Salı , 5 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Büyük Tuzak!-Tolga Cengiz
178 kez görüntülendi

Büyük Tuzak!-Tolga Cengiz

Temmuz 28, 2015 7:04 am Kategori: Tüm Yazılar, Basketbol Kaynak, Basketbol Eğitim, Makale Yorum bırakın A+ / A-

ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ
BÖLÜM I : ” BÜYÜK TUZAK! “

İnsan, belirli bir yaştan sonra, işiyle ilgili/bilgili olduğu alanlarla ilgili taleplerle/sorularla/isteklerle vb. muhatap olmak zorunda kalıyor!… Şikayet konusu yapmak istediğim bir şey değil bu! Hepimiz, hem sahip olduğumuz vakit, hem de kişiliklerimiz doğrultusunda, ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaya çalışırız… Bugün bu rehberin, ilk bölümüne start verirken, ÖNSÖZ’de de belirttiğim gibi en temel ve en çok soru/talep gelen yerlerden başlama misyonunu da otomatik olarak üstlenmiş olursunuz!Şimdiden, paylaşımların ve bölümlerin içeriklerini ya da en azından bu bölümün içeriği olan, ” Büyük Tuzak! ” nedir diye merak etmiş olmalısınız!! Güzel! Çünkü, merak/öğrenme isteği/hırs/azim/çalışmak/konsantrasyon gibi faktörler, hem oyunculuk, hem de antrenörlük de start verilirken sizlere avantaj sağlayacaktır! Yalnız, bu avantajı çok büyük bir avantaj olarak görmeyin! Sadece, bir 100metre sprinterinin erken reaksiyon verip, iyi bir start alması olarak algılayın!! Çünkü, ister oyuncu olun, ister antrenör, ne kadar hevesli ve istekli olsanız da, bir sonraki adımda doğru şeyleri çalışıp, gerekli şeylere önem vermek, doğru kulvarda koşmanın anahtarı olacaktır!!

Şimdi paylaşacağım linklerdeki videoları, derdimi anlatmadan önce izlemenizi rica ediyorum!! İster bilgisayarınıza kaydedin, ister tekrar izlemeniz için açık kalsın; Bu videolardan sizlere soracağım tek bir soru olacak!! Bu tek soru, ileriki paragraflarda derdimi anlattığımda, 7den70’e basketbolun içindeki herkesin düştüğü ” Büyük Tuzak! ” ‘ı anlamanıza ve de bir daha düşmemenize yardımcı olacak!! Bölüm I’de bu tuzağı anlamak ve bir daha düşmemek, fikirleriniz ve düşünceleriniz değişeceği için, koştuğunuz kulvar adına önemli bir start olur düşüncesindeyim!

Video 1
Best 12 year old girl in the world. Ball handling at its best – YouTube

Video 2
Basketball Dribbling Drills: HANDLES on top of HANDLES! – YouTube

Video 3
Marcus LoVett, Jr. Spring highlights; Top 15 year old playing on Mac Irvin Fire 17U – YouTube

ŞİMDİ SORUMU SORUYORUM;
“3 VİDEODAKİ OYUNCULARIN FUNDAMENTALLARI SİZCE NASIL?! (İYİ-KÖTÜ-FENA DEĞİL) “

Cevabı verip, tartışma konusu ortaya çıkarmadan ve “Büyük Tuzak!” ‘ı anlatmadan önce başıma sıklıkla gelen bir diyaloğu sizlerle paylaşayım… En sonuncusu henüz geçenlerde başıma geldi.. Bir antrenör arkadaşım, bana bir oyuncu yönlendirerek, durumuna bakıp, yönlendirebilirsem bir kulübe yönlendirmemi rica etti.. Ben de, bu altyapı oyuncusunu tek başına çağırıp, durumunu görüp, kendisine de dürüstlükle söylemek için salonda yerimi aldım… Oyuncu ile konuşurken, kendisine yönelttiğim ilk soruda herkesin düştüğü tuzağa düştüğünü anladım… “Kendini nasıl bir oyuncu olarak görüyorsun?” diye sorduğumda, cevap olarak “Fundamental’ım iyidir….” diye devam ederken, hemen 2.sorumu sordum… “Hangi fundamentalın iyi?”…. Soru karşısında yüzündeki ifadeyi görmeliydiniz!! Her tuzağa düşen insanın, gerçeklere yaklaşma ve öğrenme aşamasında yüzünde beliren bir ifadedir bu!!

Belki de, videolar hakkında konuşmadan sizlere ufak bir ipucu verdim şimdiden?! Belki de, videoları şu an tekrar izlemek istersiniz?!

Cevap olarak şunu söyleyebilirim; ” HİÇBİR ŞEY SÖYLENEMEZ! “….
İsterseniz, videoları gözünüzün önüne tekrar getirin! Fundamentallar konusunda bir yorum yapılamaz çünkü tüm fundamentallara ayrı ayrı,, uzun uzun bakmak/incelemek lazım oyuncuda!!… Bu videolarda, oyuncu kat ediyor mu? Pas veriyor mu? Ribaunt alıyor mu vb?

Ama bir şey değil, çok şey söylüyorlar! Çünkü, 7den70’e, antrenöründen oyuncusuna düşülen bu ” Büyük Tuzak! “, söylenti, hurafe vb. olarak ülkenin dört bir yanına ulaşmış durumda!! Bugün, bir antrenör bile bir salonda maç izlemeye oturuyorsunuz ki; sahada topu bacak arasından geçirip, ne bileyim behind-the-back filan yapan oyuncuyu gördüğü zaman patlatıveriyor bombayı! “FUNDAMENTALI İYİ!” diyerek….
Oyuncu-antrenör-veli-idareci-yorumcu farketmiyor!! Daha geçen gün izlediğim bir maçta, oyuncunun baskıyı kendi becerisi ile geçmesinden sonra, spiker, “HAKİKATEN ÇOK İYİ FUNDAMENTALI VAR!” diyor… Yorumcu bir şey demiyor, bölmüyor, fikrini söylemiyor… Tam aksine katılıyor!! ÇÜNKÜ, ONUN İÇİN DE FUNDAMENTAL, TOPLA NE KADAR İYİ OLDUĞUNLA ALAKALI!!

Ülkede, daha temel bilgi bazında, belki de özellikle altyapılarda bilinmesi, çalışılması, alışkanlık haline getirilmesi, sürekli tekrar edilmesi ve mükemmelleştirilmesi gereken en önemli konu hakkında bile, yüzde70-80 oranında kitlenin yola tuzağa düşerek başlaması, aslında tüm daha sonraki aşamaların ülkede neden sağlıksız olduğu ve sistemden neden sonuç alınamadığı konusunda en belirleyici gerçek oluyor!!

BİR ANTRENÖR, FUNDAMENTAL’IN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN, BUNU OYUNCULARA ANLATABİLİR Mİ? ÇALIŞTIRABİLİR Mİ? YA DA OYUNCULAR BUNUN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN KENDİLERİNİ DOĞRU KULVARDA GELİŞTİREBİLİRLER Mİ?

Bu sıkıntılı sürecin ardından hep ama hep aynı manzaraları görüyoruz!! FUNDAMENTALLARIN, BIRAKIN ÖNEMİNİ ANLAMAYI, ANLATMA İHTİMALİ OLMAYAN VE MİNİK-KÜÇÜK TAKIM MAÇLARINA ELİNDEN BOARD EKSİK OLMAYAN KOÇLAR!! YA DA YAZIN OYUNCU OLMAK AMACI İLE GECE-GÜNDÜZ BALL HANDLİNG ÇALIŞAN AMA BOŞA ÇALIŞAN OYUNCU ADAYLARI!!

Bu board kullanma mevzularına ya da alan savunması yapmanın kötülüğüne başka bir bölümde değinelim! Madem, en temelden başlıyoruz; “FUNDAMENTALLARIN, BÜTÜN ÜLKEDE 7DEN70’E BALL-HANDLING SANILDIĞI BU ” BÜYÜK TUZAK!” ‘DA ÖNCE BİREY OLARAK KENDİMİZİ DÜZELTELİM!! BİR KİŞİYİ BİLE KURTARSAK, BU BİR BAŞARIDIR! BUNU OKUYAN, GENÇ ANTRENÖR VE OYUNCU ADAYLARI OLARAK SİZLER DE, BÖYLE ORTAMLARDA “BİR DAKİKA! BU FUNDAMENTAL DEĞİL! BU BALL-HANDLING! BEN SİZE DOĞRUYU ANLATAYIM!” DİYE OLAYA GİREBİLİRSENİZ, BELKİ DE ZAMANLA TÜM ÜLKEYİ KURTARIRIZ!!

” BÜYÜK TUZAK! ” NEDİR? 

Büyük Tuzak, her şeyi dışardan alma geleneği olan ama üretme, fikir ve düşünce belirtmek olunca boş küme olan bir ülkenin düştüğü teknik durumdur! Mutlaka, “Fundamental” kelimesinin ülkemize bir giriş zamanı, ilk kullanım zamanı ve kabul görme zamanı vardır! “Fundamental” sadece basketbolla sınırlı bir terim değildir… Neredeyse her sporun hatta daha başka birçok iş kolunun kendi fundamentalları vardır! O iş için kullanılacak tüm teknik beceriler anlamına gelir!!

Bakın! Fundamentallar dedim! Biz, kelimeyi tekil olarak kullanarak bile gramer olarak hata yapmış oluyoruz aslında! “Fundamentalı iyi!” diye bir kullanım hatalı kullanımdır! Çünkü, neyi kastettiğiniz belli değildir!

Ben, oyunculara anlatırken 12adet olarak şekilde anlatıyorum Fundamentalları!! Bunların ne olduğunu, ne işe yaradığını nasıl öğreteceğimizi önümüzdeki bölümlerde detaylı olarak görürüz mutlaka!! Ama, önce hadi gelin, bu tuzaktan çıkalım! Basketbolda “fundamental” teriminin ne olduğunu anlamaya çalışalım!!

BIRAKIN, TOPLA İLGİLİ YAPILAN TÜM GÜZEL HAREKETLER, BİRDEN FAZLA TOPLA ÇALIŞMAK, ARKADAN-ÖNDEN GEÇİRMEK, CROSS-OVER YAPMAK VB. BALL-HANDLING OLARAK KALSIN!! HATTA DİLERSENİZ; BENİM GİBİ “DRIBBLING” FUNDAMENTALININ İÇİNDE BİR BÖLÜM OLARAK ANLATIN-ÇALIŞTIRIN-ÇALIŞIN!! YA DA, BAĞIMSIZ BİR ÖĞE OLARAK ANLATIN BALL-HANDLING DİYE!! İSTERSENİZ, HER ANTRENMANDA BİR BÖLÜM AYIRIN.. YA DA OYUNCULARA DIŞARDA YAPMALARI İÇİN DRILLER VERİN, TELKİNDE BULUNUN, FARKETMEZ!! YETER Kİ; ANTRENÖR VE OYUNCU OLARAK BU TUZAĞA DÜŞMEYİN!!

ÇÜNKÜ, TEMELİ BUNUN ÜZERİNE KURARSANIZ VE BUNDAN SONRA FUNDAMENTALLAR ARASINDAKİ BAĞLARI DA ÇÖZERSENİZ, O ZAMAN KAFANIZDA, ZAMANINDA BENİM KAFAMA DANK! EDEN, “YA O ZAMAN! BEN BUNLARI FARKLI ANLATIP, FARKLI ÇALIŞTIRABİLİRİM! ALTYAPIDA BU FUNDAMENTALLARIN BOL OLDUĞU DRILLER YAPABİLİRİM! OYUNCUYU BİLİNÇLENDİREBİLİRİM VE DOĞRU YOLA SOKABİLİRİM!” DÜŞÜNCESİ BELİRMEYE BAŞLAR!!

OYUNCU OLARAK DA, NEYİ BİLDİĞİNİZ VE ÇALIŞTIĞINIZ MUTLAKA ÖNEMLİDİR! O YÜZDEN, NBA İZLEYİP ORADAKİ GÜZEL HAREKETLERİ 1E1 KOPYALAMAK YERİNE, ÖNCE OYUNU ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN!!

BU BAĞLAMDA; BİR ANTRENÖRÜN VE BİR OYUNCUNUN ALTYAPILARDA, EN BAŞLANGIÇ MİSYONUNU DA ARTIK DİLLENDİREBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM!

OYUNU ANLATMAK! OYUNU ANLAMAK!

OYUN = FUNDAMENTALLAR…. VE ARALARINDAKİ BAĞLAR…

O YÜZDEN BUGÜN KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN!! HEM DE BÜYÜK BİR İYİLİK! İSTER OYUNCU, İSTER ANTRENÖR OLUN FARKETMEZ!

KENDİNİZİ BU TUZAKTAN ÇEKİP ÇIKARIN! ÖNCE İLK ADIM OLARAK BALL-HANDLING VE FUNDAMENTALLARI BİR AYIRIN! ARTIK, BİLİN Kİ; BİR OYUNCUNUN TOPA İYİ HAKİM OLMASI FUNDAMENTAL DEĞİLDİR! VE OYUNU ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN!

YAŞINIZ OYUNCU OLARAK KÜÇÜKSE YA DA ANTRENÖR OLARAK KÜÇÜKLERLE ÇALIŞIYORSANIZ; HALTER – GÜÇ – SÜRAT – ÇABUKLUK – KUVVET – ZIPLAMA VB. ŞEYLERİ ŞİMDİLİK BİR KENARA KOYUN! ÇÜNKÜ, BU YUKARIDA SAYDIKLARIMIN HEPSİ, SONRADAN KAZANILABİLECEK ŞEYLERDİR! OYSA; FUNDAMENTALLAR ÖYLE Mİ? KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN BIKMADAN TEKRAR-TEKRAR-TEKRAR-TEKRAR ETMELİSİNİZ/ETTİRMELİSİNİZ… DEVAMLI OLARAK; TEKRAR ETMEK-ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEK-MÜKEMMELLEŞTİRMEK PEŞİNDE KOŞMALISINIZ!! AMA, ÖNCE ANLATMALISINIZ!! ANLAMALISINIZ!!

HİÇ KİMSE, NE ÇALIŞTIĞINI VE NEDEN ÇALIŞTIĞINI BİLMEDEN BAŞARIYA ULAŞAMAZ!! HER ZAMAN SÖYLERİM; “3 ŞEY ÖNEMLİDİR! NE-NE ZAMAN-NASIL…” NE ÇALIŞTIĞINIZ/ÇALIŞTIRDIĞINIZ, NE ZAMAN ÇALIŞTIĞINIZ/ÇALIŞTIRDIĞINIZ VE HEPSİNDEN DE ÖNEMLİSİ NASIL ÇALIŞTIĞINIZ/ÇALIŞTIRDIĞINIZ ÖNEMLİDİR!!

BUGÜN, ” BÜYÜK TUZAK! ” ‘I ANLATMAYA ÇALIŞTIM… ELİMDEN GELDİĞİ KADARIYLA… YAZI DİLİYLE NE KADAR ANLATILABİLİRSE!! MUTLAKA,GÖRSEL OLARAK ANLATMAK,, İNSANLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKARAK ETKİLİ BİR ÜSLUPLA ANLATMAK HER ZAMAN DAHA ETKİLİ OLACAKTIR!! BU DA, ARTIK SİZİN İŞİNİZ!!…

Büyük Tuzak!-Tolga Cengiz Reviewed by on . ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ BÖLÜM I : " BÜYÜK TUZAK! " İnsan, belirli bir yaştan sonra, işiyle ilgili/bilgili olduğu alanlarla ilgili taleplerl ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ BÖLÜM I : " BÜYÜK TUZAK! " İnsan, belirli bir yaştan sonra, işiyle ilgili/bilgili olduğu alanlarla ilgili taleplerl Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top