Çarşamba , 6 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Kombinasyon Çılgınlığı! – Tolga Cengiz
288 kez görüntülendi

Kombinasyon Çılgınlığı! – Tolga Cengiz

Temmuz 28, 2015 7:24 am Kategori: Tüm Yazılar, Basketbol Kaynak, Basketbol Eğitim, Makale Yorum bırakın A+ / A-
ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ
BÖLÜM II : ” KOMBİNASYON ÇILGINLIĞI! “

Bir önceki bölümde, fundamentalların hem oyuncular,hem de antrenörler arasında nasıl yanlış yorumlandığını ve bu yanlış yorumlama ve tanım karmaşasının, domino etkisi ile nelere sebebiyet verdiğini anlatmaya çalıştım… Eğer, I.Bölümü okumadıysanız, bu bölümü ilk bölüm üzerine inşa edeceğimiz için, önce ilk bölümü okumanızı tavsiye ederim. Okuyanlar ve bu süreçte bunun üzerinde düşünenler, sanıyorum ki; Fundamentallar ve Ball-Handling konularını antrenör olarak nasıl anlatacaklarını ve oyuncu olarak da neye daha çok önem vermeleri gerektiğini kafalarında biraz olsun netleştirmişlerdir…

Bugün, hiç olayı soğutmadan, fundamentalların neden bu kadar önemli olduklarını anlatmaya çalışayım… Hem de körü körüne değil, ispatlarla!! Bunu zaman zaman genç antrenörlerle konuşurken de aynı şekilde kelimeyi kullanıyorum, hatırlayacaklardır! Bu konudan konuşurken, havada kalmaması için, fundamentalların çok ama çok önemli olduğunu ispat etmeliyim ki; Sizler de bir ömür boyu gerek antrenör olarak oyunculara önemini ispatla anlatın, gerekse oyuncu olarak önemini bilerek çalışın!

Çünkü, Türk insanı ispat ya da bir konu üzerine aşırı eğilimli anlatım olduğunda, işi daha çok sahiplenir! Bölüm olarak, üslup vb. konulara geldiğimizde bunu daha iyi anlamanızı bekliyorum! Bu konuları okumak ya da bilmek hiçbir zaman yeterli değildir! Etkili biçimde aktarmak/anlatmak/verim almak zor olandır… Bu sebeptendir ki; Antrenör olarak küçük çocuklara anlatırken, fundamentalların ne denli önemli olduğunu çok iyi anlatmalısınız! Buna inanan ve fundamentalın ne olup olmadığını iyi anlayan çocuk, fundamentallara can simidi gibi sarılır!

Şimdi isterseniz, gelelim bir bir fundamentalların neden önemli olduklarını anlatmaya! Ben, her zaman şunu söylüyorum! Tanım karmaşası ile uğraşmayın! Maalesef, bugün ülkemizdeki antrenörlerin büyük çoğunluğu, oyuncuların da neredeyse tamamı, bir fundamental tanımı yapmaya bile muktedir değillerdir! Bunu, uzun süreli gözlemlerime dayanarak söylüyorum, kafadan atarak değil ya da kendime bir şekilde çıkar sağlama amaçlı değil!

Bu fundamentallar, öncesinde fundamentalın ne olduğu, aralarındaki bağlar, sonrasında çalışma şekilleri vb. çok küçük yaşlardan itibaren sağlıklı biçimlerde öğrenilmesi gerektiği hatta ve hatta bunun antrenörlüğe kalmaması gerektiği halde, ülkemizde hikaye maalesef böyle olmuyor! Bugün, dilerseniz, bu karmaşaya bir son verme gayreti ile geçen bölümün üzerine koyup, ilerleyelim! Yani, “Fundamentallar ne değildir?!” ‘den,, artık “Fundamentallar nedir?!” ‘e geçiş yapalım! Tüm dikkatinizi bu noktadan sonra rica ediyorum! Zira, geçen yazıda da belirttiğim gibi, karşılıklı konuşarak ve diyalogla bunları anlatıyor olsaydım, şüphesiz etkili daha etkili ve büyük olurdu! Yazı diliyle anlatabilmek, hem yazma becerisi, hem de okuma dikkati gerektiriyor! Elimden geldiği kadar dikkatli yazmaya çalıştığım için, sizlerden de mümkün olduğu kadar dikkatli ve düşünerek okumanızı rica ediyorum…

BASKETBOL FUNDAMENTALLARI, BASKETBOL OYUNUNUN İÇERİSİNDE, TOPLU YA DA TOPSUZ OYUNU İDAME ETTİREBİLMEK İÇİN OYUNCUNUN GEREKSİNİM DUYDUĞU TEKNİK ANLAMDAKİ BECERİLERDİR! Bu tanımı, belki yarın bilgisayar başına otursam ya da yüzyüze başka bir gün anlatsam farklı bir çok şekilde yapma olanağım olacaktır! Yalnız, değişmeyen belki de tek kelime grubu, “Teknik Beceriler” kısmı olacaktır! Anladığınız üzere, basketbol fundamentalları, oyunun teknik kısmı ile ilgileniyor! Tanım kısmına çok kafa takmamanız gerektiğini söylemiştim! Çünkü, bizim insanımız genelde “Tanım kargaşası!” içinde boğulur! Tanımı ezberleyen, sınavda bunu yazan ama hakkında fikir ve düşünce üretemeyen bir toplumuz! Halen, tarih dersinde iki ordu bilmemne ovasında karşılaşır! Biri kazanır, diğeri şu kadar ganimet öder, bilmemne anlaşması imzalanır, maddeleri şunlardır! Ama, ülke çapında bir Allah’ın kulu harita üzerinde o ovayı gösteremez! O yüzden, tanıma takılmayın, arkadaşlar! İçeriğini özümseyin! Üzerinde fikir ve düşünce üretin!

Peki nedir bu fundamentallar?! Aslında, ne olduklarını bilmeseniz de, antrenör olarak da, oyuncu olarak da, ister istemez oyunun içerisinde anlatıyorsunuz ya da kullanıyorsunuz! Bu noktada şunu net söylemeliyim ki; BİLİNÇLİ ANLATAN VE BİLİNÇLİ KULLANAN VE GELİŞTİREN YOL ALIR! DİĞERLERİ DE ARKALARINDAN BAKAR!… Ben şimdi sizlere, fundamental listesi şudur, bunları aklınızda tutun dersem, tarih dersinde iki ordunun karşılaşması örneğini sizlere yaşatmış olurum! Bunun yerine, sizlere ovanın güzelliğini, yerini, orduların teknik özelliklerini ve savaşın neden böyle bittiğini anlatayım örneklerle!! Zaten içlerinde geçen teknik kelimelerin her birinin fundamental olduklarını anlayacaksınız!

Örnek 1 / İspat 1 : “DÜŞÜNÜN Kİ; MAÇ İÇİNDESİNİZ VE TOP ELİNİZDE! KENDİ SAHANIZDAN DRİPLİNG YAPARAK RAKİP SAHAYA İLERLİYORSUNUZ! RAKİP SAHAYA GEÇTİĞİNİZDE BİR TAKIM ARKADAŞINIZA PAS VERİYORSUNUZ! HEMEN AKABİNDE KAT ETMEYE BAŞLIYORSUNUZ! BİR-İKİ PERDELEME KULLANDIKTAN SONRA, TOPA KAVUŞUYORSUNUZ! BİR ŞUT FEYKİNDEN SONRA, TEKRAR BİR DRİPLİNG YAPIP, ÇEMBERE AZ DAHA YAKLAŞIP STOP YAPIP, ŞUTUNUZU ATIYORSUNUZ!!”

Şimdi bu örneği, kafanızda bir oynayın! Oynadınız mı?!
KAÇ FUNDAMENTALA İHTİYACINIZ OLDU?! PEKİ KAÇ SANİYEDE?!
……
YUKARIDAKİ ÖRNEĞE GÖRE AŞAĞI YUKARI BU OYUNCUYA, 9 ADET FUNDAMENTAL YAKLAŞIK OLARAK 9-10SANİYEDE BELKİ DE DAHA AZ ZAMANDA GEREKTİ! EE, ŞİMDİ BEN HEPİNİZE SORUYORUM!!

” BİR MAÇ İÇERİSİNDE, SİZDEN 9SANİYEDE 9ADET FUNDAMENTAL BAĞLAMANIZI İSTEYEN BİR OYUNDA, FUNDAMENTALLARDAN DAHA ÖNEMLİ NE OLABİLİR Kİ?! “

BU İSPAT YETMEDİYSE, ŞİMDİ BİR DE OYUNUN HİÇ DURMADIĞINI, 40DAKİKA BOYUNCA HER OYUNCUNUN TOPLU YA DA TOPSUZ, YÜZLERCE-BİNLERCE FUNDAMENTAL TEKRARINA İHTİYAÇLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN!!

YUKARIDAKİ ÖRNEĞİ ADETA BİR KİMYA FORMÜLÜ GİBİ DÖKÜYORUM ŞİMDİ AŞAĞIYA! GENELDE HEM TÜRKÇE, HEM DE İNGİLİZCE ŞEKLİ İLE ANLATIRIM OYUNCULARA! TÜRKÇE YUKARDAYDI, FORMÜLE İNGİLİZCE DÖKELİM DİLERSENİZ, TERİMLERİ DE ÖĞRENMENİZ AÇISINDAN!

DRIBBLING + PASSING + CUTTING + SCREENING + RECEIVING + FAKING + DRIBBLING + STOP + SHOOTING….

NEDEN BÖYLE FORMÜLVARİ YAZDIĞIMI AÇIKLAYAYIM! BU BENCE BİR ” FUNDAMENTAL KOMBİNASYONU! “‘DUR… FARK ETTİYSENİZ, BİR MAÇ İZLEDİĞİNİZDE YA DA TEK OYUNCUYU BİLE İZLESENİZ, MAÇ İÇERİSİNDE BUNUN BENZERİ, BİNLERCE KOMBİNASYON OLUŞTURABİLİRSİNİZ!!

ÖRNEK 2 / İSPAT 2: ” ŞİMDİ İSTER KENDİ KOMBİNASYONUNUZU OLUŞTURUN ÖRNEK İÇİN, İSTERSENİZ YUKARIDAKİ ÖRNEĞİ TEKRAR KULLANIN! YUKARIDAKİ ÖRNEK OYUNCUNUN, BU 9 İHTİYAÇ DUYDUĞU FUNDAMENTALDAN BİRİNİ GELİŞTİRMEDİĞİNİ, EKSİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN BİR AN!! MESELA DİYELİM Kİ; ŞUTU YOK! HEM ŞUT MEKANİĞİNİ GELİŞTİRMEMİŞ, HEM ŞUT İLE İLGİLİ HİÇ BİR PRENSİBE HAİZ DEĞİL, HEM DE TEKRAR YAPMAMIŞ! YA DA, DİYELİM Kİ STOP FUNDAMENTALI ZAYIF YA DA SCREENLERİ YAPMA/KULLANMA BECERİSİ YA DA TEKRARI YOK!! DİĞERLERİNİ YAPABİLMESİNİN, SONUCA ULAŞMA PRENSİBİ ALTINDA BİR ÖNEMİ KALIYOR MU? TOPU İYİ ALAMADIĞI İÇİN AVANTAJ SAĞLAYAMAMAKTAN, SCREENİ İYİ KULLANAMADIĞI İÇİN TOPA KAVUŞAMAMAKTAN, İYİ PAS VEREMEDİĞİ İÇİN TOPU PAYLAŞAMAMAKTAN BAHSEDİYORUZ! ARTIK BİREYSELDEN, TAKIMSAL OLARAK DA ZARAR KISMINA GELDİK, FARKINDAYSANIZ!

İŞTE BU OYUN, ASLINDA BASİT OLDUĞU GİBİ, BİR O KADAR DA ACIMASIZ! ŞİMDİ, BİR NEBZE DAHA OLSUN, NEDEN FUNDAMENTALLARIN ÇOK ÖNEMLİ OLDUKLARINI ANLAYABİLDİNİZ Mİ?! YETERİ KADAR TEKRAR YAPMADIĞINIZ, BU TEKNİK ÖĞELERİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEDİĞİNİZ VE MÜKEMMELLEŞTİRMEDİĞİNİZ SÜRECE, BU OYUNUN BİR PARÇASI HALİNE GELMENİZ MÜMKÜN DEĞİL!! BU İŞİN OYUNCUYU İLGİLENDİREN KISMI!! PEKİ YA ANTRENÖR?! AZ DA OLSA, ALTYAPILARDA KÜÇÜK ÇOCUKLARA KARŞI SORUMLULUKLARINIZIN FARKINA VARDINIZ MI?! BİRKAÇ SEZON GİBİ KISA BİR SÜREDE, NASIL BİR TEMEL EĞİTİM VERMENİZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA, KAFANIZDA BİR IŞIK YANMADI MI HALA?!

YA DA BU NOKTADAN SONRA, HALA ÇIKIP DA, MİNİK-KÜÇÜK-YILDIZ VB. TAKIMLARDA NE ÇALIŞTIRMAM LAZIM DİYE SORMANIZA GEREK KALDI MI?! YAHU, TABİRİ YERİNDEYSE YEMEDEN-İÇMEDEN, HER ANTRENMANDA FUNDAMENTALLARLA İLGİLİ TEKRARLAR YAPMALISINIZ!! BALL-HANDLING DE YAPTIRIN TABİİ Kİ!! AMA, BÜTÜN ANTRENMANI, FUNDAMENTAL ADI ALTINDA BALL-HANDLING’E AYIRIYORSANIZ, BİLİN Kİ BU ÇOCUKLARA BÜYÜK KÖTÜLÜK EDİYORSUNUZ!! ÜLKE, GENÇ TAKIMDAN ÇIKIP DA, NASIL FAKE YAPILACAĞINI YA DA NASIL SAVUNMA YAPACAĞINI BİLMEYEN OYUNCULARLA KAYNIYOR! BUNUN SUÇLUSU, OYUNCULAR MI?! BUNU BİR DÜŞÜNÜN!

BİR ÇOK GENÇ ANTRENÖR, MİNİK-KÜÇÜK VB. MAÇLARA ELLERİNDE BOARDLARLA ÇIKIYOR MAÇLARA! TAMAM KABUL, ÖYLE GÖRÜYORSUNUZ, ÖZENİYORSUNUZ, MOLALARDA BUNA BAĞLI OLARAK DA ÇİZİYORSUNUZ, ÇİZİYORSUNUZ, ÇİZİYORSUNUZ!… PEKİ NE ÇİZİYORSUNUZ?! BEN SİZE SÖYLEYEYİM Mİ?

1) FUNDAMENTALLARIN BELKİ DE NE OLDUKLARINI, İÇERİKLERİNİ VB. BİLMEDEN YA DA KÜÇÜK ÇOCUKLARA YETERİNCE AKTARMADAN, O BOARDA BİR SÜRÜ FUNDAMENTAL ÇİZİYORSUNUZ!!

2) ÇİZDİKLERİNİZ, SAHADA OLMAYINCA MUHTEMELEN KIZIYORSUNUZ YA DA BAĞIRIYORSUNUZ! HİÇBİR ŞEY YAPMASANIZ BİLE OLUMSUZ BİR VÜCUT DİLİ İLE TEPKİ BELLİ EDİYORSUNUZ!

Bu noktada, kesinlikle doğruları yapan ve doğruları anlatan arkadaşları tenzih ediyorum! Her ne kadar azınlıkta bile olsalar ya da oyuncunun menfaatlerini maç kazanmanın önüne koyabilip, işlerini tehlikeye atmayı göze bile alsalar, inanın bana, fundamentalların önemini ispatladığınız/anlattığınız/uygulattığınız ve benimsettiğiniz oyuncuların büyük saygı ve sevgilerini kazanacaksınız! Kulaktan kulağa, farklı olduğunuz konuşulacak!
” Hiç merak etmeyin! Doğruları yaparsanız ve öğretirseniz, oyuncularınız bütün maçları kazanacak zaten!! Ama, maç kazanmayı ön plana koyarsanız, oyuncularınız hiçbir zaman doğruları öğrenemeyecek!…”

Doğruları yapanları tebrik ve takdir ettikten sonra, yukarıda yazdığım iki maddeyi yapan antrenörlerin, maalesef gözlemlerime göre şu anda yüzde 70-80lerde olduğunu belirtmeliyim tüm antrenörler içinde! Şimdi, izin verirseniz, bunu felsefe edinmiş insanlara bir-iki sorum olacak!

1) OYUNCULARINIZ, O BOARDLARA ÇİZDİĞİNİZ KAVİSLİ ÇİZGİLER KADAR ETKİLİ VE İYİ DRIBBLING YAPABİLİYORLAR MI? YA DA O KESİK ÇİZGİLERİN MÜKEMMELLİĞİ GİBİ İYİ PAS VEREBİLİYORLAR MI?

2) İKİ YA DA ÜÇ OYUNCU DEĞİL! BÜTÜN OYUNCULAR, O ÇİZDİĞİNİZ SETTEKİ BÜTÜN ROLLERİ OYNAYABİLECEK KADAR ÇOK YÖNLÜ MÜ?!

3) HADİ DİYELİM Kİ; OYUNCULARDAN ÇALIŞMADIKLARI YA DA YETERİNCE GELİŞTİRMEDİKLERİ ŞEYLERİ O BOARDDA İSTEDİNİZ BİR EĞİTİCİ OLARAK! DOĞAL OLARAK YAPAMADIKLARINDA, KIZMA-BAĞIRMA HAKKINI HAKİKATEN KENDİNİZDE GÖRÜYOR MUSUNUZ?!

DEĞERLİ OKURLAR! DEĞERLİ BASKETBOL EMEKÇİLERİ! HİÇ KİMSE ANNESİNDEN ANTRENÖR YA DA OYUNCU OLARAK DOĞMADI! AMA, BİR ÇOĞUMUZ, ANNE-BABAMIZDAN TEMEL ŞEYLERİ ÖĞRENDİĞİMİZ GİBİ, BİZDEN ÖNCEKİ ANTRENÖRLERDEN VB. KİŞİLERDEN TEMEL ŞEYLERİ KULAK DOLGUNLUĞU YA DA GÖZLEMLERLE ÖĞRENMEYE ÇALIŞTIK! EĞER, BUNLARIN HEPSİNİ DOĞRU KABUL EDİP UYGULARSANIZ YA DA HİÇBİRİNİ SORGULAYACAK OLGUNLUK VE ÖZGÜR İRADEYE ULAŞAMADIYSANIZ, BUGÜN SİZİN İÇİN YİNE BİR FIRSAT OLACAKTIR!!

HER ŞEYİ AMA HER ŞEYİ SORGULAMAYA, DOĞRU-YANLIŞLIĞINI TARTIŞMAYA, FİKİR VE DÜŞÜNCE ÜRETMEYE ALIŞIN ARTIK! HEM KENDİNİZİ, HEM DE SİZLERE BEL BAĞLAYAN İNSANLARI KANDIRMAKTAN VAZGEÇİN! BİLİNÇLİ YA DA BİLİNÇSİZ KANDIRMADAN BAHSEDİYORUM! BİRÇOK ANTRENÖRÜN, FARKINDAN OLMADAN VE SUYUN AKIŞINA KENDİLERİNİ BIRAKARAK BU HATALARA DÜŞTÜKLERİNDEN EMİNİM! AMA, BİR ŞEYDEN DAHA EMİNİM! GÜNÜN BİRİNDE, “AA! BEN BİLMİYORDUM BUNLARI!” DEME HAKKINIZ YOK!

O YÜZDEN, II.BÖLÜMÜN SONLARINA GELDİĞİM BU KISIMDA, SİZ DE BAZI ŞEYLERİ SONLANDIRIP, BAZI YENİ KAPILARI AÇMA GAYRETİNE GİRİN! FUNDAMENTALLARIN ÖNEMLERİNDEN BAHSETTİK! BİNLERCE KOMBİNASYON OLDUĞUNDAN! BUNLARIN HANGİSİ İLE KARŞILAŞACAĞINIZ BELLİ OLMADIĞI İÇİN, HEPSİNE TEK TEK HAZIRLANAMAZSINIZ! ANTRENMAN DRILLERININ İÇLERİNE MÜMKÜN OLDUĞU KADAR FAZLA FUNDAMENTALI, BİRBİRLERİNE ZİNCİRLENMİŞ ŞEKİLDE KOYUN! OYUNUN GERÇEKLİĞİ İLE ÖRTÜŞSÜNLER UYGULAMALAR! ANTRENMAN SÜRELERİNİ VERİMLİ KULLANIN! OYUNCULARIN YAŞ İTİBARI İLE İHTİYAÇLARI OLMADIĞI, HALTER-ATLETİZM VB. FAALİYETLER GİBİ SONRADAN KAZANILABİLECEK ŞEYLER YERİNE, ZORUNLULUK OLAN FUNDAMENTALLARI LİSTE BAŞI YAPIN!! OYUNCULARA ETKİLİ BİÇİMDE ANLATIN! İSPAT EDİN! ÇALIŞTIRIN, TEKRAR ETTİRİN! EN ÖNEMLİSİ TALEP EDİN, ISRARLA İSTEYİN! KÜÇÜK ÇOCUKLARA BIRAKIN HER MOLADA SET ÇİZMEYİ, BIRAKIN ALAN SAVUNMALARINI, BASKILI SAVUNMALARI BİR KENARA!! BUNLARIN HER BİRİ İÇİN ANTRENMANDA UZUN SÜRELİ ÇALIŞMALAR YAPMAK LAZIM ZATEN!! ANTRENMAN SÜRELERİNİ BUNLARA AYIRACAK KADAR ZENGİN DEĞİLSİNİZ!!

KENDİNİZİ, ” FUNDAMENTAL KOMBİNASYONLARI ÇILGINLIĞI!’NA BIRAKIN!! TV’DE ÜST DÜZEY MAÇLARI İZLEYİN, BAKIN BU KOMBİNASYONLARA!! “FUNDAMENTALLARIN ÜSTADI”,, “FUNDAMENTALLARIN UZMANI” VB. OLABİLMEK İÇİN HEM ANTRENÖR, HEM DE OYUNCU OLARAK KAÇ FIRIN DAHA YEMENİZ LAZIM, ONUN HESABINI BİR YAPIN!

HER ANTRENMANIN BAŞINDA, HATALARINIZDAN KURTULMA VE DOĞRU YOLA GİRME ŞANSINIZ VAR, UNUTMAYIN! SIRA SİZDE!….

Kombinasyon Çılgınlığı! – Tolga Cengiz Reviewed by on . ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ BÖLÜM II : " KOMBİNASYON ÇILGINLIĞI! " Bir önceki bölümde, fundamentalların hem oyuncular,hem de antrenörler arasın ANTRENÖRLER VE OYUNCULAR İÇİN BAŞUCU REHBERİ BÖLÜM II : " KOMBİNASYON ÇILGINLIĞI! " Bir önceki bölümde, fundamentalların hem oyuncular,hem de antrenörler arasın Rating: 0

Yorum Yapın

Sizslogged $ $ s yorum yollamak içinolmalıdır.

scroll to top