Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Driplingle Savunmayı Yarma-Split The Hedge Hareketi
632 kez görüntülendi

Driplingle Savunmayı Yarma-Split The Hedge Hareketi

Eylül 30, 2015 8:36 am Kategori: Tüm Yazılar, Basketbol Eğitim, Ball Handling-Dripling, Pick&Roll, Manşet Yorum bırakın A+ / A-

Basketboldaki tüm gelişmelere rağmen bir tek değişmeyen ve aynen uygulanan temel bir şey var: Klasik pick and roll oyunu…
Bu oyun özellikle NBA basketbol oyununun özüdür ki bunun sebebi de ikili oynansa da çeşitli değiş tokuşlarla örnekler geliştirilebilmektedir. Çoğu koçun listelerinde, hücum setlerinde pick and roll çeşitleri, kimler arasında ne şekilde hangi durumlarda oynanabileceği yazılıdır.Ayrıca bu notlar arasında perdelemenin nasıl sıyrılacağı da yer almaktadır. Yani Split Pick and Roll…

Bu oyun savunmayı yırtmak anlamında son derece üretken ve kurnazca bir oyundur.
Topu süren oyuncu perdelemeyi yapan savunma oyuncusuna doğru meğillenir ancak aniden diğer tarafa yönlenir, perdelemeyi böler ve geçer. Savunma onu durduracak pozisyonu kaybeder ve onun top sürmesini frenleyemez.
Basketbolda savunma bilindiği üzere sadece birebir değil, alan savunması şeklinde de olmaktadır. Her iki şekilde de Split Pick and Roll oyununda kural aslında çok basittir.
Pick and Roll’a doğru topu sür.
Savunma oyuncusundan ayırarak sıyrıl.
Ters tarafa doğru kıvrıl.
Sayıyı bul.
Split Pick and Roll oyununda en önemli husus basketbol oyuncusunun sabırlı olabilmesidir. Topu süren oyuncu bir vuruştan sonra savunma oyuncusunu perdelemeye alır, yana sürme ile istediği taraftan kendine boşluk yaratır. Oradan geçer ve kendine serbest atış çizgisini ayarlar.
Split Pick and Roll oyununu en iyi uygulayan basketbol oyuncuları arasında Kobe Bryant, Jason Terry, Steve Nash, Chris Paul ve Stephen Curry sayılabilir.
Hareketin çizimli uygulamaları…

If you use the ball screen, you’ll more than likely face a defense that likes to hedge the ball towards half court. If the defender hedging the screen leaves too much space between the screen, a small opening appears where the offensive player can split the hedge.
Instructions

  1. Player starts with a ball on the wing.
  2. You can use two chairs to simulate defenders. You can also place players or coaches there to act as dummy defenders.

  1. Player dribbles off chair 1 as if it is a ball screen.
  2. Right before he reaches chair 2, he plants his outside foot and performs a long low dribble between chair 1 and chair 2.
  3. The player continues in for a lay up.

Move Tips

  • Go hard towards hedging defender’s outside shoulder. If he doesn’t think you’re a threat to go around him, he can take away the ‘split the hedge’ move.
  • Make dribble low and long.
  • Stay small.

Split The Hedge Drill
Drill Purpose:
This drill is used as a starting point for teaching players how to react when a defensive player hedges a ball screen and leaves space to split the screen.

Progressions / Variations: Varyasyonlar
Finish with Different Types of Shots – Lay Up, Reverese Lay Up, Power Lay Up, Inside Hand Lay Up, Tear Drop, Pull Up Jump Shot, Euro Step, etc.

Before incorporating any of these shots into the drill, I highly advise to teach them individually first.

Live Drills – After you have covered the different options off of the pick and roll, you can progress to live 2 on 2 drills to practice game-like situations.

Dunk of the Night: Derrick Rose (6ft.3) UNREAL One-Handed Dunk on Joel Anthony (6ft.9) in HDHere we are simulating splitting the gap between the screener and hard hedge by the defender. Finishes:
1. Side Step floater (left then right foot, left hand shot)
2. Pull up Jumper
3 WAYS TO SPLIT
1. scoop crossover
2. under the legs
3. behind the back.

Cones are moved to show like a hard hedge.
Player attacks the ankle of the defender. He touches the cone of the high ankle.
He attacks the 3rd cone and changes direction for a finish at the basket.
1. floater
2. pull up Jumper
3. step back

File:Dwyane Wade splits defense.jpg

Dwyane Wade – Art of Splitting the Defense

Dwayne Wade splits the Defense them 360 lay up


Split the Defense
Splitting the defense means to drive through the middle of the two defenders
Use this option when the screeners defender hedges out too high leaving a gap between himself and the screener. If you see any gap at all, keep the ball low split the defense. The guards defender will be screened off so they shouldn’t be a threat to steal the ball. The guard only needs to beat the big man’s defender.

 

Driplingle Savunmayı Yarma-Split The Hedge Hareketi Reviewed by on . Basketboldaki tüm gelişmelere rağmen bir tek değişmeyen ve aynen uygulanan temel bir şey var: Klasik pick and roll oyunu… Bu oyun özellikle NBA basketbol oyunun Basketboldaki tüm gelişmelere rağmen bir tek değişmeyen ve aynen uygulanan temel bir şey var: Klasik pick and roll oyunu… Bu oyun özellikle NBA basketbol oyunun Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top