Perşembe , 19 Ocak 2017

ev » Hakem Odası » HAKEM ANALİZİ: Anadolu Efes-Fenerbahçe (Final Serisi 5.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)
202 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Anadolu Efes-Fenerbahçe (Final Serisi 5.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)

Haziran 11, 2016 5:46 pm Kategori: Hakem Odası, Köşe Yazıları, Makale, Manşet Yorum bırakın A+ / A-

CkrcuwbUgAAcMiD

Ben  ESKİ değil FAAL hakemim, ölünceye kadar da yapacağım…..Şimdilik Veteran maçlarında düdük çalmamı ENGELLEMEDİLER, ama her an bekliyorum…….

Neden yazdım bu cümleleri, hakemler küsüyor ,kızıyorlar, hiç mi iyi şeyler yapmıyoruz ,diye…..İşiniz çok çok iyi olmak…..Yani iyi olursanız ,görevinizi yapmışsınız demektir……Bende umutla bekliyorum o günleri………

Bu maç da Zafer hava atışını tekrarlatamadı……..Merkez hakem toplu bölgede faul çaldı, aynı anda topsuz bölgede arka hakem faul çaldı, merkez hakem de onu gösterdi ve uygulama öyle yapıldı……Kimsede ne oluyor, nasıl olur demedi……Oyun sonu kenardan top oyuna sokuluyor, koyu renk formalı oyuncu oyunun içersinde defalarca çalınan faullerin, biraz daha sertini açık forma renkli oyuncuya yapıyor ama DÜDÜK yok…….Koyu renk formalı oyuncuya faul çalındı, devamında aynı takımdan başka oyuncu rakibine vurdu ama 6 GÖZ DE GÖRMEDİ,GÖREMEDİ…..

Koçların kariyerleri, kendilerine gösterilen SAYGI düzeyini ETKİLEDİ….

Bir cümlede anlatan ve yorumcuya, top taşıma ve yürüme ayrı ayrı kural ihlalleridir….Hepsine STEPS diyip GEÇİŞTİRDİLER……

Şimdi  gösterilen nedenler ne olursa olsun, bu şekilde maç yönetilirse, ULEB  de HAKEM SAYIMIZ  HEP EN ALT DÜZEYDE OLUR……..

Zafer sezon başında çok iyi ve olumlu sinyaller verdi ve orada DONDU kaldı…..Yener ise, yavaş yavaş ilerliyor, bende umutla ve özlemle bekliyorum…….. 6.maçın başhakemi belli !!!!! yanına kimleri yazar göreceğiz……….Ben yine, KORKUMDAN başhakeme not VEREMEYECEĞİM, zaten ne BİLGİM nede KIDEMİM buna uygun değil…..!!!!!!

Capture

MERAKLISINA

****Oyun durmuş yada saat çalışırken yapılan —-TEMASLI—-tüm fauller,—-niyet,ağırlık,durumuna göre , SPORTMENLİK DIŞI   dır…..

*****Yukarıdaki faullerin ağırlığı ve niyet değerlendirilerek,oyuncular Hakemler  tarafından DİSKALİFİYE edilebilirler…..

*****Serbest atış kullanan oyuncu —-SEYİRCİLER HARİÇ—-hiçkimse tarafından RAHATSIZ edilemez….

*****Sürüş hakkı olup, yere düşen oyuncu,yerde topu sürebilir ve sürerek ayağa kalkabilir……

*****Topu beraber tutan oyunculardan birisi , sınır çizgilerine basar, ya da orta çizgiye basar ise İHLAL değil TUTULMUŞ TOP çalınır…..

*****Üçüncü anons sonucunda HAKEMLER  soyunma odasına GİDERLER…..

*****Kısıtlamalı alan –boyalı bölge, üç saniye koridoru—–çizgileri ,bu bölgeye dahildir.Hücum oyuncusunun ayağının küçük bir parçası bile bu çizgiye temas ediyorsa, içerdedir.

*****Hücum oyuncusu toplu yada topsuz kısıtlamalı alanda 3 saniyeden fazla kalamaz…..

*****Kısıtlamalı alan içersindeki toplu yada topsuz oyuncu ,dışarı çıkmaya yönelmiş ise 3 saniye kural ihlali çalınmaz…..

*****Top havada ve çembere şut atılmış ise kısıtlamalı alandaki hücum oyuncusuna 3 saniye kural ihlali çalınmaz…..

*****Kısıtlamalı alanda topla oynamış ve dışarı pas atmış oyuncu hala orada ve 3 saniyelik süre dolmuşsa , bu 3 saniye kural ihlalidir , hakemler tarafından kesinlikle çalınmalıdır…..

*****Bir ayağı saha içinde , diğeri dışarıda olan hakeme top temas ederse, bu saha dışı top dur….

*****Tutulmuş top kararı verebilmek için iki rakip oyuncunun en az birer elle topa hakim olup , çekişmeleri gerekir….

*****Yön aldatması yapan oyuncuların topu yere vurmadan PİVOT ayaklarını oynatmamaları gerekir….Bu hareketi yapan oyuncular açık bir şekilde avantaj sağlarlar….Karar YÜRÜME olmalıdır…..

*****Topla YÜRÜME kararı çalındığında, TOP hala o oyuncunun ellerine OLMALIDIR.

*****HATALI SÜRÜŞ, TOP TAŞIMA çalındığında TOP hala O OYUNCUda olmalıdır.

*****Yakından savunulan TOPSUZ oyuncu, rakibinden kaçmak için SAHA DIŞINA ÇIKAMAZ…..

*****Sayı atan takımın oyucusu TOPU HAKEME ATARAK, OYUNUN GECİKMESİNE SEBEP PLAMAZ…..

*****Şarj bölgesi kuralı hakemlerimiz tarafından yok kabul edilmekte ve inatla bu kural uygulanmamaktadır…..Hiç bir basketbol  aktörü de itiraz etmiyor bu kararlara, bu da ilginç….

****Geri sahasından top sürerek çıkan oyuncunun her iki ayağı ve top ÖN SAHAYA temas etmemişse ,BU OYUNCU HALA GERİ SAHADADIR.

****Bu oyuncu bir ayağı ön sahada ise ,geriye DÖNEBİLİR.

****Bu oyuncu bir ayağı ön sahada , bir ayağı geri saha iken STOP,yapabilir.Pivot  ayağı –ön sahadaki, yada arka sahadaki—ni kullanabilir.

****Kendisiyle AYNI DURUMDAKİ arkadaşına PAS VEREBİLİR.

****Yukarıdaki durumlarda —-8 saniye SAYIMI—kesintisiz, ARKA HAKEM  tarafından SAYILMAYA DEVAM EDER.

****Top havada iken 8 SANİYE sayımı devam eder.Bu durumda bir ihlal çalınırsa, TOP RAKİP TARAFINDAN, ORTA ÇİZGİDEN OYUNA SOKULUR…..

****Geri sahada top A 33 de iken şut  4 saniyelik süre sayımı yapılmıştır,arka hakem tarafından…bu esnada A 77 ve B 55 karşılıklı faul çalınır.A takımının 4 SANİYELİK süresi vardır, ön sahaya geçmek için…

****Sepetlere MONTE EDİLMİŞ fileler, oyunun tamamında TANIMLANMIŞ ölçülerini korurlar…Aksi durum meydana gelirse, anında DÜZELTİLİR…..

*****Mola sırasında hakemler, takım sıralarıyla olan temaslarını biran olsun kesmezler….Özellikle sahanın en uzak yerine gidip, sahaya arkalarını dönüp fısıldaşmazlar…..

*****Maçlar hakemlerin EGO tatmin ettikleri ortamlar değildir……

*****Top hakeme temas etmişse,—ZEMİNE —temas etmiş kabul edilir….

*****HER TEMAS FAUL DEĞİLDİR………….TÜM DÜNYADA GEÇERLİ BİR DEYİŞ VARDIR…..NO CALL İS THE BEST CALL……ANCAK ÜLKEMİZDE  HAKEMLERİMZ TARAFINDAN ,TAM TERSİ BENİMSENMİŞTİR…..

*****TEKNİK FAULLER—-TEMASSIZ——-faullerdir…..HER KÜÇÜK PROTESTO HAREKETİNE  TEKNİK FAUL ÇALMAK HAKEMLİK DEĞİLDİR…..

*****HAKEMLER 2 YADA 3 SAHADA, 4 MASA GÖREVLİSİ ve TEKNİLK GÖZLEMCİ (KOMİSER) DEN OLUŞAN BİR TAKIM HALİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****YUKARIDA ADI GEÇEN TAKIM FİBA OYUN KURALLARI VE RESMİ YORUMLAR DAHİLİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****HATALI SÜRÜŞ  ve YÜRÜME  birbirinden AYRI KURAL İHLALLERİDİR.

*****Hakem mekaniği her hakem için uyulması gereken BİR SİSTEMDİR……

*****HİÇ KİMSE (benim gibi birkaç kişi hariç) hakem seyretmeye maça GİTMEZ….ASIL OLAN OYUNDUR…….

*****HAKEMLER KARARLARINI SADECE DÜDÜK ÇALARAK DEĞİL——-ÇALMADAN DA VERİRLER…..

Mutlu kalın,basketbolla kalın

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Anadolu Efes-Fenerbahçe (Final Serisi 5.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Ben  ESKİ değil FAAL hakemim, ölünceye kadar da yapacağım.....Şimdilik Veteran maçlarında düdük çalmamı ENGELLEMEDİLER, ama her an bekliyorum....... Neden yazdı Ben  ESKİ değil FAAL hakemim, ölünceye kadar da yapacağım.....Şimdilik Veteran maçlarında düdük çalmamı ENGELLEMEDİLER, ama her an bekliyorum....... Neden yazdı Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top