Perşembe , 9 Haziran 2016

ev » Hakem Odası » HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 4.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)
1 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 4.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)

Haziran 9, 2016 7:09 pm Kategori: Hakem Odası, Köşe Yazıları, Makale, Manşet Yorum bırakın A+ / A-

Ckh-xXAWEAArjzH

Hakem üçlüsüne baktığımda,Mehmet ile Emin maçı yüklenirler,Kaan da arada kaynar gider diye düşünmüştüm……Maalesef   4 maç içindeki en kötü hakem perfonmansını izledim…..

Bir kaç pozisyon yazayım……Huertel ve Vessely dalaşması, çıkan karar ,karşılıklı teknik faul, artık ortalama bir basketbol insanı kararın ne olması gerektiğini biliyor…..Cama çarpıp çembere inmekte olan top kesiliyor, karar devam…..Oyuncu maç boyu forma dışarıda ve topu neredeyse her pozisyonda —Kepçeliyor—-ama işaret hep OKEY……Huertel açık açık YÜRÜDÜ ama karar yine devam….Top açık bir şekilde A.efesli oyuncudan çıktı ama top A. Efes de, üstelik hakem doğru yerde ve doğru açıda…….Doğuş çember altında topu tiplerken bilği çekildi, karar ne ,DEVAM……Hakeme atılan SERT topa çalınan teknik faul………

Daha fazla yazamıyorum…….Hakemlerden ricam, küsüp kızacaklarına, biraz ders alsınlar…..Ayrıca gerçek dostlarını tanısınlar……Son not savcı karşısına çıkmadım,sesim falanda KISILMADI…….Eğitime DEVAM……..HEMDE TAM GAZ………

20 SAYILIK MAÇI YÖNETMEKTE ZORLANAN ,TEMEL KONULARDA AÇIK HATALAR YAPAN ÇOK ÇOK KARİYERLİ VE DENEYİMLİ HAKEMLERİMİZİN PERFORMANSI, BENİ OLDUKÇA ÜZMÜŞTÜR……

BAŞARILI BİR HAKEM ANALİZİ YAZABİLMENİN ÖZLEMİ İÇERSİNDEYİM……..Belki DUYAN olur…..

Capture

MERAKLISINA

****24 saniye ile 8 saniye kuralının uzaktan yakından ilişkisi YOKTUR.Arka hakem 8 saniyelik süreyi kendisi SAYAR…..24 SANİYE CİHAZININ 13—15—18 GÖSTERMESİ HİÇBİR ŞEY İFADE ETMEZ……SORUMLULUK ,YETKİ ve KARAR, ARKA HAKEMİNDİR…..

*****Teknik komiser ve başhakem ,maç  saatinden en az 2 saat önce salonda ön inceleme yaparlar….

*****Teknik komiser, hakemler ve masa görevlileri, maç saatinden 20 dakika önce sahaya çıkar ve oyuncularla beraber tüm donanımı da kontrol ederler…..

*****Oyun sahasındaki tüm çizgiler  5 CM genişliğinde ve AÇIK SEÇİK GÖRÜNÜR ,BEYAZ RENK DE çizilir.

*****Hiçbir çizgi,özellikle,serbest atış ve orta ÇİZGİLER, REKLAMLARLA KAPATILAMAZ……

*****Oyun herhangi bir nedenle gecikmeli başlarsa, maç kağıdına özgün saat yazılır,raporda gecikme nedeni ve başlama saati belirtilir…..

*****Özellikle kadın oyuncular,saçlarına bant ve bandana takabilirler….Bunların diğer oyuncuları rahatsız etmeyecek kumaş ve maddeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir….

*****Topu sınır çizgileri dışından, üzerinden oyuna sokacak oyuncu,direk saha içersine atmakla sorumludur…Saha dışına vurdurup içeri atarsa,uyarılır veatış tekrarlanır…Tekrarında teknik faul ile cezalandırılır….

*****Sayıdan sonra, sayı atan takımın herhangi bir oyuncusu topa temas edemez, özellikle oyuncular,topu hakeme atma yolunu bulmuşlardır….Bu durmda, derhal uyarı ve tekrarında teknik faul ile cezalandırılmalıdırlar…….

*****Mola isteği koç yada yrd. Koç tarafından sözlü yada işaretle masa görevlilerine yapılır….

*****Oyuncu değiştirme isteği,değişecek oyuncu tarafından ,masa görevlisine yapılır.Yedek oyuncu derhal  değişebilecek durumda masa görevlileri yanındaki değişim bölgesinde olmalıdır…..

*****Serbest atışlarda 24 saniye cihazı KAPATILMALIDIR.Oyunun akışına göre 24 yada 14 saniye açılır ve devam edilir.

*****HER TEMAS FAUL DEĞİLDİR…….Hakemlerin ana görevi, OYUNUN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ,KESİNTİYE UĞRAMADAN, devamını sağlamaktır.

*****Temasa ,hücum yada savunma oyuncusunun ,sebep olduğunu süzmek HAKEMLERİN TEMEL GÖREVLERİNDENDİR……

*****Hakem mekaniği, yönetimi KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN, GELİŞTİRİLMİŞ bir SİSTEMDİR.

*****Tüm hakemler ,HAKEM MEKANİĞİNE  uygun maç yönetirlerse,çok daha az hata YAPARLAR.

*****HAKEMLER, OYUNCULAR, KOÇLAR,YÖNETİCİLER,MASA GÖREVLİLERİ,SEYİRCİLER BASKETBOLUN  VAZGEÇİLMEZ AKTÖRLERİDİRLER.KARŞILIKLI SAYGI ve SEVGİ İÇERİSİNDE DAVRANILIRSA, BASKETBOL OYUNUNUN SEYRİNE DOYUM OLMAZ…………

*****Oyuncu topu bacaklarının arasında SIKIŞTIRIR, yada YUMRUK atarsa ,BU BİR KURAL İHLALİDİR.

*****Sayıdan sonra topu dip çizgi üzerinden,gerisinden oyuna sokan oyuncu—5 SANİYE—içersinde HER YÖNE ,  SINIRSIZ —ADIM   atabilir….

*****Yukarıdaki oyuncu ,kendisiyle aynı pozisyondaki takım arkadaşına—-sınır çizgileri dışında, üzerinde—-PAS VEREBİLİR….Bu durumda  5 saniyelik süre DEVAM  eder…..

*****Arkalığa temas eden HER TOP ,inmekte olan TOP değildir……

*****Serbest atış atan oyuncu ,seyirciler HARİÇ, kimse tarafından SESLİ yada HAREKETLERLE rahatsız EDİLEMEZ………

*****Serbest atışı atacak oyuncu, istediği atış şeklini KULLANABİLİR…..

*****Oyuncuların giyecekleri TAYT ve BENZERİ giyisilerin UZUNLUKLARI, fiba kurallarında AÇIK OLARAK ,yazılıdır.Herkes de UYMAK ZORUNDADIR.

*****ÜÇ saniye KURALI ,hala geçerli bir kuraldır……Hakemlerimiz de UYGULAMAKLA ,yükümlüdürler….

*****Hakemler  kararlarında STANDART yakalayabilirlerse, tüm basketbol aktörlerini MEMNUN EDERLER.Hata yapsalar bile BÜYÜK TEPKİ GÖRMEZLER…..

*****TEKNİK FAULLER—-TEMASSIZ——-faullerdir…..HER KÜÇÜK PROTESTO HAREKETİNE  TEKNİK FAUL ÇALMAK HAKEMLİK DEĞİLDİR…..

*****HAKEMLER 2 YADA 3 SAHADA, 4 MASA GÖREVLİSİ ve TEKNİLK GÖZLEMCİ (KOMİSER) DEN OLUŞAN BİR TAKIM HALİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****Hakemler kararlarını—–düdük çalarak ve çalmayarak—-salon,şehir,forma rengi,koç farkı,oyuncu numarası,skor durumu,milliyet farkı, gözetmeksizin verirler…….

*****YUKARIDA ADI GEÇEN TAKIM FİBA OYUN KURALLARI VE RESMİ YORUMLAR DAHİLİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****HATALI SÜRÜŞ  ve YÜRÜME  birbirinden AYRI KURAL İHLALLERİDİR.

*****HİÇ KİMSE (benim gibi birkaç kişi hariç) hakem seyretmeye maça GİTMEZ….ASIL OLAN OYUNDUR…….

*****HAKEMLER KARARLARINI ,SADECE DÜDÜK ÇALARAK DEĞİL——-ÇALMADAN DA VERİRLER…..

Mutlu kalın,basketbolla kalın

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 4.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Hakem üçlüsüne baktığımda,Mehmet ile Emin maçı yüklenirler,Kaan da arada kaynar gider diye düşünmüştüm......Maalesef   4 maç içindeki en kötü hakem perfonmansın Hakem üçlüsüne baktığımda,Mehmet ile Emin maçı yüklenirler,Kaan da arada kaynar gider diye düşünmüştüm......Maalesef   4 maç içindeki en kötü hakem perfonmansın Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top