Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Karbonhidrat nedir, ne işe yarar?
9.473 kez görüntülendi

Karbonhidrat nedir, ne işe yarar?

Karbonhidrat Nedir ? Vücudun temel enerji kaynağıdır. Kişinin günlük enerji gereksiniminin %55′i karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan bu bileşikler yiyeceklerde daha çok şeker ve nişasta biçiminde bulunur. Örneğin üzüm şekeri denen glikoz en basit karbonhidratlardan, yumrulu bitkilerin köklerinde depolanan nişasta ise en karmaşık karbonhidratlardan biridir. Karbonhidratça zengin yiyeceklerin yapısında genellikle glikozdan daha karmaşık şekerler ve nişastalar bulunur ama bu bileşiklerin tümü sindirim sırasında parçalanarak glikoza indirgendiğinden, yiyeceklerdeki bütün karbonhidratlar sonunda glikoz olarak kana geçer ve karaciğerde glikojen biçiminde depolanır. Vücuda enerji gerektiğinde, karaciğerdeki glikojen yeniden glikoza dönüşerek kan dolaşımı aracılığıyla hücrelere dağıtılır. Bu nedenle, kanda bulunduğu için kan şekeri de denen glikoz vücudun temel enerji kaynağıdır.

Karbonhidrat nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?
Karbonhidrat; insanların ve hayvanların organik besinlerinden en önemlisi olan organik kimya birleşiklerinin genel adıdır.Karbonhidratlar hemen kalori sağlayarak vücudun fizik ve zihin çalışması için gerekli enerjiyi verir. Karbonhidratlar, öbür besinlerin vücutça alınmasına, sindirilmesine yardım ederler. Eksikliğinde bitkinliğe, sağlığın bozulmasına, zihin konsantrasyonunda azalmaya yol açar.
Karbonhidrat grubunda üç tür besin vardır:
A- Şekerler
B- Nişastalı maddeler
C- Selüloz
Şeker ve nişasta enerji elde etmek için glikoza çevrilir. Enerji olarak kullanılmayan fazla karbonhidrat vücutta çabucak yağ olarak depo edilir. Vücut bu fazlalığı yakmak için daha çok B vitamini kullanır, dolayısı ile öbür organların bu vitaminden yoksun kalmasına yol açar.
Meyve ve sebzelerin büyük kısmını oluşturan selüloz karbonhidratlarının enerji değeri yoktur, fakat bunlar bağırsakları çalıştırmak için gerekli posayı sağlarlar. Selüloz beslenmeye etkisi olmamasına rağmen bağırsağın çalışmasını düzenler. Besinin işe yaramaz kısmını oluşturduğu için tümü bağırsaklardan dışarı atılır. Bu nedenle alınan besinle selüloz oranı ne kadar fazla olursa bağırsaklar da o kadar düzenli çalışır. Kabızlık çekenlere selüloz bakımından zengin sebze ve meyve yemeleri salık verilir.
En iyi karbonhidratlar; sebzeler, meyveler ve rafine olmamış unlarda bulunur. Uygun olan şeker karbonhidratları da bal, pekmez ve kuru üzümdür. Uygun olmayan şeker ve nişasta karbonhidratları ise rafine ( beyaz) şeker, un ve ekmektir.

Karbonhidratlar, adından da anlaşılacağı gibi karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) atomlarından meydana gelmiştir. Karbonhidratlar bütün canlı hücrelerde bulunur ve en önemli enerji kaynağıdır. Genel formülleri (CnH2nOn) dir. Karbonhidratlar yapısındaki şeker sayısına göre değişik gruplara ayrılabilirler.

Karbonhidratların iki önemli görevi vardır.
1)Enerji kaynağı olarak görev alırlar.
2)Yapısal madde (Bitkilerde çeperin yapısına, bütün canlı hücrelerde de zarın yapısına katılarak görev yapar. ATP, DNA, RNA, NAD, NADP, FAD’ da bulunur.)

potaforum.net

Karbonhidrata Neden İhtiyacımız Var?


Patates cipsi, kurabiye, şeker ve gofret gibi karbonhidrat içeren gıdaları yemeyi keserseniz karın kaslarınızın daha belirgin olabileceği doğrudur. Ancak zayıflamak uğruna tüm karbonhidrat tüketiminizi sıfıra çekerseniz, vücudunuzun sesini göz ardı etmiş olursunuz. Bunun hoş olmayan sonuçlar doğuracağını tahmin edebilirsiniz.
Karbonhidrat yemeyi keserek zayıflamak, oldukça popüler bir yöntemdir. Yine de sizi kaçırdığınız şeyler hakkında uyarmak istiyoruz.

Diyetinizi Baltalamayın
Diyet ve zayıflamayla ilgili her yazımızda bu konuya yer veriyoruz. Diyet yaparken sevdiğiniz bir yiyeceği kendinize yasaklayarak sandığınız gibi olumlu bir hamle yapmış olmazsınız. Aksine, yemekten çok keyif aldığınız yiyecekleri tamamen keserseniz, diyetinizin ömrünü kısaltmış olursunuz.

Bunun için ödüllendirme sistemini kullanın ve diyetinizin başarısını sevdiğiniz bir yiyecekle kutlamaktan çekinmeyin. Parmak hesabı yapmanıza gerek yok, kendinizi tatlıyla ödüllendirdiğiniz günün sonrasında 1 saatlik koşu egzersiziyle ödülünüzün yarattığı etkiyi nötürleyebilirsiniz.

Güç Kaynağı
Karbonhidrat kaslarınız için harika bir güç kaynağıdır. Karbonhidrattan aldığınız glikojeni, spor salonunda güç olarak kullanırsınız. Karbonhidrattan gelen güç yalnızca bench press çalışmanız için değildir. Yeteri kadar karbonhidrat almıyorsanız, gün içinde halsizlik ve çabuk yorulma gibi durumlarla karşılaşırsınız.

Beyin Faaliyetleri
Karbonhidrat tüketimini sıfıra çekerek beyin faaliyetlerinizi baltalamış olursunuz. Bunu biz değil, The Flexitarian Diet kitabının yazarı Dawn Jackson Blatner söylüyor.

Metabolizma Hızı
Metabolizmanızı karbonhidratla ateşleyerek, vücuduzdaki yağ yakma işlemini hızlandırmış olursunuz. Yani karbonhidrat tüketmek metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı, dolayısıyla daha hızlı zayıflamanızı sağlar. Bu yüzden egzersiz öncesinde karbonhidrat tüketimi, egzersiz yaparken yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.

Açlık
Yulaf ezmesi gibi yavaş sindirilen karbonhidratlı yiyeceklerin içindeki besinlerin kanınıza karışması daha uzun sürer. Bu yüzden karbonhidratlı yiyecekler hem açlık hissini daha iyi bastırır, hem de sizi daha uzun süre tok tutar.


Egzersiz Sonrası
Egzersiz sonrasında kaslarınızın onarılması ve gücünüzü yeniden kazanmak için karbonhidrata ihtiyaç duyar. Toparlanma sürenizi verimli bir şekilde geçirmek için karbonhidratlı yiyecekler yemelisiniz.

Karbonhidrat nedir, ne işe yarar? Reviewed by on . Karbonhidrat Nedir ? Vücudun temel enerji kaynağıdır. Kişinin günlük enerji gereksiniminin %55′i karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbon, hidrojen ve oksijende Karbonhidrat Nedir ? Vücudun temel enerji kaynağıdır. Kişinin günlük enerji gereksiniminin %55′i karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbon, hidrojen ve oksijende Rating:
scroll to top