Pazartesi , 13 Haziran 2016

ev » Hakem Odası » HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 6.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)
1 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 6.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU)

Haziran 13, 2016 7:24 pm Kategori: Hakem Odası, Köşe Yazıları, Makale, Manşet Yorum bırakın A+ / A-

Ck2pJwmWkAQirv3

Maçın başhakemi 03 haziranda serinin ilk maçını yönetip, hakemliğe yaş sınırı nedeniyle veda etmiş ve yeni sezonda A klasmanı hakem değerlendirici olarak görev alacağı açıklanmıştı…..Bu on günde zamanını kutlamalara giderek, tebrikleri kabul ederek,hakem gereçlerini uygun gördüğü kişilere hediye ederek geçirmiştir……Ya da ne olur ne olmaz seri uzar bana da gerek duyulur diyip, tam konsantrasyon ile kafaca, fizikman,teorik tüm çalışmalara devam etmiştir…….Hatta doğumgünü 10 haz. da bile fazla eğlenmeden erken yatmıştır…….

Maça gelirsek, hakem deyimiyle UÇANA KAÇANA çalma hevesinde olan bşhakem ve onu dizginlemye çalışan diğerleri……özet budur……

Belirli pozisyonlar yazmak gerekirse, blok sırasında ele açık temas var ama düdük yok……Oyuncu tip yaparken top kesildi ama sayı kararı gelmedi…..Toplu oyuncu diğer elini açtı ve savunmayı engelledi, karar savunma faulü…..Oyuncu bağırdı çağırdı, topu vermedi ama hakem teknik faulü veremedi……Ayrıca oyunu germek adına herşeyi yaptı……Sahadaki tüm oyuncu ve koçlara aynı saygı gösterilmedi….

Bu duruma yaklaşık 40 milyon euro bütçeli takımlar seslerini çıkarmıyor,çıkaramıyorsa…..Diğer faal hakemlerden ses yok ise, bana da b…..k  yemek düşer, değil mi…….

Son söz 50 yaş sınırı üç gün geçse bu ülkede birşey olmaz değil mi…….Korkum ya seri 7. Maça kalsa, kim yönetirdi acaba……..

Capture

MERAKLISINA

****Uzatma periyodunun son 0:45 saniyesinde B 23 ön sahasında topu sürerken, A 6  topu   B takımının  geri sahasına  çeler, B 22 topu sürmeye başlar ve A 44 topun  B  takımının geri sahasından dışarı  çıkmasına sebep olur.Şut saati 03 göstermektedir.B takımı mola alır ve mola dönüşünde maç  B TAKIMININ ÖN SAHASINDA , HAKEM MASASININ KARŞISINDAN ,ŞUT SAATİ 03 E AYARLANMIŞ ŞEKİLDE BAŞLAR.

****Yukarıdaki pozisyonda ŞUT SAATİ 16 da kalmış olsaydı, yine 16 dan başlayacaktık.

****A  22 ön sahada top sürerken B 11 topu çeler ve A takımının geri sahasına döner,A Takımının geri sahasında B 33  A 55 e faul yapar, şut saati 04 gösterir.A takımı mola alır, maçın bitimine 01: 05 var.Maç hakem masası karşısından ön sahadan  A takımı tarafından oyuna sokulur ve ŞUT SAATİ  14 e AYARLANIR.

****Yukarıdaki pozisyon da  şut saati 18 de olsaydı, aynen devam edcekti.

****A 14 topu sürerken A77 ve B 55  diskalifiye edilirler.Şut saati 18 göstermektedir. Cezalar birbirini götürür.Oyun , ORTA ÇENTİKTEN A TAKIMINI TOPU OYUNA SOKMASIYLA BAŞLAR, A TAKIMININ  18 saniyesi vardır, topu çembere atmak için.

****Top sınır çzgileri dışından oyuna sokulurken, direk çembere atılır ve temas ederse ŞUT SAATİ ÇALIŞTIRILMAZ.

****Sınır çizgileri dışından oyuna sokulan top direk çembere girerse SAYI GEÇERSİZDİR.Top oyuna aynı yerden diğer takım tarafından sokulur.

****Kenardan topu oyuna sokacak oyuncu, kendisi gibi sınır çizgileri dışındaki takım arkadaşına PAS veremez, ELDEN ELE yapamaz.

****Sayıdan sonra, topu dip çizgisi üzerinden yada gerisinden oyuna sokacak oyuncu—5 saniyelik  süre içinde—GERİYE ve YANA SINIRSIZ ADIM ATABİLİR.TAKIM ARKADAŞINA PAS yada ELDEN ELE YAPABİLİR.

****Orta çentikten topu oyuna sokacak oyuncu bir adım hakkını ön yada geri sahaya doğru kullanırsa, durumu DEĞİŞMEZ, HER YÖNE PAS VEREBİLİR…..ÖZGÜN YERDE KABUL EDİLİR…..

****Geri sahasından ön sahaya doğru top süren oyuncunun İKİ AYAĞI ve TOPUN tamamı ÖN SAHAYA GEÇENE KADAR, HALA GERİ SAHASINDADIR.Bu oyuncu ÖN SAHAYA BASAN  BİR AYAĞINI GERİ SAHAYA  ÇEKERSE İHLAL YAPMAMIŞTIR.

****Yukarıdaki DURUMDA 8  Saniye sayımı DEVAM EDER…..

****Bir oyuncu ŞUT ve PAS atmak için PİVOT ayağını YERDEN kesebilir.

****Oyun kuralları madde 25. YÜRÜME,  bir kural ihlalidir, der. Hatalı yürüme , sevgili yorumcu ve anlatıcılarımızın UYDURDUKLARI, TÜRKÇEYE DE AYKIRI BİR DEYİMDİR.

****A 77 TURNİKE ADIMLARINA BAŞLAR,  (TOP A 77 NİN ELLRİNİ TERKETMEDİ)B 33  ,A 44 E SPORTMENLİK DIŞI FAUL YAPAR. BU KARARDAN SONRA ,A 77 SAYI YAPAR, UYGULAMA, A 77 NİN ATTIĞI SAYI GEÇERSİZ, A44 2 ATIŞ ATAR, A TAKIMI ORTA ÇENTİKTEN MAÇA BAŞLAR.

****İLK SERBEST ATIŞDA TOP ,ÇEMBERİ CAMA BAĞLAYAN 15 CM LİK BÖLGEDE DURURSA, KARAR ,ATIŞ GEÇERSİZ OLUR.

****SON SERBEST ATIŞDA YUKARIDAKİ DURUM OLUŞURSA, SERBEST TOP DUR VE HER İKİ TAKIMDA TOPA TEMAS EDEBİLİR….

****ÜST ÜSTE FAUL KARARLARI VERİLMİŞ VE BU KARARLAR UYGULANIYOR İSE, HER KARARIN UYGULAMASI BİTİMİNDE MOLA VE OYUNCU DEĞİŞME TALEPLERİ YERİNE GETİRİLİR…

****A 66 ,PASI SONUCU TOP RAKİP TAKIMIN ÇEMBERİNE TEMAS EDER VE GERİ SAHAYA DÖNERSE, A55 BU TOPU GERİ SAHASINDA TUTARSA (DOKUNURSA) GERİ PAS İHLALİ ÇALINIR.

****TURNİKENİN BİRİNCİ ADIMI VE ŞUT İÇİN YAYLANMAYA BAŞLANDIĞI AN —ATIŞ HALİ—DİR….

****SIÇRAYAN OYUNCUNUN İKİ AYAĞIDA YERE DEĞENE KADAR—ATIŞ HALİ—DEVAM EDER…..

****REVERSE , KESİNLİKLE—YÜRÜME YADA TOP TAŞIMA—-KURAL İHLALİ DEĞİLDİR….

****ÜÇ SANİYE KURALI, HALA GEÇERLİDİR…HAKEMLER BU KURALI DA DİĞER TÜM KURALLAR GİBİ TİTİZLİKLE UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜDÜRLER…

****TOPU ÇEMBERE ATACAK OYUNCU, TAKIM ARKADAŞLARI, RAKİPLERİ, ÇEMBER, YADA AKSAMA ASILARAK YARDIM ALAMAZ….

Mutlu kalın, basketbolla kalın,

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Final Serisi 6.maç) (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Maçın başhakemi 03 haziranda serinin ilk maçını yönetip, hakemliğe yaş sınırı nedeniyle veda etmiş ve yeni sezonda A klasmanı hakem değerlendirici olarak görev Maçın başhakemi 03 haziranda serinin ilk maçını yönetip, hakemliğe yaş sınırı nedeniyle veda etmiş ve yeni sezonda A klasmanı hakem değerlendirici olarak görev Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top