Salı , 5 Ocak 2016

ev » Köşe Yazıları » HAKEM ANALİZİ: Akın Çorap Yeşilgiresun-Fenerbahçe (Suat YAHYABEYOOĞLU)
42 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Akın Çorap Yeşilgiresun-Fenerbahçe (Suat YAHYABEYOOĞLU)

Ocak 4, 2016 8:04 pm Kategori: Köşe Yazıları, Makale, BSL, Hakem Odası, Manşet 1 Yorum A+ / A-

CX5g271WQAASruM

A klasmanında maç yöneten hakemler —VİTRİNDEDİRLER—-sürekli diğer hakemlere İYİ ÖRNEK OLMAK ZORUNDADIRLAR.Üçününde kilo fazlaları var…..Hakem mekaniğinde ,özellikle ön hakemken  çok hareketsiz duruyorlar ve pozisyonları süzemedikleri için yanlış kararlar veriyorlar.Atış hali ne zaman başlar, ne zaman biter , standartları yok…Molalarda takım sırası bölgesini gözlemiyorlar.

Yukarıda yazdıklarıma karşın,diğer maçlar o kadar kötü yönetildi ki,bu maçın hakemliği haftanın en başarılısı idi,………..Devre arası ,umarım —-KİMLER YAPACAKSA—iyi bir eğitim verilir……

Capture

MERAKLISINA

****24 saniye ile 8 saniye kuralının uzaktan yakından ilişkisi YOKTUR.Arka hakem 8 saniyelik süreyi kendisi SAYAR…..24 SANİYE CİHAZININ 13—15—18 GÖSTERMESİ HİÇBİR ŞEY İFADE ETMEZ……KARAR ARKA HAKEMİNDİR…..

*****Geri sahada A takımı topa sahipken 6. Saniyede hava atışı durumu oluşur ve ok yönü A takımını gösteriyorsa, A TAKIMININ—  ÖN SAHAYA TOPU GEÇİRMESİ İÇİN 2 SANİYESİ —-VARDIR….

*****A 33  geri sahasında dribling yaparken, bir ayağı ön ,bir ayağı,bir ayağı geri sahadaki A 21 e pas verir.A21 de geri sahasındaki A 12 ye pas verir.TOP  ve OYUNCULARIN HER İKİ AYAĞININ— TAMAMI—ön sahaya geçmemştir.8 SANİYE SAYIMI kesintisiz DEVAM eder….

*****B 18 GERİ SAHASINDA TOP SÜRMEKDE İKEN —3.saniyede—-B 88 ve A 44 e ÇİFTE FAUL ÇALINIR. Geri sahasından,kenardan topu oyuna sokanB takımının, topu ön sahaya geçirmesi için  5 SANİYESİ VARDIR.

*****B 77 GERİ SAHASINDA TOPU SÜRERKEN 5. SANİYEDE A 66 TOPU DIŞARI TİPLER.GERİ SAHASINDAN ,KENARDAN TOPU OYUNA SOKAN B TAKIMININ ,TOPU ÖN SAHASINA GEÇİRMESİ İÇİN—–3 SANİYESİ—-VARDIR…

*****UZATMA PERİYODU ve SKOR  98—98   ,ŞUT SAATİ YANLIŞLIKLA BAŞA  ALINIRSA—–OYUN SAHASINA YABANCI MADDE ATILIRSA—-OYUN SAATİ ÇLIŞMAZSA—–BU ANDA  B  77 GERİ SAHASINDA DRİBLİNG YAPMAKTADIR VE ÖN SAHAYA GEÇMESİ İÇİN 3 SANİYESİ VARDIR.SORUN ÇÖZÜLÜP OYUN KENARDAN BAŞLADIĞINDA B TAKIMININ ,ÖN SAHAYA TOPU GEÇİRMESİ İÇİN —-HALA  3 SANİYESİ—VARDIR.YENİ 8 SANİYE HAKKI VERİLMEZ…

*****A takımına çalınan 8 saniye ihlali, geri sahadan ATILMIŞ ,HAVADA OLAN , top için çalınmışsa.B takımı —TOPU ORTA ÇENTİKTEN —-oyuna sokar.

*****Serbest atışlarda 24 saniye cihazı KAPATILMALIDIR.Oyunun akışına göre 24 yada 14 saniye açılır ve devam edilir.

*****HER TEMAS FAUL DEĞİLDİR………….Basketbolda AVANTAJ ve DEZAVANTAJ GEÇERLİDİR.

*****TEKNİK FAULLER—-TEMASSIZ——-faullerdir…..HER KÜÇÜK PROTESTO HAREKETİNE  TEKNİK FAUL ÇALMAK HAKEMLİK DEĞİLDİR…..

*****HAKEMLER 2 YADA 3 SAHADA, 4 MASA GÖREVLİSİ ve TEKNİLK GÖZLEMCİ (KOMİSER) DEN OLUŞAN BİR TAKIM HALİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****YUKARIDA ADI GEÇEN TAKIM FİBA OYUN KURALLARI VE RESMİ YORUMLAR DAHİLİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****HATALI SÜRÜŞ  ve YÜRÜME  birbirinden AYRI KURAL İHLALLERİDİR.

*****HİÇ KİMSE (benim gibi birkaç kişi hariç) hakem seyretmeye maça GİTMEZ….ASIL OLAN OYUNDUR…….

*****HAKEMLER KARARLARINI SADECE DÜDÜK ÇALARAK DEĞİL——-ÇALMADAN DA VERİRLER…..

*****HİÇ KİMSE —BASKETBOL OYUNUN ÖNÜNDE, yada GERİSİNDE OLMAMMALIDIR.

Mutlu kalın,basketbolla kalın

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Akın Çorap Yeşilgiresun-Fenerbahçe (Suat YAHYABEYOOĞLU) Reviewed by on . A klasmanında maç yöneten hakemler ---VİTRİNDEDİRLER----sürekli diğer hakemlere İYİ ÖRNEK OLMAK ZORUNDADIRLAR.Üçününde kilo fazlaları var.....Hakem mekaniğinde A klasmanında maç yöneten hakemler ---VİTRİNDEDİRLER----sürekli diğer hakemlere İYİ ÖRNEK OLMAK ZORUNDADIRLAR.Üçününde kilo fazlaları var.....Hakem mekaniğinde Rating: 0

Yorumlar (1)

 • admin

  Spor Toto Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe, Akın Çorap Yeşilgiresun’a konuk oldu.
  Sarı-Lacivertliler, çok iyi bir oyun sergilemediği mücadeleden galibiyeti son saniyede orta sahadan çıkardı.
  Fenerbahçe, Vesely’nin diskalifiye olduğu maçta Bogdanovic’in orta sahadan attığı üçlükle 77-76 galip geldi.

  Karşılıklı basketlerle başlayan maçın ilk periyodunda Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor, 5. dakika içinde rakibi Fenerbahçe karşısında Hosley’nin sayılarıyla öne geçti: 8-7. Skorda önde kalmayı başaran ev sahibi ekip, 8. dakikada Jackson ile farkı 7 sayıya (18-11) kadar çıkarıp, ilk periyodu da 20-13 önde kapadı.

  İkinci çeyrekte Fenerbahçe, Bogdanovic ve Datome’nin basketleriyle farkı bir sayıya indirse de (25-24) Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor, 16. dakika içinde Hosley’nin basketiyle farkı tekrar 7 sayıya çıkardı: 33-26. Periyodun son bölümünde Bogdanovic ve Vesely’nin basketleriyle 39-37 öne geçen Fenerbahçe, Hosley’nin basketine engel olamayınca devre 39-39′luk eşitlikle tamamlandı.

  Üçüncü çeyreğe Dulkys’in üç sayılık basketiyle başlayan Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor, 25. dakika içinde Hosley’nin sayılarıyla farkı 10 sayıya çıkardı: 51-41. Fenerbahçe’nin farkı azaltma çabalarına karşın skordaki üstünlüğünü sürdüren ev sahibi ekip, son periyoda 56-51 önde girdi.

  Karşılaşmanın son periyodunda Fenerbahçe, Melih Mahmutoğlu’nun art arda üç sayılık atışlarıyla 35. dakikada öne geçse de (59-60) aynı dakika içerisinde Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor, Hosley’nin basketiyle üstünlüğü yeniden sağladı: 62-60. Fenerbahçe maçın son saniyelerinde Dixon’un basketiyle farkı 1′e indirdi:75-74. Hosley’nin taktik faullerde 2′de 1 atmasıyla fark 2′ye (76-74) çıkarken, son hücumda Bogdanovic yarı sahadan attığı son saniye basketiyle maçın skorunu ilan etti: 76-77

  Bu sonuçla 10. galibiyetine imza atan Fenerbahçe, puanını da 24’e yükseltti. Akın Çorap Yeşilgiresun ise 9. mağlubiyetini aldı.

  Salon: 19 Eylül

  Hakemler: Fatih Arslanoğlu, Halil Baldemir, Alper Özgök

  Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor: Perkins 6, Nikolov 3, Mutlu Demir, Hosley 22, Jackson 9, Dulkys 20, Ivanov 5, Warren 11, Can Özcan

  Fenerbahçe: Barış Hersek, Udoh 14, Melih Mahmutoğlu 11, Antic 5, Bogdanovic 17, Berk Uğurlu 2, Vesely 13, Kalinic, Dixon 5, Datome 10

  1. Periyot: 20-13, Devre: 39-39, 3. Periyot: 56-51

  Diskalifiye: 38.43 Vesely (Fenerbahçe)

  Beş faulle çıkanlar: 33.50 Kalinic (Fenerbahçe), 38.29 Jackson (Akın Çorap Yeşilgiresun Belediyespor)

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top