Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Köşe Yazıları » Cebimdeki Sorular-2 (Suat YAHYABEYOĞLU)
889 kez görüntülendi

Cebimdeki Sorular-2 (Suat YAHYABEYOĞLU)

Ekim 1, 2015 4:04 pm Kategori: Köşe Yazıları, Makale, Hakem Odası, Manşet Yorum bırakın A+ / A-

29988849

Sevgili basketbol dostları ve okurlarım,

Cebimdeki soruların 1. Bölümüne ilgi gösterip…..her çeşit iletişim aracını kullanarak sinkaflı kelimeler de dahil olmak üzere düşüncelerinizi bana ilettiniz…….Bir kere daha belirtiyorum adım…….SUAT YAHYABEYOĞLU……..tek derdim türk basketbol hakemliğini en iyi yerlere getirmek…….bunun için her yolu denemeye devam edeceğim……beni yok saymanız hiç bir sorunu çözmez……Padişahım çok yaşa …..diyenler sizi çok yanlış yollara sürüklüyorlar…..

1990 lı yılların başlarında E.Balcı ,hep iki adım öndesin ,sana yetişemiyorum, demişti…….o zamanki tesbit ve çözüm önerilerim ancak yeni yeni uygulamaya konuluyor….demek ki iki adım değil epeeeyyy öndeymişim……

GELELİM CEBİMDEKİ SORULERIN 2. BÖLÜMÜNE……..

1—Kendilerinin çok eksiği olan hakemler nasıl alt klasmandaki arkadaşlarına koçluk yapabilirler ?Sahada zaten gülünç kararlar veriyor ve tüm inanırlıklarını yitiriyorlar…..örnek….N.Kapanlı….Dediğimi yapın….yaptığımı yapmayın ,demişti,hakem eğitimi sorumlusu iken…..

2—Basketbol oyununun vazgeçilmezlerinden olan HAKEMLER diğer unsurlardan ne zaman gereken saygıyı görecekler ? bununla ilgili ne tür çalışmalar yapılmaktadır ?

3—Hakemler hiç bir zaman hakettikleri ücretleri alamasalarda, profesyonel olduklarının bilincine varabilecekler mi ?

4—Hakemler basketbol maçının EGO tatmin yeri olmadığını anlayabilecekler mi ?

5—Hakemler, maç alabilmek için,arkadaşlarının,hasta,sakat,mazeretli yada sakat olmalarına gerek olmadığını biliyorlar mı ?

6—Hakemler ,dedi kodu, bok atmanın ,başta kendileri olmak üzere tüm hakem ailesine zarar verdiğini biliyorlar mı?

7—Hakem arkadaşlarının sağlık, sakatlık gibi sıkıntılı zamanlarında neredeler ?Dağder Dağlı, Mehmet Keseratar  örnekleri…….

8—Hakemler neden klasman düşünce yada yeteri kadar maç alamayınca konuşup yazmaya ,yada bırakınca atıp tutmaya başlıyorlar.?

9—Kaç klasman hakemi eurobasket 2015 de hakemleri izledi……?

10—Yaptıkları söyleşilerde maçlara nasıl hazırlandıklarını anlatmışlar…..Kendileri de inanıp gülmüşler midir.?

11—Maç alıp,istediği gibi yönetmek için illa Bursa,Konya,İstanbul ve Samsun hakemi mi olmak gereklidir?

12—A klasmanı kaç hakem Bklasmanından hakem tanıyor ve adını biliyor..?B klasmanı ve C için aynı soru  geçerlidir…..

13—Yaşamında hiç hakemlik ,orta, masa görevlisi olmamış kişiler hangi yollarla TEKNİK GÖZLEMCİ OLABİLİYORLAR…?

14—Teknik gözlemci olabilmek için alt ve üst yaş sınırı nedir ? neden konmuştur ?

15—Bir üst teknik gözlemci sınavında başarılı olamayan (oldurulmayan) kişler neden tüm haklarını yitiriyorlar ?

16—Kaç tane A—B—C  klasmanı teknik gözlemci ,sınavlarda 5 ila 10 dakika arasında sınavlarını bitirip salondan çıktılar  ? kaç tanesi kaçar maç aldılar ? kazandılar mı  ? diye sormuyorum….

17—Kaç A—B –C  Klasman teknik gözlemci E. Balcı yı çıldırtacak ve mahcup edecek hatalar yaptılar ? bunlardan birisİ MHK üyesi mi oldu ? yok canım artık …….

18—Mhk başkanı neden israrla tüm teknik gözlemcilerin gereken kitapları yanlarında MUHKKAK bulundurmalarını istiyor .?

19—Hakemler sahada 2 yada 3 adet yalnız insan olduklarını….birbirlerini çok sevip,saygı duyup takım ruhu içersinde hareket etmeleri gerektiğini anlama zamanının geldiğinin farkındalar mı..?

20—Bölünme—Ankara,İstanbul,İzmir ,anadolu değil TÜRKİYE HAKEMLERİ OLUP ,tek vücut olabilirlerse neler yapabileceklerinin farkındalar mı ? hakemlerimiz….

21—Tüm klasman hakemlerinin illerindeki her katogori maçlarda görevi tüm ciddiyetleriyle yapma zorunluluğu gelir mi ? acaba….

22—Kulüplerin yıldız ve genç takımlarından oyuncular seçilip neden hakemliğe yönlendirilmiyorlar?

23—Hakem kursları, besyoların seçmeli ders geçme platformu olmaları önlenecek mi?

24—Kıdem düzenlenmesi normal hale getirilecek mi? Bu yılda 12 baş hakem  mi olacak ?

—ki öyle görünüyor………

25—Alt klasmanda maça atanan hakem cezalı olmadığını,beraber yönettiği alt klasman ve takımlara saygı duymayı öğrenecek mi?

26—Tüm liglerin oynandığı salonların hangilerinde çember renkleri TURUNCU…..şarj bölgeleri kurallara uygun çizili…..çember fileleri kurallara uygundur ?

27—Basketbol temel kuralları ve deyimleriyle ilgili tüm yayın kuruluşlarına eğitim ve uyarılar yapılacak mı ?HATALI YÜRÜME   ne zaman duyulmayacak ?  TV LERDEN…….

28—2015-16 sezonu ücretler açıklandı mı?

29—R.Ankaralı—M.Biricik—K.Büyükçil maçın hakemleri ve kural ihlali yapıldı…..uygulamayı anlatıyorum ve yorum yapmıyorum…..hakem ,teknik gözlemci ataması yapan R.ANKARALI……itiraz TBF ye geldi….EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ ve BİLİR KİŞİ R.ANKARALI….Kararı vecekek üst makam aynı kişi…..TBF yönetim kurulu kime soracak aynı kişiye……tahkim kurulu kime soracak aynı kişiye…….

30—Katılan tüm hakemlerin  yazılı ve fiziksel sınavdan başarıyla geçtiği seminer ne kadar inandırıcı olabilir..?

31—Fiziksel açıdan….E.Moğolkoç…E.Kennerman….M.Biricik mi  Y. Yılmaz….Z.Yılmaz ..Ayşenur Yazıcıoğlu mu örnek alınmalıdır..?

32—Bizim ne zaman sayın H.Topuzoğlu dışında avrupa ve dünya çapında hakemlerimiz olacak…?Zankeralla—La Monica (ıta.) Zıch (pol) Betankor (isp)Rems (slov.) Wrovnic—David Dagan (ısr) Rigas (yun) Lazarov (bul)  Jungerbland (fin) Leman (isv) Brazuaskas (lit)  Davidov  (rus) aklıma gelen önemli hakemler

ŞİMDİLİK CEBİMDEKİ SORULAR …..BU KADAR ….TABİKİ 10 EKİM DEN İTİBAREN HAKEM ANALİZLERİMLE BERABER OLACAK VE İNŞALLAH ÇOK BAŞARILI HAKEMLER İZLEYİP YÜKSEK NOTLAR VERECEĞİM…..TÜM BASKETBOLA İLGLENENLERE BAŞARILI BİR 2015—16 SEZONU DİLERİM…..

MUTLU KALIN ,BASKETBOLLA KALIN

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

Cebimdeki Sorular-2 (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Sevgili basketbol dostları ve okurlarım, Cebimdeki soruların 1. Bölümüne ilgi gösterip.....her çeşit iletişim aracını kullanarak sinkaflı kelimeler de dahil olm Sevgili basketbol dostları ve okurlarım, Cebimdeki soruların 1. Bölümüne ilgi gösterip.....her çeşit iletişim aracını kullanarak sinkaflı kelimeler de dahil olm Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top