Pazar , 24 Nisan 2016

ev » Basketbol Haberleri » HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Suat YAHYABEYOĞLU)
59 kez görüntülendi

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Suat YAHYABEYOĞLU)

Nisan 24, 2016 4:03 pm Kategori: Basketbol Haberleri, BSL, Hakem Odası, Köşe Yazıları, Makale, Manşet 3 Yorumlar A+ / A-

Cg0a1eHUUAAERwD

Bu maçın hakemlerinin analizini yaparken ,bizden sonra !!! Avrupa’nın 2. en iyi liginde saat 13 30 da oynanan BARCAELONA—Real Madrid  maçını yöneten hakemlerini karşılaştırmayı uygun gördüm…..

İSPANYA—-fiziksel görünüm,eş güdüm, ihlal ve faul kararları,kararlarda standart, en uygun durum ve en az hata, BİZİMKİLER….. maalesef…örneklersem….. ,Aynı pozisyona 3 saniye ve yürüme, çok yakındaki top çıkmaya yanlış yön,ikili sıkıştırmaya en uzak bölgeden takip ve düdük,tek ve çift zamanlı stop yapanlara YÜRÜME çalmak……Çember altında ki çok açık tutma ve çekmelere faul çalınmaması…..Çok çok küçük temasları faul olarak değerlendirip,üstelik başarılmış sayıyı da iptal ediyorlar, adam temasa rağmen ,rakibini geçmiş ve sayı yapmış….Yok beğenmedim  tekrar dene……..Kısaca STANDART yok KARARLARDA……Düdük çalmazlarsa HAKEMLİK YAPMADIKLARINI, KARAR VERMEDİKLERİNİ SANIYORLAR………Hakemler tabi ki ,hata yaparlar, yanlış değerlendirebilirler………Amma sürekli iniş çıkış yaşarlarsa maçın içerisinde, ULEB de maç yönetemezler………

İyi bir şey yazmam gerekiyor…..Bayram ya…..Emin maçın önüne geçmedi, Alper de fazla sırıtmadı, Ersan da her zamanki gibi, Akmadı, Kokmadı…….Tabi ki, bir maç daha kavgasız döğüşsüz bitti…….

Capture

MERAKLISINA

****24 saniye ile 8 saniye kuralının uzaktan yakından ilişkisi YOKTUR.Arka hakem 8 saniyelik süreyi kendisi SAYAR…..24 SANİYE CİHAZININ 13—15—18 GÖSTERMESİ HİÇBİR ŞEY İFADE ETMEZ……KARAR ARKA HAKEMİNDİR…..

*****8 SANİY E KARARI ,ARKA HAKEM TARAFINDAN ,TOP HAVADA İKEN ÇALINIRSA, TOP RAKİP TARAFINDAN—–ORTA ÇİZGİDEN—-OYUNA SOKULUR…….

*****Serbest atışlarda 24 saniye cihazı KAPATILMALIDIR.Oyunun akışına göre 24 yada 14 saniye açılır ve devam edilir.

*****HER TEMAS FAUL DEĞİLDİR…….Hakemlerin ana görevi, OYUNUN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ,KESİNTİYE UĞRAMADAN, devamını sağlamaktır.

*****Oyunun  son iki dakikasında —-Biraz daha TEMASLARA AZ GÖZ  YUMUN—-önerisine , hakemler MAÇIN TAMAMINDA uygulamaya geçerek, oynanmaz hale getirdiler.

*****Basketbolda AVANTAJ ve DEZAVANTAJ kuralı VARDIR…….Hala GEÇERLİDİR.

*****Cama HER ÇARPAN top, İNMEKTE olarak KABUL EDİLMEZ…….

*****Cama çarpıp, ÇEMBERE temas eden TOP ,SERBEST TOP dur…..

*****Son adamın yaptığı her faul, SPORTMENLİK DIŞI FAUL değildir…….

*****Son adam, ARKADAN, YANDAN ve TOPLA OYNAMA amacı dışında faul yaparsa, SPORTMENLİK DIŞI FAUL ÇALINIR……

*****Yere DÜŞEN oyuncu—-TOP LU yada TOPSUZ—-AYAĞA KALKAMAZ…

*****TOPLU ,TOPSUZ  yere düşen oyuncu, topu SÜREBİLİR, SÜRÜŞ YAPARAK ayağa KALKABİLİR…..

*****Topu cama atıp tutan oyuncu,SÜRÜŞ HAKKINI kullanmıştır…..

*****Üç sayı teşebbüsünde bulunan oyuncuya yapılan ,sportmenlik dışı faulün cezası 3 ATIŞ ve TOP KULLANMA HAKKIDIR…..Sayı cetveline U 3  kaydedilir…..

*****Hakem mekaniği, yönetimi KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN, GELİŞTİRİLMİŞ bir SİSTEMDİR.

*****Tüm hakemler ,HAKEM MEKANİĞİNE  uygun maç yönetirlerse,çok daha az hata YAPARLAR.

*****HAKEMLER, OYUNCULAR, KOÇLAR,YÖNETİCİLER,MASA GÖREVLİLERİ,SEYİRCİLER BASKETBOLUN  VAZGEÇİLMEZ AKTÖRLERİDİRLER.KARŞILIKLI SAYGI ve SEVGİ İÇERİSİNDE DAVRANILIRSA, BASKETBOL OYUNUNUN SEYRİNE DOYUM OLMAZ…………

*****Oyuncu topu bacaklarının arasında SIKIŞTIRIR, yada YUMRUK atarsa ,BU BİR KURAL İHLALİDİR.

*****Sayıdan sonra topu dip çizgi üzerinden,gerisinden oyuna sokan oyuncu—5 SANİYE—içersinde HER YÖNE ,  SINIRSIZ —ADIM   atabilir….

*****Yukarıdaki oyuncu ,kendisiyle aynı pozisyondaki takım arkadaşına—-sınır çizgileri dışında, üzerinde—-PAS VEREBİLİR….Bu durumda  5 saniyelik süre DEVAM  eder…..

*****Arkalığa temas eden HER TOP ,inmekte olan TOP değildir……

*****Serbest atış atan oyuncu ,seyirciler HARİÇ, kimse tarafından SESLİ yada HAREKETLERLE rahatsız EDİLEMEZ………

*****Serbest atışı atacak oyuncu, istediği atış şeklini KULLANABİLİR…..

*****Oyuncuların giyecekleri TAYT ve BENZERİ giyisilerin UZUNLUKLARI, fiba kurallarında AÇIK OLARAK ,yazılıdır.Herkes de UYMAK ZORUNDADIR.

*****ÜÇ saniye KURALI ,hala geçerli bir kuraldır……Hakemlerimiz de UYGULAMAKLA ,yükümlüdürler….

*****

*****TEKNİK FAULLER—-TEMASSIZ——-faullerdir…..HER KÜÇÜK PROTESTO HAREKETİNE  TEKNİK FAUL ÇALMAK HAKEMLİK DEĞİLDİR…..

*****HAKEMLER 2 YADA 3 SAHADA, 4 MASA GÖREVLİSİ ve TEKNİLK GÖZLEMCİ (KOMİSER) DEN OLUŞAN BİR TAKIM HALİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****YUKARIDA ADI GEÇEN TAKIM FİBA OYUN KURALLARI VE RESMİ YORUMLAR DAHİLİNDE MAÇLARI YÖNETİRLER…….

*****HATALI SÜRÜŞ  ve YÜRÜME  birbirinden AYRI KURAL İHLALLERİDİR.

*****HİÇ KİMSE (benim gibi birkaç kişi hariç) hakem seyretmeye maça GİTMEZ….ASIL OLAN OYUNDUR…….

*****HAKEMLER KARARLARINI SADECE DÜDÜK ÇALARAK DEĞİL——-ÇALMADAN DA VERİRLER…..

Mutlu kalın,basketbolla kalın

Suat.yahyabeyoglu@hotmail.com

537322_1375692139343414_214249070_n

HAKEM ANALİZİ: Fenerbahçe-Anadolu Efes (Suat YAHYABEYOĞLU) Reviewed by on . Bu maçın hakemlerinin analizini yaparken ,bizden sonra !!! Avrupa'nın 2. en iyi liginde saat 13 30 da oynanan BARCAELONA—Real Madrid  maçını yöneten hakemlerini Bu maçın hakemlerinin analizini yaparken ,bizden sonra !!! Avrupa'nın 2. en iyi liginde saat 13 30 da oynanan BARCAELONA—Real Madrid  maçını yöneten hakemlerini Rating: 0

Yorumlar (3)

 • admin

  Fenerbahçe kazandı, Anadolu Efes averajı vermedi
  Anadolu Efes maça iyi giriş yapan taraftı. 6-0 ile mücadeleye giriş yapan Anadolu Efes’e karşı Fenerbahçe savunmada adam değişmelere başlayıp agresifliği arttırınca ibre değişti. Dixon ve Bogdanovic’in devreye girmesiyle rahatlayan Fenerbahçe, Udoh’un da içeri karartmasıyla yaptığı 2 blokla oyunu dengeledi ve ilk periyodu 15-10 önde kapattı.
  Üstünlüğünü ikinci periyotta da sürdüren Fenerbahçe, Sloukas’ın oyuna girmesiyle Udoh’un ikili oyunlarıyla farkı açtı. Efes 7,5 dakika sonra ilk saha içi isabetini bulabilirken Fenerbahçe 6-0’lık başlangıçtan sonra 42-15’lik üstünlük yakalayıp soyunma odasına 44-23 önde girdi.
  Efes Fenerbahçe’nin adam değişmeli savunmasına karşı 0/8 dış şut isabeti bulurken 4 asist/7top kaybında kaldı. Sloukas 10 dakikada 10 sayı 6 asist üretirken Udoh 9 sayı 6 ribaunt 2 blokla oyuna etki etti. Fenerbahçe içeriden yüzde 76 ile hücum etti.
  Anadolu Efes soyunma odasından daha baskılı dönerken oyuna geri dönmeyi başardı. İkili sıkıştırmalarla Fenerbahçe’yi düzenden çıkaran Efes, tempoyu arttırdı ve dışarıdan 4/9 ile şu atıp Heurtel’in üçlüğü ile fark 11 sayıya indirdi. Son bölüme 62-51 Fenerbahçe üstünlüğü ile girildi.
  Efes geri dönüşünü neredeyse tamamlarken farkı iyice eritti. Doğuş’un da savumaya getirdiği baskı ile Efes, ikinci şansları da bulup 18-2’lik seriyle farkı 3 sayıya (64-61) indirdi. Fenerbahçe savunmayı tam sahaya yayınca Sarı Lacivertliler, potaya gidip fauller çıkardı ve farkı 8 sayıya kadar çıkardı. (73-65) Efes ikili averajı vermese de Fenerbahçe maçı 73-69 kazandı.

 • admin

  Ivkovic dönemi sona erdi
  Anadolu Efes koçu Dusan Ivkovic görevden ayrılma gününün geldiğini açıkladı.
  Ivkovic basın toplantısında şunu söyledi:
  “Başkan Tuncay Özilhan, genel direktör Alper Yılmaz vasıtasıyla ‘Bu maçı kaybedersek görevime son verileceğini’ iletti.”

  Anadolu Efes’in Fenerbahçe’ye yenilmesi ile Ivkovic’e yönetim tarafından görevine son verildiği tebligatı yapılmış oldu.

  Anadolu Efes Ahmet Çakı’ya emanet
  Anadolu Efes’te koçluğa Ahmet Çakı getirildi. Konuyla ilgili resmi tebligat yapılan Çakı sezon sonuna kadar görev yaptıktan sonra gelişmelere göre karar verilecek.
  Koç Dusan Ivkovic’ten sonra asistanı Yunan Vangelis Angelou ile de yolların ayrılması bekleniyor.

  Ivkovic:Başkan çizgiyi aştı
  Anadolu Efes’te başantrenörlükten ayrılan Ivkovic, Fenerbahçe maçının ardından düzenlenen basın toplantısında zehir zemberek açıklamalarda bulundu…

  Ivkovic, şunları söyledi: “Obradovic ve ekibini Final Four başarısından ötürü tebrik ediyor, onlara başarılar diliyorum. Bunu hak ediyorlar. Bugün iki farklı maç oynadık. İlk yarıda oluşan tabloda Fenerbahçe’nin çok hazır oluşunun payı büyüktü. İkinci yarıda gösterdiğimiz karakterden ötürü takımımı kutluyorum, maçı kazanmaya çok yaklaşmıştık. Bu maçı kazanıp ya da kaybetmek benim işime devam edebilmem konusunda çok etkili olacaktı. Tuncay Bey, Alper Bey aracılığıyla eğer bu maçı kazanamazsak işime devam edemeyeceğimi söyledi. Ben mutlu bir adamım, hiçbir yerde işimi yarım bırakmadım. Gururluyum ve iyi hissediyorum. Burada herkesle iyi bir ilişkim var. Bu, yeni bir feodal sistem bu nedenle başkanımıza saygı duyuyorum. Sezon içinde bana ‘Koç tebrikler, yine bütçesi bizden düşük bir takıma kaybettik’ gibi mesajlar geldi, bu ironik. Tuncay Bey’in bana gönderdiği son mesaj çok ağırdı, bu şekilde devam edemeyeceğimi söyledim. Şu an gerçekten iyi hissediyorum, inanın bana. Her şeyi denedim ama Tuncay Bey’in anlaması için en az on yıl gerekli. Tuncay Bey ve ailesi için her şeyin en iyisini diliyorum, söyleyecek başka bir şeyim yok. Sayın Başkan, benim çalışmamı herkes eleştirebilir ama sen yaptığın ile çizgiyi aştın.”

 • admin

  Obradovic: Oyuncularımdan çok memnunum

  Fenerbahçe koçu Zeljko Obradovic, Anadolu Efes galibiyeti sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu.

  Çok önemli ve karakteri olan bir takımı yendiklerini söyleyen Obradovic, takımının oyunundan genel olarak gurur duyduğunu belirtti. Ekpe Udoh’un yorgun, Pero Antic’in ise neredeyse sakat oynadığını ifade eden Obradovic, Final Four’dan önce oynayacakları maçlarda fazla süre almayan oyuncuların yardıma hazır olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

  Final Four’u taraftarlarla kutlamak adına önemli bir başlangıç yaptıklarını söyleyen Obradovic, “Geçen hafta olanları taraftarlarımızla kutlamak adına çok güzel bir başlangıç oldu. Bu tarz atmosferler oyuncular için zor olabiliyor. Geçen hafta olanlardan sonra bu hafta oynamak biraz zor oldu bizim için ama takımımın oyunundan genel olarak gurur duyuyorum. Çok önemli ve karakteri olan bir takımı yendik. İlk yarıda 20 sayı geride olmalarına rağmen agresiflikleriyle geri döndüler ve farkı kapattılar. Olan her şeyden sonra en önemli nokta enerjiydi. Oyuncularımdan çok memnunum, çünkü çok fazla maç oynuyorlar ve çok süre aldılar ve bu kolay bir şey değil, bütün sorunlarımıza rağmen” dedi.

  Ekpe Udoh’un yorgun, Pero Antic’in ise neredeyse sakat oynadığını belirten Obradovic, “Ekpe özellikle Madrid’den sonra çok antrenman yapamadı, sadece son antrenmanda vardı ve çok destek olmaya çalıştı. Pero’nun da dizinde ciddi bir sorun var. Neredeyse sakat bir şekilde oynadı. Bütün sağlık ekibi tüm varlıklarıyla çalışıyorlar iyi duruma gelmeleri için. Gerçekten kolay bir durumda değiliz” şeklinde konuştu.

  Genel olarak bugün oynanan oyundan memnun olduğunu ifade eden Zeljko Obradovic, “Bu tarz bir atmosfer ve bu insanların önünde oynamak çok büyük bir öncelik bizim için. Final Four’a bu sene de kalifiye olmamızın en büyük sebeplerinden biri de taraftarlarımızın desteği ve onlarla olan özel ilişkimiz. Bütün büyük takımların bizim taraftarlarımız gibi taraftar olmalı arkasında. Önümüzde 2 hafta ve 4 maç var. İlk olarak oyuncuların durumlarını toparlamamız gerekiyor ve en iyi şekilde de çalışmamız gerekiyor. Genelde çok fazla süre almayan oyuncuların bu 2 haftada yardıma hazır olmaları gerekiyor ve bu maçlar aslında Final Four’a hazırlık gibi oynanmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top