Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Basketbolda Koordinasyon ve Denge Çalışmaları
24.251 kez görüntülendi

Basketbolda Koordinasyon ve Denge Çalışmaları


Koordinasyon;
bir hareketin yada sportif tekniğin kalitesinin büyük bir parçasını belirlemektir. Koordinasyon, ne kadar iyi gelişmişse, bir sporcu o kadar koordinasyonlu, akıcı, dinamik, ritmik ve ekonomik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle koordinasyon antrenmanı, spor eğitiminde oldukça önemlidir.

Koordinasyon hareketi yaptıran ve engelleyen kasların uygun çalışması sonucu ortaya çıkar. Bu uyum gelişmemişse ortaya kontrolsüz veya zayıf kontrol edilen bir hareket çıkar. Bu çalışmaların sık tekrarı daha dakik, çabuk bir cevap oluşturmayı sağlar ve yüksek koordinasyonlu etkin ve mükemmel bir hareket ortaya çıkar.

Koordinasyon çok karmaşık bir motorik yetenektir ve sürat, kuvvet, dayanıklılık, esneklik özellikleri ile çok yakın ilişki içerisindedir.

Bu özellik sadece teknik ve taktiklerin kazanılmasında ve mükemmelleştirilmesinde değil ayrıca rakiplerin, meteorolojik koşulların zemin ve araç gereçlerin değiştirilmesinin söz konusu olduğu alışılmamış durumlarda, teknik ve taktik uygulamalarda da belirleyici bir öneme sahiptir.

Bir sporcunun koordinasyon seviyesi; o spora yönelik hareketleri çabuk bir şekilde dikkatli ve etkin göstermesine bağlıdır. İyi derece koordinasyona sahip sporcu sadece bu becerileri mükemmel yapmaz ,ummadığı anda maruz kaldığı durumlarda antrenmanın sorunlarını çok çabuk çözme yeteneğine de sahiptir.

Koordinasyon iki ana bölüme ayrılır;

1 Genel Koordinasyon : Her spor dalı için geçerli olan genel anlamdaki vücut koordinasyonudur.

2 Özel Koordinasyon : Uygulanan, yapılan spor dalına yönelik, o spor dalının özelliklerini içeren teknik-taktik ve benzeri hareketlerin koordinasyonudur.

Koordinasyonu oluşturan faktörler;

1-Motorik uyum ve yer değiştirme yeteneği
2-Sevk ve idare yeteneği
3-Mekan saha yer kavrama yeteneği
4-Denge yeteneği
5-Çok yönlülük
6-Beceriklilik

7-Hareket hissi

8-Hareket akıcılığı
9-Hareket yumuşaklığı
10-Esneklik yeteneği
11-Ritim
12-Varyasyon yeteneği
Koordinasyon-Beceri Sunumu-Koordinasyon Antrenman Örnekleri
Koordinasyon (beceri)

Balance Training for Basketball/Denge Antrenmanları

Mobility Training for Basketball

Here are a variety of flexibility and mobility exercises we use with our players before and after workouts. They are especially great for the hips and core!

Basketball Coordination Drills

Basketball Footwork & Coordination Training

improvement of footwork in one week

Advanced Footwork Training / 14 Years of Age

How to Play Basketball Basketball coordination

RBT: Footwork and Coordination Drills for Basketball

Most Intense Speed Agility Training Basketball Clinic Ever  – Balance, footwork & shooting.

Drills To Improve Improve Your Hand–Eye Coordination

Basketbolda Koordinasyon ve Denge Çalışmaları Reviewed by on . Koordinasyon; bir hareketin yada sportif tekniğin kalitesinin büyük bir parçasını belirlemektir. Koordinasyon, ne kadar iyi gelişmişse, bir sporcu o kadar koord Koordinasyon; bir hareketin yada sportif tekniğin kalitesinin büyük bir parçasını belirlemektir. Koordinasyon, ne kadar iyi gelişmişse, bir sporcu o kadar koord Rating:
scroll to top