Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » HAKEM ANALİZİ: Banvit – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU)
464 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Banvit – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU)

Aralık 12, 2015 7:26 pm Kategori: Tüm Yazılar, Köşe Yazıları, Makale, BSL, Hakem Odası, Manşet 1 Yorum A+ / A-

CWCC0vXU8AEVROR

İki tane Eurocup da tur atlamış takımımızın maçına üç adet FIBA hakemi atayan otorite, Euroleague’de oynayan Pınar Karşıyaka—Darüşşafaka Doğuş maçına F.Aslanoğlu—Z.Özorhon—Ayşenur Yazıcıoğlu nu  atamış…..Anlayan anlamıştır……

Bu maçımıza gelirsek, birileri aman ön hakem fazla hareket etmesin  demiş olacak ki, neredeyse çakılı duruyor ve birçok top çıkma , faul gibi çok önemli kararlarda hata yapıyorlar.

Tüm oyuncular ,seyirciler ve koçlar  itmeyi gördüler ama üç fiba hakemimiz de görmedi,üstelik yürüme kararı çıktı ters tarafa ve devamı koça teknik faul……

Hakem pozisyona hakim doğru yerde ve doğru yere bakıyor, düdük yok, ama önü kapalı ve yeri yanlış olan hakem —-TAMAMEN TOPA —-olan temasa FAUL ÇALDI……

Basketbolda avantaj ve dezavantaj kuralı vardır, oyuncu yapmak istediği işi en ufak gecikme olmadan—-TEMASA KARŞIN—-yaptıysa  FAUL ÇALINMAZ……. OYUN KURALLARI MADDE 47.3  Yine birileri oyunun son iki dakikasında her  teması FAUL olarak değerlendirin demiş, onlarda tüm maçda her temasa faul çalıyorlar…..

Oyuncu topla beraber yerde ve yuvarlanmadı, kalkmadı ama – YÜRÜME—  ÇALINDI…..

Oyunun son iki dakikasında yada ilk saniyesinde FARK ETMEZ, TÜM TEMASLAR AYNI FAUL KRITERLERİYLE DEĞERLENDİRİLİR…….

YENEN VE YENİLEN İKİ TAKIMIN DA MEMNUN OLMADIĞI HAKEM YÖNETİMİNDEN, BENDE ÜZÜLEREK TATMİN OLAMADIM,…..Özellikle Zafer in formsuzluğu beni karamsarlığa itiyor,ilerideki haftaları düşünerek…….

Capture

MERAKLISINA

****Uzatma periyodunun son 0:45 saniyesinde B 23 ön sahasında topu sürerken, A 6  topu   B takımının  geri sahasına  çeler, B 22 topu sürmeye başlar ve A 44 topun  B  takımının geri sahasından dışarı  çıkmasına sebep olur.Şut saati 03 göstermektedir.B takımı mola alır ve mola dönüşünde maç  B TAKIMININ ÖN SAHASINDA , HAKEM MASASININ KARŞISINDAN ,ŞUT SAATİ 03 E AYARLANMIŞ ŞEKİLDE BAŞLAR.

****Yukarıdaki pozisyonda ŞUT SAATİ 16 da kalmış olsaydı, yine 16 dan başlayacaktık.

****A  22 ön sahada top sürerken B 11 topu çeler ve A takımının geri sahasına döner,A Takımının geri sahasında B 33  A 55 e faul yapar, şut saati 04 gösterir.A takımı mola alır, maçın bitimine 01: 05 var.Maç hakem masası karşısından ön sahadan  topun oyuna sokulma yerinden  A takımı tarafından oyuna sokulur ve ŞUT SAATİ  14 e AYARLANIR.

****Yukarıdaki pozisyon da  şut saati 18 de olsaydı, aynen devam edcekti.

****A 14 topu sürerken A77 ve B 55  diskalifiye edilirler.Şut saati 18 göstermektedir. Cezalar birbirini götürür.Oyun , ORTA ÇENTİKTEN A TAKIMINI TOPU OYUNA SOKMASIYLA BAŞLAR, A TAKIMININ  18 saniyesi vardır, topu çembere atmak için.

****Top sınır çzgileri dışından oyuna sokulurken, direk çembere atılır ve temas ederse ŞUT SAATİ ÇALIŞTIRILMAZ.

****Sınır çizgileri dışından oyuna sokulan top direk çembere girerse SAYI GEÇERSİZDİR.Top oyuna aynı yerden diğer takım tarafından sokulur.

****Kenardan topu oyuna sokacak oyuncu, kendisi gibi sınır çizgileri dışındaki takım arkadaşına PAS veremez, ELDEN ELE yapamaz.

****Sayıdan sonra, topu dip çizgisi üzerinden yada gerisinden oyuna sokacak oyuncu—5 saniyelik  süre içinde—GERİYE ve YANA SINIRSIZ ADIM ATABİLİR.TAKIM ARKADAŞINA PAS yada ELDEN ELE YAPABİLİR.

****Orta çentikten topu oyuna sokacak oyuncu bir adım hakkını ön yada geri sahaya doğru kullanırsa, durumu DEĞİŞMEZ, HER YÖNE PAS VEREBİLİR…..ÖZGÜN YERDE KABUL EDİLİR…..

****Geri sahasından ön sahaya doğru top süren oyuncunun İKİ AYAĞI ve TOPUN tamamı ÖN SAHAYA GEÇENE KADAR, HALA GERİ SAHASINDADIR.Bu oyuncu ÖN SAHAYA BASAN  BİR AYAĞINI GERİ SAHAYA  ÇEKERSE İHLAL YAPMAMIŞTIR.

****Yukarıdaki DURUMDA 8  Saniye sayımı DEVAM EDER…..

****Bir oyuncu ŞUT ve PAS atmak için PİVOT ayağını YERDEN kesebilir.

****TOP SÜRME ve  YÜRÜME AYRI AYRI OYUN KURALLARIDIR……..HATALI YÜRÜME diye bir terim basketbolda ve türkçede YOKTUR…..Tamamen UYDURMADIR……

Mutlu kalın, basketbolla kalın,

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

 

HAKEM ANALİZİ: Banvit – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . İki tane Eurocup da tur atlamış takımımızın maçına üç adet FIBA hakemi atayan otorite, Euroleague'de oynayan Pınar Karşıyaka—Darüşşafaka Doğuş maçına F.Aslanoğl İki tane Eurocup da tur atlamış takımımızın maçına üç adet FIBA hakemi atayan otorite, Euroleague'de oynayan Pınar Karşıyaka—Darüşşafaka Doğuş maçına F.Aslanoğl Rating: 0

Yorumlar (1)

 • admin

  Banvit 82 – 75 Galatasaray Odeabank
  Spor Toto Basketbol Ligi 10’uncu hafta karşılamasında Banvit, lider Galatasaray Odeabank’ı sahasında 82-75 mağlup etti.Banvit’in Torku Konyaspor ile oynanan maçtaki cezası nedeniyle Selçuk Ernak’ın yerine antrenör Rüçhan Tamsöz yönetiminde çıktı.
  SALON: Kara Ali Acar
  HAKEMLER: Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz, Özlem Yalman
  BANVİT: Fortson 22, Johnson 21, Slaughter 14, Tolga 9, Vidmar 6, Moerman 8, Nusret, Carmıchael 2
  GALATASARAY ODEABANK: Schilb 9, Collum 15, Micov 8, Dorsey 6, Şafak, Lasme 16, Green 21, Sinan, Göksenin
  1.PERİYOT: 28-9
  İLK YARI: 50-32
  3.PERİYOT: 63-64

  Karşılaşmanın ilk basketi Galatasaray Odeabank Schilb ile geldi. İlk 5 dakikasında Moerman’ın 3 sayılık basketiyle 14-7 Banvit’in üstünlüğüyle geçildi. Sarı kırmızılı ekip sayı bulmakta zorlandığı dakikalarda Banvit baskısı ve sert sert savunması ile ilk periyodu Fortson’un son saniye turnike basketiyle alışılmadık bir skor farkıyla (19) 28-9 önde bitirdi.

  İkinci periyoda Banvit ilk hücumda Slaughter’in basketiyle başladı. Galatasaray Odeabank cevabı Green’in pota altında zorlaması ve 1 sayılık faul atışıyla geldi: 30-12 Banvit’in skor üretmekte zorlandığı 17’nci dakikada Johnson skor üretirken Galatasaray Odebankde Collum ile bitime 2 dakika kala skoru 42-26’ye getirdi. Ancak Fortson ve Carmichael’ın sayılarıyla bitime 14 saniye kala 20 sayılık bir fark oldu. Devre Banvit’in 50-32 üstünlüğüyle bitti.

  Banvit üçüncü periyoda 18 sayılık bir skor farkının getirdiği rahatlıkla oyuna başladı. Galatasaray Odeabank sert savunmasıyla Banvit’i durdurdu. Karşılaşmanın 25’inci dakikasında Galatasaray Odebank hızlı hücumlarla özellikle Lame ve Green ile skor üretmeye devam etti. Micov’un basketiyle Galatasaray Odeabank farkı 5 sayıya düşürdü. Periyodun bitimine 3.38 dakika kala Slaughter dış atıştan başarılı olurken konuk Galatasaray Odeabank hücumlardan boş dönmedi ve fark 1 sayıya indi: 54-53 Galatasaray Odeabank, Schilb ile 29’uncu dakikada ilk kez öne geçti: 58-59. Üçüncü periyot Fortson ve Schilb’in basketlerinden sonra Galatasaray Odebank 63-64 üstünlüğüyle bitti.

  Karşılaşmanın son periyoduna Banvit Slaughter’in basketiyle başladı: 65-64 Galatasaray Odebank’ta Green ile karşılık verince karşılaşma birde karşılıklı basketlerle zevkli ve heyecanlı hale geldi. Slaughter’in turnike basketi ile Banvit 76-72 bitime 5.20 dakika kala 76-72 önde girdi. Fortson’un basketinde Galatasaray Odebank mola aldı: 78-71. Bitime 4.32 dakika kala Johnson’un asistini Moerman pota altında değerlendirdi: 80-71. Bu dakikada Dorsey takımına ümit verdi: 80-73. Her iki takımında son 2 dakikada sert savunmalarıyla skor üretmekte zorlandılar. Heyecanın doruğa çıktığı bitime 1 dakika kala Slaughter 2 faul atışını kaçırdı. Taktik faullerini Fortson ile değerlendirdi. Kalan 5 saniyede lider Galatasaray Odeabank’a sayı imkanı vermeyen Banvit karşılaşmadan 82-75 galip ayrıldı.

  Karşılaşmanın en skorer oyuncuları Banvit’te Fortson 22, Johnson 21 ve Slaughter 14; Galatasaray Odeabank’da Gren 21, Lasme 16, Collum da 15 sayı ile oynadılar.

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top