahibi olması mümkün müdür?!
Bunun fundamentalları var, halteri var, atletizmi var, psikolojisi var, uygulaması var, ball-handlingi var, görsel eğitimi var, var da var!… Çoğunlukla görüyorum ki; Bireysel antrenörler, oyuncuyu her yönden hazırlamayı vaad ediyorlar!
Kanımca, bu pek mümkün olmamakla beraber, yapılan yanlış/eksik/gereksiz çalışmalar, hem oyuncunun değerli vaktinden çalacaktır, hem de maddi ve manevi yönden de kayba yol açacaktır! Bir çok durumda oluşan sakatlık, çarpık gelişim vb. konulara değinmiyorum bile!
O yüzden, bana sorarsanız, bir bireysel antrenörle anlaşmadan önce, becerisinin en yoğun olduğu alanı sorgulamaya çalışın! Her antrenörün mutlaka bir ya da birkaç yönü, diğerlerine oranla daha gelişmiştir. Bir antrenörden her şeyi almak yerine, her antrenörden en iyilerini almak bir başlangıç tercihi olabilir! Piyasada, her şeyi yapmayı vaad edip, sizi her yönden bir yerlere getirme sözü verebilen bireysel antrenörlere dikkat ve önyargı ile yaklaşın! Gözlemleyin, ölçüp/tartıp öyle bir karar verin!
Bir sözüm de buradan bireysel antrenörlere! Her bireysel antrenörün bir “KAPSAMA ALANI” olması gerektiğini lütfen unutmayın! Oyunculara her yönden destek vermek yerine, siz de en iyisi ne ise, onu ortaya çıkarmak, çok daha yararlı olabilir! Aksi, siz istemeseniz bile insanlara zarar verebilir!

“ Kara odun ateşe eş oldu mu, karalığı gider, tümden ışık kesilir. ”
Mevlana


BİLGİ – BİRİKİM

Çok açık ve net söylüyorum! Oradan buradan drilleri indirip, internetin altını üstüne getirip, tüm Dünya’da yapılan çalışmaları yaptırarak, bireysel antrenörlük OL-MAZ!… Yani, kesinlikle yeterli değil anlamında, olmaz! Bilgi-birikim önemli şeyler, yalnız şunu hiçbir zaman unutmayın ki; Bana göre antrenörlükte de, bireysel antrenörlükte de en önemli şey diyalogdur! Neden üstte söylediklerim yeterli değil, biliyor musunuz?! Çünkü, eğitim vereceğiniz oyuncunun sezon içinde karşılaşacağı yüzlerce farklı kombinasyonda problem var! Bireysel antrenör olarak göreviniz, aslında, bir şeyleri antrenmanlarda tekrar ettirmeniz ve uygulatmanızdan ziyade, öğrettiklerinizi her türlü ortam ve şartlarda “kullanılabilir” hale getirmektir! Bu da, diyalogsuz olmaz! Gözlemsiz hiç olmaz!
Birçok bireysel antrenör, antrenmanı yaptırıp, beraber çalıştıkları süre dolduğunda ilgiyi kesiyor! Oysa ki; Bir oyuncu ile beraber çalıştığınızda, süreç sadece aktif olarak beraber çalışmayı değil, öğrettiğiniz/çalıştığınız şeylerin sezon boyu uygulamasını gözlemlemeyi de gerektirir! Oyuncunun maçlarına gideceksiniz! Gidemeseniz de, bir şekilde izleyeceksiniz!
Siz, bireysel antrenör olarak, sadece alet kurulumu yapmaya gelmiş bir yardımcı değilsiniz! Aleti kurduktan sonraki garanti süresi, her bireysel antrenörün sorumluluğudur! Eğer, bir bireysel antrenörle çalışmak istiyorsanız, maddi olarak ödediğiniz dönemin sonrasını da mutlaka konuşun! Teknik destek ve diyalog, bireysel antrenörlüğün olmazsa olmazlarından biridir!
Unutmayın! Sadece bilgi tek başına, hiçbir zaman yeterli değildir! Oyuncunun ihtiyacı olan şeyleri anlatmaya ve gelişimi doğrultusunda direktifler vermeyi ilke haline getirin! Bir yerlerden izleyip, aynısını kopyalamak yerine, oyunu öğrenin, oyunu oyuncuya anlatmaya çalışın!


“ Mum olmak kolay değildir! Işık saçmak için önce yanmak gerek! “
Mevlana

ETİK – AHLAK

Bir çok antrenör kulüp antrenörlüğünün yanı sıra, bireysel antrenörlük alanında da faaliyet gösteriyor. İkisinde de görevinizi ihmal etmediğiniz sürece ve de belirli etik kurallara sadık kalındığı sürece, sıkıntı olmadığını düşünüyorum.
Çok açık ve net olarak belirteyim ki; Aynı kulüp içinde çalıştığınız oyuncuya sezon içerisinde bireysel antrenörlük yapmak etik değildir! Sizin antrenör olarak göreviniz, zaten o oyuncuyu sezon içerisinde daha iyi hale getirmektir! Antrenman şartları yeterli değil, süre az vb. bahaneler de, bana göre bir mazaret değildir! İlla extra antrenman yaptırmak istiyorsanız, gerekli şartları yaratıp, fedakarlık yapmakla yükümlüsünüz! Bu bir mecburiyet değil, tercihtir! Bunu unutmayın!
Ölü sezonda, takım antrenmanlarının olmadığı dönemde kulüp oyuncunuza ücretli bireysel antrenörlük yapmak, mazur görülebilir!
Bireysel antrenörlük yaptığınız oyuncuyu rızası dışında bir yerlere pazarlamak, kulüpten habersiz başka kulüplere götürmek vb. kesinlikle etik değildir! Bireysel antrenör müsünüz yoksa menajer misiniz? Bir karar verin! Üstelik, bireysel antrenörlüğün herhangi bir yazılı kuralı ve statüsü olmadığı halde, menajerliğin vardır! Bu noktada oyuncu rızası ve taleplerinin hep bağlayıcı ve önemli olduğunu düşünürüm.

İÇERİK

Bireysel antrenörlük sektöründe çoğu zaman şahit olduğum ama yetkili bir kurum/kuruluş olmadığından sorgulanmayan bir durum var. Antrenman içeriği! Öyle ki; Beraber çalıştığınız oyuncunun yaşı, tecrübesi, gelişimi ve de her şeyden önemlisi talebi, antrenman içeriği üzerinde yüzde yüz etkili olacaktır! Yalnız, bazı noktalar var ki; Bireysel antrenör olarak “Dur!” demeniz gerekebilir! Çünkü, bilgi kirliliği ve özenti yüzünden, aynı genç beyinlerin sigara vb. zararlı huylara alışması gibi, gereksiz ve önemsiz şeylere talep olabiliyor!
Bireysel antrenör olarak, halter yapmaması gereken bir oyuncunun halter talebini ya da çok daha farklı şeyler yapması gerekirken sıçramasını geliştirmek isteyen bir oyuncunun taleplerini, doğrulardan bahsetmeden kabul ederseniz, işinizi yapmamış olursunuz! Bu noktada, bazı yaş gruplarına antrenman verilirken dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek isterim!
Eğer, tek haneli yaş gruplarına (5-10) özel antrenman veriyorsanız, dikkat etmeniz gereken hususlar; Diyalog, oyunu sevdirmek, doğru bilgi vermek, ball-handling ve oyuncunun bir şeyleri başarmasını sağlayacak olan unsurları bir araya getirmek olmalıdır! Bu gözler, bu ülkede 8-9yaşındaki çocuğa bile alan savunması anlatan antrenörleri gören gözler olduğu için, bunları yazma gereği duyuyorum!
10-15 yaş arası oyuncuları antrenman ederken, ball-handling vb. şeyler gene esastır fakat bu yaştaki oyuncu adayının artık yavaş yavaş oyunu öğrenmesi gerekir! Bu yaş grubuna ne yaptırırsanız yaptırın, asla yaptırmamanız gereken, kuvvet vb. antrenmanlardır! Bu tarz özellikler, sonradan kazanılabilen özelliklerdir!

15 yaş üzeri oyunculara teknik olarak her şey yaptırılabilinir! Teknik olarak diyorum bakın! Yani kağıt üzerinde! Burada, oyuncunun talepleri ve gerekli olan şeylerin kesişmesi ilkesinin önemli olduğunu düşünüyorum! Kanımca, 15 yaş üzeri oyuncuyu, bulunduğu duruma, hedef gördüğü ve forma giydiği lige ve bir hedefe yönelik antrenman yaptırma prensiplerini edinmekte yarar vardır!“ Söz söylemek için önce dinlemek gerekir.

Söze kulak verme yolundan gir. “

Mevlana

PÜF NOKTALAR

Bu noktada birçok antrenörce düşünülmeyen ya da düşünülmeye gerek duyulmayan, bazı doğrulara (bana göre doğrular) değinmek istiyorum. Yani, bunlar, BEN BİREYSEL ANTRENÖRLÜK YAPSAM, yapacaklarımdır! Sizler, kendi doğrularınızı belirlemek ve onlara sahip çıkmak ile yükümlüsünüz!
· Bireysel antrenörlüğe başlarken, yola diyalog ile başlamak ve her istasyonda diyalog içinde kalmak esastır! Antrenmanlara başlamadan önce, masa başında oyuncuyu dinlemek, taleplerini öğrenmek , talepleri ile doğruyu kesiştirmek ve de gerekli doğrulara değinerek, oyuncuyu kafasında şüphe kalmayacak biçimde bilgilendirmek, işin başlangıç noktası olmalıdır!
· Bireysel antrenörlük, çok geniş bir başlıktır! Benim tavsiyem, bireysel antrenörlüğün alt kolları ile kendinize sıfatlar biçin! Gelişim antrenörü, fundamental antrenörü, kondisyon antrenörü, halter antrenörü, çabukluk antrenörü vb. gibi… Ya da bunlardan bir kaçı! Oyuncunun taleplerini değerlendirmek adına, az bilgi sahibi olduğunuz ya da iddialı olmadığınız bir dalda antrenman vermeyin!

· Fundamentallar, oyunun özüdür! Hangi yaş grubunda olursa olsun, çalıştığınız oyuncunun fundamentallarının düzeyini ilk planda algılamaya çalışın! Bakın, tekrar dikkat çekiyorum! Fundamental dedim, ball-handling demedim! Her köşede fundamental adı altında, ball-handling çalışmaları yaptırılıyor ve oyuncular kandırılıyor! Her yazımda belirtiyorum; Antrenörler bile fundamental ve ball-handlingi ayırmaktan da, çalıştırmaktan da aciz! Fundamentallar, çok daha fazlasıdır!

· Çoğu zaman, hem zaman, hem maddi kısıtlama olduğundan antrenmanlarda yaptırılanlar ve zaman planlaması önemlidir! Şahsen, yaş ve kategori ne olursa olsun, antrenmanlarda ball-handling, halter vb. çalışmaların geniş yer hatta tamamını kaplamasını doğru bulmuyorum! Bu tip şeyler, eğer oyuncunun vakti/hevesi ve hedefleri varsa, oyuncuya açıktan program olarak verilip, salon antrenmanı saatine dahil edilmeyecek grupta olan çalışmalardır! Ball-handlind çalışması için salon şartı yoktur! Bir top ve düz bir alan ya da çeşitli gerekli malzemeler yeterlidir! Antrenörleri, bu konuda antrenman planlamasını daha etkili ve gerekli oluşturarak, bu tip çalışmaları oyuncunun kendi başına yapması için program hazırlayarak, daha dürüst ve efektif olmaya davet ediyorum! Tabi ki; Verdiğiniz ekstra programın yapılış şekillerine ve doğrularına eğer yapılırken oyuncunun yanında olmayacaksanız, önceden değinmelisiniz!

· Bazı talepleri geri çevirecek ya da doğruları gereken şekilde izah edebilecek kadar dürüst olun! Oyuncuların, dönemsel etkenlerden vb. etkilenip bazı şeyler talep etmeleri doğaldır! Doğal olmayan, oyuncu olmak isteyen bir oyuncuya, çalışması gerekenleri önem sırasına göre izah etmemektir! Siz, tüm yaz fundamentalları çalışması ve tekrar etmesi ve de bunları oyununa eklemesi elzem olan bir oyuncuya, talebi doğrultusunda doğruları izah etmeden, tüm yaz atletizm, halter ya da sıçrama çalıştırırsanız, kanımca iyi bir bireysel antrenör değilsiniz! Belki de antrenör değilsiniz! Yahut da, bir ihtimalle de insan değilsiniz!

· Görsel eğitime önem verin! Oyunculuğu bir kenara koyun, hiçbir insan kendini göremez! Bu yüzden yaptığı şeyin doğruluğunu kendi kendine analiz edemez! Siz, bu iş için kiralandıysanız, oyuncuya kendisi ve doğrular dahil, her alanda görsel eğitim verebilirsiniz! Oyuncunun hedeflediği ligin doğrularını ya da uygulananları ve ya oyuncu gereksinimlerini montajlayarak da eğitim verebilirsiniz!

BİREYSEL ANTRENÖRLÜK SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ
Bu konuda sanırım defalarca bazı ortamlarda fikir ve düşüncemi söyledim. Büyüklerimle ve küçüklerimle tartıştım. Fikir ve düşüncelerimi aktardım, onlarınkileri dinledim. Bir kez daha buradan yazmakta fayda görüyorum!
Basketbolumuz içinde birçok dinamiğin etkili ve doğru biçimde işlemediği bir gerçektir! Bireysel antrenörlük ve bence çoğulu olan gelişim antrenörlüğü(kulüp takımı) konusunda, çok yakın zamanda olmasa da, vakti geldiğinde efektif ve kararlı adımlar atılması gerektiğinin altını çiziyorum! Öyle ki; statü olarak belki de federasyon zamanı geldiğinde, bireysel antrenörlük ve gelişim antrenörlüğü iş kollarını resmi olarak tanımalı, düşünceme göre de ayrı bir antrenörlük kartı/semineri/çalışma şartları getirmelidir! Halter ya da kondisyon eğitimi almamış birinin, bu dallarda bireysel antrenörlük yapmasına izin vermemelidir! Tabi, bu yazdıklarımın hepsi benim gönlümden geçenler! Bugün bunlar olmadığı için, internetten/youtubeden/kasetlerden her video izleyenin, bireysel antrenörlüğe başladığı bir döneme tanıklık ediyoruz! Yaptırım yok! Vergi yok! Çalışma şartı yok! Antrenör kartı yok! Yok da yok! Bu kadar “Yok” olan bir ortamda, yapılan çalışmaların “Var!” olduğunu düşünmek de saflık olur düşüncesindeyim! Aslında, önümüzde yavaş yavaş gelişen ve aynı spor okullarının ilk dönemleri gibi rağbet görmeye başlayan bir pazar var! Her pazar gibi bu da kötü yönetilirse ki; Başı boşluğun olduğu bir ortamda aksini iddia etmek mümkün değildir; sonuçların bir gün üzücü olacağından hatta olmaya başladığından korkmaktayım!

Gelişim antrenörlüğüne gelecek olursak ki; Burada kulüp bünyesinde çalışan ve mesleği kulüp oyuncularını bireysel olarak geliştirme görevi üstlenen antrenörlerden bahsediyorum; Zamanı geldiğinde bu iş kolunun da federasyon tarafından tanınması, farklı lisans verilmesi ya da lisans olayı düşünülmese bile, BEKO,TB2L,TB3L,TKBL vb. liglerde bir gün gelişim koçu çalıştırma zorunluluğu getirmesi gerektiğini düşünenlerdenim! Ya da içimden geçirenlerdenim diyelim J

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER, FİKİR VE DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMAK VE YORUMLARINIZI İLETMEK İÇİN ÇEKİNMEDEN BENLE DİYALOĞA GEÇEBİLECEĞİNİZİ İLETİRİM…

Tolga CENGİZ
tolcen14@hotmail.com

Basketbolda Bireysel Antrenörlük! Reviewed by on . Bireysel Antrenörlük! (Tolga Cengiz) Bireysel antrenörlük, son zamanlarda basketbol içinde hızlı büyüyen bir sektör haline geldi. Bu konuda hiçbir kural, statü Bireysel Antrenörlük! (Tolga Cengiz) Bireysel antrenörlük, son zamanlarda basketbol içinde hızlı büyüyen bir sektör haline geldi. Bu konuda hiçbir kural, statü Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top