Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Çizimli ve Tercümeli Basketbol Şut Drilleri
15.536 kez görüntülendi

Çizimli ve Tercümeli Basketbol Şut Drilleri

Back Pedal Shooting

Geri geri depar atıp ilk kukadan dönerek düz sprint ve top alıp şut..10 şut sonra öteki taraftan çalışılır..Takım olarak da bu çalışma sağlı sollu düzenlenebilir..

Two On Two Full Court Shooting Drill /İkiye iki tam saha şut drili


Two-On-Two Full Court Shooting Drill
Player 1 begins the drill by dribbling the ball up the court. /1 Numaralı oyuncu şekildeki gibi sağ taraftan driplingle drile başlar..At the same time player 2 crosses the half court to receive the pass from 1 then player 2 immediately reverses to player 1 and cuts to the right wing to get the pass back from player 1 for a shot./Aynı anda 2 numaralı oyuncu yarı sahaya çapraz depar atarak 1 numaradan pas alır ve sol forvete kat eden 1 numaraya tekrar geri pas verir. 2 Numara sağ forvete kat edip tekrar 1 numaradan pas alarak şut atar..
Full Court Wing Shooting Drill /Tam Saha Kanat Şut Drili

Full Court Wing Shooting Drill
Player 1 drives up the court and passes to the coach./1 Numaralı oyuncu şekildeki gibi driplingle ortaya doğru gelirken coacha pas verir..Then cuts to the left wing to receive the pass back from the coach for a shot./Sonra sol forvete kat eder ve coachtan pas alıp şut atar..Ribaundunu alır..
Full Court Touch The Cone Shooting Drill /Tam saha kukaya değ ve forvete depar forvetten şut
Full Court Touch The Cone Shooting Drill
Player 1 drives up the court and passes to the coach./1 Numaralı oyuncu ortaya doğru dripling yapar ve coacha pas verir..Then sprints to the left wing to touch the cone then cuts to the opposite corner to receive the pass from the coach for a shot./Sonra sol kanata depar atar oradaki kukaya değer ve sağ forvete depar atıp sağ forvette veya köşe pozisyonunda coachtan geri pas alarak şut atar..
Full Court Touch The Cone Shooting Drill /Tam saha kukaya değ ve forvete depar forvetten şut

Player 1 drives up the court and passes to the coach./1 Numaralı oyuncu ortaya doğru dripling yapar ve coacha pas verir..

Then sprints to the left wing to touch the cone then cuts to the opposite corner to receive the pass from the coach for a shot./Sonra sol kanata depar atar oradaki kukaya değer ve sağ forvete depar atıp sağ forvette veya köşe pozisyonunda coachtan geri pas alarak şut atar..


Çeviren :Ahmet Dedeoğlu

Big 8 Shooting

  • Player starts at block and sprints around opposite cone of catch & shoot jumper. After shooting the player then sprints to the corner and curls back around the other cone for another catch & shoot jumper./1 Numaralı oyuncu aşağıda blokta drile başlar ve 3 sayı çizgisinin önündeki kukanın etrafından dönüp coachtan pas alıp şut atar..Şuttan sonra oyuncu köşeye koşup döner ve yukarıdaki ikinci kukanın etrafından dolaşıp coachtan tekrar pas alıp şutunu atar..
  • After shooting player sprints and touches the other block and repeats the drill from the other direction./İkinci şuttan sonra oyuncu aşağıya karşı bloka koşup değer ve aynı drili öteki taraftan aynı şekilde tekrar eder..Do drill for time or number of makes (10)./Drili süreye bağlı olarak veya rakama (10) bağlı olarak yapabilirsiniz..

Çeviren:Ahmet Dedeoğlu

5 Shots From 5 Spots
This is a great shooting and condtioning drill! /Bu harika bir şut ve kondisyon drilidir..
Bir coach ile bir oyuncu çalışabileceği gibi iki oyuncu beraber de çalışabilir..Biri pas verir biri şut atar..Sonra şut atan dinlenmek için pas pozisyonuna geçer pas veren şut pozisyonunda çalışır..İki potada takım olarak da çalışılabilir..Şut atan oyuncular kenarda stretch yapabilir..Yarışmalı da olabilir..Çok yönlü bir şut drili..

  • Player passes to coach and sprints in for a lay-up./Oyuncu coacha pas verir ve süratle pota altına kat eder..Coactan geri pas alıp turnike atar..
  • Player then cuts to the corner for a three-pointer./Oyuncu üç saylık şut için köşeye kat eder..
  • Player then sprints to opposite corner for a three-pointer./Oyuncu sonra karşı köşeye depar atar ve yine coactan pas alıp 3 sayılık şut atar..
  • Player then cuts to the top of the key for a three-pointer./Oyuncu tekrar tepe pozisyonuna kat eder ve üç sayılık şut atar..
  • Oyuncu sonra tepe pozisyonundan sol forvete kat eder ve coachtan pas alıp şut atar..

Çeviren : Ahmet Dedeoğlu

V Kat ve T-Şut Drili | Harika bir takım şut drili


Birçok Fundamentalın birarada çalışıldığı çok güzel bir şut drili..
Oyuncular şekildeki gibi dizilir.1 numaralı oyuncu ampulun ortasına depar atar,tek zamanlı jump stop yapar sonra bir kanat/forvete doğru süratle çıkar(V Cut).2 numaralı oyuncu 1 ‘ e pas verir ve 1 pası yakalayıp şut atar.2 numaralı oyuncu pası verdikten sonra ampulun ortasına sprint atar,tek zamanlı jump stop yapar ve öteki kanat’a/forvet’e çıkar,3 numaradan pası alır almaz şuta kalkar.

Çeşitlilikler

Oyuncular sahadaki değişik noktalara çıkıp şut atabilirler. (Tek zamanlı jump stop yaptıktan sonra ) Örneğin

Baseline-Dipçizgiye çıkabilirler
İçeride post up yapabilirler
Serbest atış çizgisinin köşesine çıkıp top alabilirler.
Ortada yakalayıp şut atabilirler.

Çeviren ve hazırlayan :Ahmet Dedeoğlu
Çizimli ve Tercümeli Basketbol Şut Drilleri Reviewed by on . Back Pedal Shooting Geri geri depar atıp ilk kukadan dönerek düz sprint ve top alıp şut..10 şut sonra öteki taraftan çalışılır..Takım olarak da bu çalışma sağlı Back Pedal Shooting Geri geri depar atıp ilk kukadan dönerek düz sprint ve top alıp şut..10 şut sonra öteki taraftan çalışılır..Takım olarak da bu çalışma sağlı Rating:
scroll to top