Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Dünyanın En İyi Online Basketbol Oyunu ‘Basketdudes’
2.934 kez görüntülendi

Dünyanın En İyi Online Basketbol Oyunu ‘Basketdudes’

BasketDudes, browser tabanlı bir basketbol oyunu ve browser tabanlı bir oyun için özellikle oyun mekanikleri ve oynanış bakımından PC ve konsollardaki AAA oyunları göz önüne aldığımızda başarılı bir oyun. Oynanışına bir de başarılı bir takım yönetimi eklendiği için basketbol oyunlarından kendisini ayırıyor. Tamamen Türkçe olan BasketDudes browser üzerinden oynanabildiği gibi client dosyasını indirip masaüstünden de oynanabiliniyor.

BasketDudes “Season One”

BasketDudes Genel Sohbet Basketdudes Online Basketbol Oyunu Nedir?

BasketDudes, browser tabanlı bir basketbol oyunu ve browser tabanlı bir oyun için özellikle oyun mekanikleri ve oynanış bakımından PC ve konsollardaki AAA oyunları göz önüne aldığımızda başarılı bir oyun. Oynanışına bir de başarılı bir takım yönetimi eklendiği için basketbol oyunlarından kendisini ayırıyor. Tamamen Türkçe olan BasketDudes browser üzerinden oynanabildiği gibi client dosyasını indirip masaüstünden de oynanabiliniyor.

Oyunda her oyuncu kendisine bir veya daha fazla takım kurabiliyor. Her takım kadrosunda beş oyuncuyla oyuna başlıyor. Diğer oyuncularla maç yaptıkça kazanılan oyun içi paralarla oyuncu transfer edilebiliyor.
Oyuncuların pozisyonları, boyları ve özellikleri farklı. Oyuncuların toplamda 15 adet yeteneğe dayalı özelliği var. Oyun içinde maç yaptıkça oyuncular tecrübe puanı kazanıyor, bu tecrübe puanları oyuncuların seviye atlamalarına, seviye atlamalarıysa yeteneklerini artırmalarına yarıyor. Bunların dışında maçlardan sonra kazanılabilinen ya da oyun içi parayla alınabilinen özel yetenek kartları ve yine oyun içi parayla satın alınabilinen bileklik, ayakkabı, dövme gibi ekipmanlar ile de oyuncuların yetenekleri geliştirilinebiliyor.

Oyunda üç adet oyun modu var. Bilgisayara veya diğer oyunculara karşı oynanabilindiği gibi üç sayı atış modunda şut çalışması yapılabiliyor. Oyuncular birbirleriyle dostluk maçı veya resmi maç yapabiliyor.

Oyunun en keyifli yanı maç yaparken bir yandan da farklı kombinasyonlarla stratejiler geliştirip bu stratejiler doğrultusunda oynayabiliyoruz. Sözünü ettiğim oyun kartları maç içinde kullanılabiliyor. Maç sırasında her çeyrekte üçünü kullanabiliyoruz ve bu kartları maç başında ve molalarda takım seçimi ekranındaki slotlara koyarak o çeyrekte aktif hale geçmesini sağlıyoruz. Kartlar birçok işe yarayabiliyor. Bazı kartlar kendi takımımızın yeteneklerini artırırken bazı kartlar ise rakip takım için oyunu zorlaştırıyor. Her maçtan sonra performansa ve şansa bağlı olarak kart ya da oyun içi para kazanılabiliyor.

Oyunu BasketDudes. Ãœcretsiz online basketbol oyunu adresinden, ArkArena üzerinden oynayabilirsiniz.

BasketDudes Genel Sohbet 1. Oyuna Başlarken

BasketDudes ücretsiz bir oyundur. Oynayabilmek için bir kullanıcı hesabı oluşturmalı ya da oyunu indirmelisiniz. Oyunu tarayıcı üzerinden de oynayabilirsiniz.

“Kullanıcı Hesabı” oluşturmak için kayıt butonuna basın ve gerekli yerleri doldurun. Bu süreçte hesabınız BasketDudes oynamak için tamamen aktif hale gelecektir.

Sonra mail hesabınıza kullanıcı hesabınızı onaylamanız için, içinde onay linki bulunan bir email göndereceğiz. Bu linke tıkladığınızda BasketDudes hesabınız aktif hale gelecektir.

BasketDudes oyun indirme sayfası Oyunu indirmek için gerekli butona basın. Oyun kurulumunu indirdikten sonra çalıştırın ve talimatları takip edin. Oyunun kurulumu tamamlandıktan sonra ilk takımınızı kurarak oynamaya başlayabilirsiniz.

Web Üzerinden Oynamak İçin

BasketDudes web tarayıcısı üzerinden, oyunu yüklemeden de oynanabilir. İndirmeden oynamak için Tarayıcı Üzerinden Oyna butonuna basarak hemen oynamaya başlayabilirsiniz. Eğer oyuna yeni başlıyorsanız Unity Web Player kuruluma başlar. İndirme zamanı (internet bağlantı hızınıza bağlı değişkenlik göstermekle birlikte) sadece birkaç dakikadır. Eklentiyi bd.arkarena.com üzerinden indirip kurduktan sonra, BasketDudes’i normal bir şekilde oynayabilirsiniz.

2. Takımınızı Oluştururken


Oyuna kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın. İlk girişiniz olduğundan otomatik takım kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha sonra eğer isterseniz ek olarak başka takımlar da kurabilirsiniz. Takımınızı kurmak için şu adımları izleyin:


İlk olarak karakterleri seçin. İşinizi kolaylaştırmak için seçebileceğiniz belirli takımlar hazırladık. Hepsi yakın özelliklerdedir fakat bütün karakterlerin kendi oynama stili vardır. Seçiminizi yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçin.


İkinci adım karakter formalarıdır. Değişik stiller ve renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Kendi sahanızda ve deplasman maçlarında kullanmak için 2 farklı formanız olmalıdır.


Daha sonra takımınızın adını ve ambleminizi seçmelisiniz. Amblemler size birçok oyun penceresinde gösterilecek. Tarayıcı üzerinden oynarken de aynı şekilde olacaktır. Düzenleme sayfası aracılığıyla takımınızın renkleriyle birlikte ambleminizi birleştirebilirsiniz. Ekranın sağ tarafından değişik yazı karakteri seçebilir, ortasından yaptığınız değişiklikleri kontrol edebilirsiniz. WBC takım isimleri iki tanedir: İsim + Lakap. Örneğin, takım adını “Üniversite” ve lakabını “Gençleri” yapabilirsiniz. Takımınızın tam adı Üniversite Gençleri olacaktır.


Takımı, son hali ve amblemiyle birlikte onaylayın Son oluşturma ekranında göz alıcı takımınızı, logosu ve formalarıyla birlikte görebilirsiniz. “Son” tuşuna basarak takım seçim menüsüne gelebilirsiniz. Tek yapmanız gereken takımınızı Ana Menü’den seçmektir.

BasketDudes Genel Sohbet 3. Ana Menü

Bu ekrandan oyunun tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Eğer oyunu ilk defa oynuyorsanız eğitim ile başlamak isteyebilirsiniz. İlk maçınızı yapmaya hazırsanız “Şimdi Oyna” butonu ile otomatik olarak maça başlayabilirsiniz. Bu buton olası rakipleri arar ve onlara, maç yapmak istediğinizi bildirir.Buradan sonra diğer bağlı kullanıcılarla sohbet edebilir, maç planlayıp takımlar hakkında konuşabilir, oyun hakkındaki son gelişmelerden bahsedebilirsiniz.

Takım ekranı Takımlar butonunu kullanarak takım oyuncularınızı hazır hale getirebilir, bir sonraki oyunda hangi oyuncunun olacağını seçebilir, oyundaki görevini ve ekipmanını yönetebilirsiniz. Ayrıca oyuncuların rekorları ve istatistiklerini de kaydedebilirsiniz.

Donanım butonuyla oyuncular, eşyalar, kartlar, stadyum geliştirmeleri gibi takımınızın bütün envanterlerine erişebilirsiniz.

Kartlar butonunu kullanarak oyunun her çeyreğinde hangi kartı kullanacağınızı seçebilir; aynı zamanda molalarda ve çeyreklerde kartlarınızı aktif edebilirsiniz. Kartınızı seçerken bazı kartların aktif edilmesi gerektiğini ve bazı kartların bir çeyrek boyunca ya da daha uzun süre kalıcı olduğunu hatırlayın. Bir çeyrekte hiçbir zaman üçten fazla kart aktif olamaz.
BasketDudes Genel Sohbet Maç esnasında takım oyunu ve oyungücü

Maç esnasında Takım Oyunu ve OyunGücü değerlerinizi göstermeyi kolaylaştırmak için takımınızın ve rakip takımın Takım oyunu ve OyunGücü değerlerini sürekli olarak ekranda göreceksiniz. Takımınızla rakip takım arasındaki farkın oyuncularınızın performansını kısıtlayıcı etkileri olacağını unutmayın. Bu değiştiriciler kısıtlamaların yanında OGC’de yüzde (%) olarak gösterilecektir.Öte yandan takım oyunu bonusu TO’nun yanında yüzde olarak görünecektir. Bu bonus doğrudan rakibinizle yüzleşmenize gerek kalmaksızın oyuncularınızın takım oyununa bağlıdır.Oyuna başka oyuncular soktuğunuzda Takım Oyunu ve OyunGücü değerlerinin belirli ölçüde nasıl değiştiğini göreceksiniz. Bu, takımınızın değişik türde bonuslar kazanmasına sebep olur (bu bonuslar pozitif olabileceği gibi duruma göre negatif de olabilir). Oyunlarınızda çeşitli değişiklikler yapıp Takım Oyunu ve OyunGücü ayarlarını deneyin. Bu size her zaman nasıl bir takım sahaya sürmeniz gerektiğini gösterir.Ayrıntılı bilgi için;
Takim Oyunu ve OyunGücü | Oyun Rehberi | BasketDudes

BasketDudes Genel Sohbet BasketDudes Duvar Kağıtları (Wallpaper)
BasketDudes Genel Sohbet BasketDudes Oyuncusu Otenazi ile Bir Söyleşi!

Otenazi: “Yeni başlayan arkadaşlara her şeyden evvel planlı ve sabırlı olmalarını tavsiye ediyorum. ”

Otenazi ” Dombili Mombili” adlı takımla oynuyor. O da WBC liginde ve ilk bakışta oyun gücü (pwp) diğer oyunculardan çok yüksek görünüyor. Oyunu ortalama üç aydır oynuyor.

– Öncelikle sizi biraz tanıyalım.
32 yaşındayım. Mali Müşavirim.

– BasketDudes ile ne zaman tanıştınız?
Nisan 2013’te tanıştım.

– Takımınızı oluştururken nelere dikkat ettiniz?
Öncelikle oyunun oyunculara tanıdığı birden fazla takım kurabilme olanağını değerlendirdim. Bu şekilde ilk olarak açtığım takımım ile oyuna alışmaya, rakiplerimi ve oyun stillerini tanımaya çalıştım. Ayrıca oyunun web sayfası üzerinden tek tek oyuncuları tanımaya ve hangi oyuncuların benim oyun sistemime uygun olabileceğini anlamaya gayret ettim. Daha sonra kurduğum asıl takımıma almak istediğim oyuncuları belirleyip bu yolda dudielerimi bu hedefler doğrultusunda değerlendirdim. Bulunduğum klasmanlarda daima ilk üç sırada olmaya çalıştım. Bunun getirileri hayli önemli. Promo Pool (PP) klasmanına geçtikten ve oyunda bitoons alımı açıldıktan sonra ise mağazadan temin ettiğim oyuncularla takımımı güçlendirdim.

– Oyununuzu daha çok ne üzerine kurdunuz? Hücum? Defans? Takım oyunu? Diğer…
Oyunumun temelinde her bir oyuncunun takıma katkısının olması gerekliliği yatmakta. Herbir oyuncumu maç içerisinde kullanmaya gayret ederim. Mutlaka her birine temel birer görev kurguladım. Basketdudes’ta sadece hücum veya sadece defans ile iyi bir yere gelemezsiniz. Takım oyunu esastır. Bu gerçek hayatta da böyle. Kendim de gerçek hayatta uzun yıllar basketbol oynadığım için bunun faydasını gördüğümü düşünüyorum. Rakiplerim bir hücumda hangi oyuncudan sayı bulacağımı kolay kolay tahmin edememeliler. Aksine ben bir hücumda rakibimin hangi oyuncusu ile hücum edeceğini anlamaya ve onu savunmaya gayret ederim.

– Oyunda sizi çeken ne oldu? Oyunun en güzel yanı nedir sizce?
Oyunun en güzel yanı karakterlerin tasarımı bence . Kimisi çok sevimli, komik, kimisi de pek cevval Bunun yanında klasman sistemi, klasman birincilerinin o seviyede uzun süre kalmasını engelleyecek bir yapının olmasının getirdiği adil sistem, menülerin ve oyun içi komutların kullanım kolaylığı, mağaza ürünlerinin dinamikliği bana keyif veren yönler. Kaldı ki 3-4 aylık bir geçmişimiz var. Muhakkak daha da güzel olacaktır. Ayrıca bunca kanlı bıçaklı oyunun yanında pozitif ve spora dayalı bir oyun olması da ayrıca sempati duyma nedenim. Hem kendi açımdan hem de yaş oranı düşük olan kullanıcıların oynadıkları oyunun psikolojik etkileri açısından önemli buluyorum. Ben küçükken atari salonları vardı ve basketbol oynamaya Street Hoop adlı oyun sayesinde ilgi duymuştum (tabi bir de Michael Jordan yüzünden ) Genç arkadaşlarımız da belki bu oyun sayesinde sokağa çıkıp basketbol oynarlar. Bu önemli.

– Oyunun, “yahu şu da olmasa güzel olurdu” diyeceğiniz yönleri var mı?
Maç esnasında yaşanılan bağlantı sorunları sanırım en büyük ortak sıkıntı. Özellikle üst seviye oyunculardaki eşleşme sıkıntısı bir problem ancak yönetici sayımız arttıkça bu sorun da azalacaktır diye ümit ediyoruz. Küfür ve hakaret eden , maç içerisinde oyunu bırakıp giden yöneticilere karşı daha etkin yaptırımlar uygulanması da beklentilerim arasında.

– Oyunda başınıza gelen en ilginç olay nedir?
Şimdi rakibimi hatırlamıyorum ancak bir arkadaş maçın son saniyesinde kırık gösterge kartı ile bir hücumda 12 sayı atarak beni mağlup etmişti. İşte bende o gün bir aydınlanma oldu hahaha.

– Son olarak, diğer oyunculara söylemek ya da eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?
Yeni başlayan arkadaşlara her şeyden evvel planlı ve sabırlı olmalarını tavsiye ediyorum. Her oyun gibi BasketDudes da sabır ve planlı hareket etmeyi istiyor. Yenildikleri maçları bile terk etmemeleri, o maçlardan öğrenecekleri çok şey olduğunu fark etmeliler. Çoğu oyuncu taktiklerini sadece veya ağırlıklı olarak 3’lük atmak üzere kuruyorlar. Bu çok verimsiz ve tahmin edilebilir bir taktik. Buna dikkat edip alternatif hücum taktikleri oluştursunlar. Oyunu çirkinleştiren, rakibine hakaret eden, alay eden arkadaşlar ileride çok iyi bir seviyeye gelseler bile saygı göremezler lütfen buna dikkat etsinler.

http://www.arkarena.com/bdkayit/?affid=564879o

Dünyanın En İyi Online Basketbol Oyunu ‘Basketdudes’ Reviewed by on . BasketDudes, browser tabanlı bir basketbol oyunu ve browser tabanlı bir oyun için özellikle oyun mekanikleri ve oynanış bakımından PC ve konsollardaki AAA oyunl BasketDudes, browser tabanlı bir basketbol oyunu ve browser tabanlı bir oyun için özellikle oyun mekanikleri ve oynanış bakımından PC ve konsollardaki AAA oyunl Rating:
scroll to top