Pazar , 1 Mayıs 2016

ev » Basketbol Haberleri » HAKEM ANALİZİ: Beşiktaş SJ – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU)
86 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Beşiktaş SJ – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU)

Mayıs 1, 2016 6:54 pm Kategori: Basketbol Haberleri, BSL, Hakem Odası, Köşe Yazıları, Makale, Manşet 1 Yorum A+ / A-

ChY18oIW0AAWdtA

Bu hafta maç seçerken, BJK—GS  arasında olması ve hakem üçlüsü önem kazandı.Normal şartlarda şifreli yayınlanan maçlardan analiz yapmaya özen gösteriyorum.

Baş hakem,korse takarak maça ne kadar önem verdiğini göstermiş.1.YRD. hakem ise kendisine ve HAKEMLİĞE ne kadar SAYGI duyduğunu, korse bile takmaya gerek duymayarak göstermiş.2.yrd. hakem beklediğimden daha başarılı bir maç yönetti.

Gelelim, önemli notlara…..Maç başlamadan anons gerekti ve yapıldı……Çembere girme olasılığı bulunan ve inmekte olan topu engellemek için ARKALIĞA vuruldu ama SAYI kararı çıkmadı.Çember altında açık faul çalınamadı ve sonunda GS koçu teknik faul ve 2. Anons geldi…..BJK lı oyuncu ya çalınan sportmenlik dışı faul hiç de kurallara uygun değildi…..Her zamanki  oyunu kesen,akıcılığını yok eden —-ben buradayım,bu maçı yönetiyorum—-düdükleri  canımı sıksa da, bu haftanın en başarılı üçlüsünü izledim….Şimdi merakla bekliyorum, AHMET maç yönetecek mi ? haftaya…..Diğer ikilinin garanti nasıl olsa…….

Capture

MERAKLISINA

****24 saniye ile 8 saniye kuralının uzaktan yakından ilişkisi YOKTUR.Arka hakem 8 saniyelik süreyi kendisi SAYAR…..24 SANİYE CİHAZININ 13—15—18 GÖSTERMESİ HİÇBİR ŞEY İFADE ETMEZ……KARAR ARKA HAKEMİNDİR…..

*****Kısıtlamalı alan –boyalı bölge, üç saniye koridoru—–çizgileri ,bu bölgeye dahildir.Hücum oyuncusunun ayağının küçük bir parçası bile bu çizgiye temas ediyorsa, içerdedir.

*****Hücum oyuncusu toplu yada topsuz kısıtlamalı alanda 3 saniyeden fazla kalamaz…..

*****Kısıtlamalı alan içersindeki toplu yada topsuz oyuncu ,dışarı çıkmaya yönelmiş ise 3 saniye kural ihlali çalınmaz…..

*****Top havada ve çembere şut atılmış ise kısıtlamalı alandaki hücum oyuncusuna 3 saniye kural ihlali çalınmaz…..

*****Kısıtlamalı alanda topla oynamış ve dışarı pas atmış oyuncu hala orada ve 3 saniyelik süre dolmuşsa , bu 3 saniye kural ihlalidir , hakemler tarafından kesinlikle çalınmalıdır…..

*****Bir ayağı saha içinde , diğeri dışarıda olan hakeme top temas ederse, bu saha dışı top dur….

*****Tutulmuş top kararı verebilmek için iki rakip oyuncunun en az birer elle topa hakim olup , çekişmeleri gerekir….

*****Yön aldatması yapan oyuncuların topu yere vurmadan PİVOT ayaklarını oynatmamaları gerekir….Bu hareketi yapan oyuncular açık bir şekilde avantaj sağlarlar….Karar YÜRÜME olmalıdır…..

*****Topla YÜRÜME kararı çalındığında, TOP hala o oyuncunun ellerine OLMALIDIR.

*****HATALI SÜRÜŞ, TOP TAŞIMA çalındığında TOP hala O OYUNCUda olmalıdır.

*****Yakından savunulan TOPSUZ oyuncu, rakibinden kaçmak için SAHA DIŞINA ÇIKAMAZ…..

*****Sayı atan takımın oyucusu TOPU HAKEME ATARAK, OYUNUN GECİKMESİNE SEBEP PLAMAZ…..

*****Şarj bölgesi kuralı hakemlerimiz tarafından yok kabul edilmekte ve inatla bu kural uygulanmamaktadır…..Hiç bir basketbol  aktörü de itiraz etmiyor bu kararlara, bu da ilginç….

****Geri sahasından top sürerek çıkan oyuncunun her iki ayağı ve top ÖN SAHAYA temas etmemişse ,BU OYUNCU HALA GERİ SAHADADIR.

****Bu oyuncu bir ayağı ön sahada ise ,geriye DÖNEBİLİR.

****Bu oyuncu bir ayağı ön sahada , bir ayağı geri saha iken STOP,yapabilir.Pivot  ayağı –ön sahadaki, yada arka sahadaki—ni kullanabilir.

****Kendisiyle AYNI DURUMDAKİ arkadaşına PAS VEREBİLİR.

****Yukarıdaki durumlarda —-8 saniye SAYIMI—kesintisiz, ARKA HAKEM  tarafından SAYILMAYA DEVAM EDER.

****Top havada iken 8 SANİYE sayımı devam eder.Bu durumda bir ihlal çalınırsa, TOP RAKİP TARAFINDAN, ORTA ÇİZGİDEN OYUNA SOKULUR…..

****Geri sahada top A 33 de iken şut  4 saniyelik süre sayımı yapılmıştır,arka hakem tarafından…bu esnada A 77 ve B 55 karşılıklı faul çalınır.A takımının 4 SANİYELİK süresi vardır, ön sahaya geçmek için…

****Sepetlere MONTE EDİLMİŞ fileler, oyunun tamamında TANIMLANMIŞ ölçülerini korurlar…Aksi durum meydana gelirse, anında DÜZELTİLİR…..

*****Mola sırasında hakemler, takım sıralarıyla olan temaslarını biran olsun kesmezler….Özellikle sahanın en uzak yerine gidip, sahaya arkalarını dönüp fısıldaşmazlar…..

*****Maçlar hakemlerin EGO tatmin ettikleri ortamlar değildir……

*****HER TEMAS FAUL DEĞİLDİR………….TÜM DÜNYADA GEÇERLİ BİR DEYİŞ VARDIR…..NO CALL İS THE BEST CALL……ANCAK ÜLKEMİZDE  HAKEMLERİMZ TARAFINDAN ,TAM TERSİ BENİMSENMİŞTİR…..

*****TEKNİK FAULLER—-TEMASSIZ——-faullerdir…..HER KÜÇÜK PROTESTO HAREKETİNE  TEKNİK FAUL ÇALMAK HAKEMLİK DEĞİLDİR…..

*****HAKEMLER 2 YADA 3 SAHADA, 4 MASA GÖREVLİSİ ve TEKNİLK GÖZLEMCİ (KOMİSER) DEN OLUŞAN BİR TAKIM HALİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****YUKARIDA ADI GEÇEN TAKIM FİBA OYUN KURALLARI VE RESMİ YORUMLAR DAHİLİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****HATALI SÜRÜŞ  ve YÜRÜME  birbirinden AYRI KURAL İHLALLERİDİR.

*****Hakem mekaniği her hakem için uyulması gereken BİR SİSTEMDİR……

*****HİÇ KİMSE (benim gibi birkaç kişi hariç) hakem seyretmeye maça GİTMEZ….ASIL OLAN OYUNDUR…….

*****HAKEMLER KARARLARINI SADECE DÜDÜK ÇALARAK DEĞİL——-ÇALMADAN DA VERİRLER…..

Mutlu kalın,basketbolla kalın

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Beşiktaş SJ – Galatasaray Odeabank (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Bu hafta maç seçerken, BJK—GS  arasında olması ve hakem üçlüsü önem kazandı.Normal şartlarda şifreli yayınlanan maçlardan analiz yapmaya özen gösteriyorum. Baş Bu hafta maç seçerken, BJK—GS  arasında olması ve hakem üçlüsü önem kazandı.Normal şartlarda şifreli yayınlanan maçlardan analiz yapmaya özen gösteriyorum. Baş Rating: 0

Yorumlar (1)

  • admin

    Sinan Erdem’deki derbiyi Galatasaray kazandı: 76-71
    Spor Toto Basketbol Ligi 28. haftasında Eurocup şampiyonu Galatasaray Odeabank, Beşiktaş Sompo Japan’ı Sinan Erdem’de 76-71 yenerek 19. galibiyetini aldı.
    Sarı Kırmızılılar 2 maç sonra kazanırken play off mücadelesi veren Siyah Beyazlılar, 4 maç sonra yenilip 14 galibiyette kaldı.
    Dengede başlayan maçta ilk çeyrek 17-17 sonuçlanırken bençten gelen Cenk, Beşiktaş’a enerji verdi. Bu çeyrekte 10 sayı bulan Cenk’in katkısı ile Beşiktaş soyunma odasına 35-30 önde gitti. Bu kez devreye Hamilton girerken 3. periyotta 11 sayı bulan ABDli oyuncunun katkısı ile fark 10 sayıya kadar çıktı ve son bölüme 59-52 girildi. Son bölümde Davis’in alçak posttaki etkisi ile Galatasaray yeniden oyuna ortak oldu ve bitime 5 dakika kala fark 1’e indi. (63-62) Sakat sakat oynayan McCollum, önce dışarıdan bulduğu isabet ardından çaldığı toptan sonra gelen sportmenlik dışı faulle takımının rüzgarı arkasına almasını sağladı. Beşiktaş hücumda tekdüze kalırken Galatasaray, son 3.27’de Schilb’in devreye girmesiye 72-65 öne geçti. Sarı Kırmızılılar McCollum’un son noktayı koymasıyla serisini 21-2’ye getirirken 76-65 öne geçti ve maçı 76-71 kazandı.

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top