Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Basketbolda Faul Atışı-Serbest Atış Teknikleri ve Mekaniği
16.384 kez görüntülendi

Basketbolda Faul Atışı-Serbest Atış Teknikleri ve Mekaniği

Her sporun doğasında olduğu gibi basketbolda da faul kavramı vardır.Takım faul limitiniz dolduysa veya atış halinde iken size faul yapılırsa faul atışı kullanırsınız.Faul atışınında bir tekniği vardır.Bu teknikle atışınızın girme olasılığı artar.

Faul çizgisine gelindiğinde sağ veya sol ayağınızdan biri yarım adım önde olmalıdır.Parmak uçlarınız çembere doğru bakmalıdır.Bu duruşu aldıktan sonra topu 2 veya 3 defa sektirip tutun ve nefes verin.Ardından ayaklarınızdan destek alıp hafif yaylanarak topu elinizden çıkarın.

İşte tekniği bu.Ancak unutulmamalıdır ki bu tekniği oturtmak için bol tekrar yapmalısınız.Bir şeyi güzel yapmak çok yapmakla olur..

ATIŞ MEKANİĞİ ŞÖYLEDİR.
Sağ ayak çemberi gösterecek şekilde konur diğer ayak ise yaklaşık 40/45 derecelik acı ile diğer ayağın yanına konur.Sol ayağın parmak ucu sağ ayağın topuğu hizasındadır.Bu pozisyonda oyuncu dizlerini bükerek vücut ağırlığını her iki noktaya eşit dağıtır.Atış yapacak olan sağ elin dirseği vücudun yan tarafından içeri doğru çekilerek potaya doğru döner.Sağ iyice bükülerek topun altına girer ve diğer el topu dengelemek için yardımcı pozisyondadır.Şut bükülen bacakların gerilmesi ve topun baş üzerine doğru kaldırılması ile devam eder.Top atış elinden parmakların ucundan çıktıktan sonra öne yana bükülmesi sonucunda tamamlanır.Atış sırasında oyuncunun nefesini kontrol etmesi de önemlidir.

Michael Jordan Famous Eyes Closed Free Throw to Mutombo In Full

Basketbolda Faul Atışı-Serbest Atış Teknikleri ve Mekaniği Reviewed by on . Her sporun doğasında olduğu gibi basketbolda da faul kavramı vardır.Takım faul limitiniz dolduysa veya atış halinde iken size faul yapılırsa faul atışı kullanır Her sporun doğasında olduğu gibi basketbolda da faul kavramı vardır.Takım faul limitiniz dolduysa veya atış halinde iken size faul yapılırsa faul atışı kullanır Rating:
scroll to top