Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Pick and Roll Hücum
8.444 kez görüntülendi

Pick and Roll Hücum

Pick and Roll Hücum-Pick and Roll Drilleri ve Teknikleri-Pick and Roll Oyunları

Guard-Forvet Pick And Roll Drili

Pick and roll/Perde ve devril için burada gösterilenden çok daha fazla dril vardır.Bazıları sadece talimatsal olmakla beraber çoğu çeşitli şekillerde yarışmalı ve rekabetçi bir şekle sokulabilir.” Yap ve devam et ” iyi bir metoddur.Yani,şayet hücum basket yaparsa,o oyuncu veya o takım hücumda kalır.Hücum faul yaparsa,bu bir turnover/top kaybıdır.Savunma faul yaparsa,top hücumda kalır.Skorun tutulmasıyla birlikte belirli sayıda ” turnover ” hücum için konulabilir.Kaybedenler şınav çekebilir veya koşu yapabilir.
Pick & Roll Chair Drill for Forwards/Forvetler için Perde&Devril Drili

  • Forvetler dipçizgi boyunca dizilirler.
  • Guardlar ortada sıralanır.Öndeki iki guard şekilde görülen pozisyonda birer topları vardır.
  • Öndeki iki forvet ( 3&4)başlangıç poziyonundadır.
  • Sahanın her iki tarafında bir coach vardır ve serbest atış çizgisinin yakınında şekilde görüldüğü gibi sandalyeler vardır.
  • Coach forvetleri çağırır ve forvetler çıkıp bir perde kurarlar.
  • Forvet,devrilmeden önce guardın drive etmesini bekler.
  • Coach hataları düzelten ve kontrol eden guardlara sahiptir.
  • Herhangibir savunmayı kullanmadan önce bütün hatalar elimine edilmeli/giderilmelidir.
  • Perde sandalyeye,dönüşün yasaklanacağı şekilde yakın,kurulmalıdır.
  • İyi bir pivot dönüşü üretilir.Başlangıçta top kullanılmaz.Sadece sandalyede pivot hareketi yapılır.

Hazırlayan : Ahmet Dedeoğlu

Pick and Roll Hücum

Günümüz basketbolunda en çok kullanılan hücum çeşidi Pick And Roll, bu oyun tarzını en çok uygulayan oyuncular ise oyun kurucular ve pivotlardır.Aslında işin hücum yönüne baktığımızda perdelemeyi yapan ve devrilen pivotun işinin çok daha kolay olduğunu görüyoruz. Ancak top elinde olan ve perdelemeyi kullanırken en doğru kararı vermesi beklenen point guardların görevi ise çok zor.Bu nedenle guard oyuncularını değerlendirirken nasıl PNR oynadıklarını izleyerek sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.Yakın zamanda oynadığınız bir maçı alın ve hücumda oynadığınız tüm Pick And Rollerin aşağıdaki maddelere bağlı olarak istatistiğini çıkarın. Oyun kurucunuzu ondan sonra değerlendirin;PNR oynanırken guard oyuncuları top kaybı yapamadan en doğru seçimi yapabiliyor mu?
1) Her iki taraftan bulduğu boşluklardan çembere gidebiliyor mu?
2) Bulduğu bu yakın atışları sayı ile neticelendirebiliyor mu?
3) Savunmayı üzerine çekecek kadar dışarıdan yüzdeli şut atabiliyor mu?
a) İçeri devrilen adama
b) Cut eden dış adamlara
c) Savunması yardıma giden, dışarıdaki boş kalan arkadaşlarını bulabiliyor mu?

AKDAĞ’IN SEMİNERDEKİ KONUŞMASI
* Ben bu ikili oyunu 1970 yılında henüz bir yıldız takım oyuncusu iken basketbolumuzun duayeni rahmetli Aydan Siyavuş’ dan öğrenmiştim.

* O yıllarda ki partnerim ise, bu sene tekrar birinci lige yükselen Tofaş takımının başkanı ve o dönemin unutulmaz oyuncusu, efsane Efe Aydan’dı.
* Bu konu ile ilgili alt yapı antrenörleri için vurgulamam gereken özel bir şey var. Bildiğiniz gibi bireysel oyundan kaçınan, bu nedenle öğretimi çok zor olan, serbest hareketli hücumları (Motion offence) tercih eden NCAA da ki bazı antrenörler, eskiden pick and roll oyununu da fazlaca bireysel olduğuna inandıkları için pek fazla kullanmazlardı.

1) Alt yapı antrenörleri için, önce hareketin mekaniğinin izahı ve driller

2) Büyük yaş gurupları ile çalışanlar için maç içinde uygulama.

1) Bir koç için, antrenman sahasına çıktığında oyuncularına bir set parçasını anlatması ne kadar doğal ve kolay bir şeyse, sanırım tüm antrenörlerin çok iyi bildiği ve uyguladığı bir konuyu onlara anlatmak o denli zor bir şey. Eminim buradaki değerli koçların hepsi pick and roll ile ilgili, benim bilmediğim birçok şeyi biliyorlardır.

Bazı fikirlerim birçoğunuza yanlış ve anlamsız gelebilir. Ancak burada anlatacağım her şey tamamen benim doğrularım ve düşüncelerimi kapsamaktadır.

Sanırım Pick and roll ü, bir dış adam ile bir post oyuncusunun oynaması çok önemli. Böylelikle aradaki boy veya beceri farkı, pick and rolle karşı en kolay savunma şekli olan ,”Adam değişmeye” karşı en önemli avantajımız olacaktır. Tüm basketbol severlerin yakından tanıdığı Karl Malone ve John Stackton ikilisi ise pick and roll de iki oyuncunun birbirini yakından tanıması halinde ne kadar verimli bir hücum olabileceğini, ortaya koymaktadır. Sizde kendi takımınızda böyle ikililer yaratabilirisiniz.

Pick and roll,( perdele ve devril bir ikili oyundur).Ancak bu oyunu oynarken, perdelemeden sonra dışarı açılmak,( pop out ) topu elden almak (hand-off), back door cut ı yapmak, devrilen oyuncuya üçüncü oyuncu ile yansıtma pas vermek, pick and roll sonunda doğru yerleşen ve boş kalan diğer üç oyuncuya sayı pası vermek veya her gün ortaya çıkan bu tarz yeni ilavelerde bu ikilinin bir parçası sayılmalıdır.
İkilide perdelemenin yeri, açısı, zamanlaması ve perdeyi kullanan oyuncunun adamını perdeye takması için, yapacağı aldatma çok önemlidir. Ancak bence en önemlisi perdeyi kullanırken savunmayı okuyup onun çeşidine göre karar verip hemen uygulamamızdır.

Perdelemenin yeri; öncelikle topa sahip olan dış adamın şut tehdidi olan bir bölgede olması gerekir. Post oyuncusu ise en az perde sonrası içeriye dönerek girişinden sonra topu alıp dengeli bir biçimde topu potaya atabileceği bir uzaklıkta olmalıdır. Perdenin açısı; rakibin omzuna dik gelmeli, yaklaşık kırk beş derecelik açı ile döndüğü zaman, dışarıdaki elinin potayı göstermesi gerekmektedir, en azından şut atabilecek kadar dengeli olmalıdır. Zamanlaması ise; Kuralların izin verdiği kadar çabuk ve ani olmalıdır.

Pick and roll oynanırken, diğer oyuncuların yerleşimi en az ikilinin oynanıldığı bölge kadar önemlidir.

Perdeyi kullanan dış oyuncu ise kendini savunan oyuncuyu şaşırtarak dengesini bozmalı önce ters tarafa sürüklemeye gayret etmelidir. Perdeleme yaklaşık iki metre içinde başlayan ve biten bir harekettir. Kenarlarda oynan pick and roll de %90 perdenin tersi kullanılır. Günümüzde perdelemeye karşı kullanılan birçok savunma şekli vardır. Savunma şeklini anlamak ve ona karşı tedbir almak için, oyuncumuzun sadece bu iki metrelik alanda kaldığı süre içinde karar verilmesi gerekir. Kanımca pick and roll öğretiminin en zor kısmı budur. Biz, burada sadece savunmada show up’karşı (tekrar orijinal adamına dönen savunmacı )hücumu kullanacağız.

Pick and roll oyunu için genelde tercih edilen iki bölge vardır bunlar KENAR ve TEPE dir. Dönüşün (Roll ün daha kolay yapılabilmesi için, oyuncusunun ivmesi çok önemlidir.)“Kenar”da, post oyuncusu aşağı doğru hareketlenerek perde yaparken, “Tepe”de, yukarı doğru hareketlenerek perde yapar.
Cem Akdağ

NEDEN PICK AND ROLL
Üst düzey takımların hücum düzenlerine baktığımız zaman tamamının hücumda tercihlerinin pick and roll olduğunu görmekteyiz. Halbuki eskiden give and go veya cut offense daha fazla kullanılmaktaydı. Ayrıca low post game de sık kullanılan hücum düzenleriydi. Takımların pick and roll düzenlerine ağırlık vermelerinin ana nedenlerinden en önemlisinin savunmada adam eksiltme olduğunu bize istatistikler göstermekte. Durum böyle olunca takımlarda haliyle pick and roll hücum düzenlerine bağlı bir duruma geldi. Olaya savunma açısından baktığımız zaman pick and roll’a karşılık vermek için savunmaların önünde birçok alternatif savunma önlemi bulunmakta. Esas problem de burada başlıyor pic and roll hücumuna ne tür bir savunma düzeni ile karşılık verme coach’ların karşısına çıkan en önemli soru oluyor. Bu sorulara doğru cevabı bulabilen takımlarda haliyle başarılı olmakta. Buradaki en önemli iki kıstas öncelikle eldeki oyuncularımızın savunma kapasitesi veya neyi yapıp neyi yapamayacaklarının cevabını bilmek, diğeri ise yapılacak doğru analizlerle hücum takımının hedeflediği stratejiyi önceden tahmin edebilmek olarak sıralayabiliriz. En baştaki sorumuzun cevabı da doğal olarak savunmayı oldukça zorlayan, adam eksilten, rakip coach’ları düşünmeye zorlayan sistemin pick and roll olduğunu söyleyebiliriz.
PİCK AND ROLL
Günümüz basketbolunda tüm üst düzey takımların en etkili hücum sisteminin pick and roll olduğunu görüyoruz.En etkili pick and roll oyunu ise tepe de guard ile pivot arasında oynanmakta. Guard ilk pası pivota vermeyi tercih eder çünkü pivot eğer sağlam bir screen den sonra içeriye çabuk devrildi ise pası aldığında pota altında genelde savunmayıda arkasına aldı ise kolay bir atış şansı yakalar. Eğer savunma buna iyi önlem aldı ise ve guard potaya gitmeyi tercih etmediyse pası ters tarafdaki forvete vermek zorunda. Bu durumda pası forvet pozisyonunda alan forvet oyuncusu side pick and roll oynamak zorunda kalır. Genelde takımlarda pick and roll oynama rolü point guardlara verilmekte. Son pozisyonda anlattığım gibi top eğer forvetlere gelirse ki buda genelde sürenin azaldığı bir zamanda olmakta, forvetlerin oynayacağı pick and roll de hata yapma lüksü kalmıyor.

How to coach and teach the basketball pick and roll play

Go to any playground and watch pick-up games. You will see the best two-man play in basketball. It is a play that most every kid understands; however, this does not mean it is always done right. A good coach makes certain the every fundamental play is executed properly. The pick & roll is no different.
The Basics

If you want to give each of your players a chance to do their best thing, play #3 fits right in. The forward, or guard, can call the screen, either verbally or with hand signals. Signaling is important. Here is the law:

If you desire a pick, call for it. If you are picking for a teammate, signal your intention, either by raising three fingers or calling number “3.”

In structuring your patterns, you must understand the pick & roll works best when there is less congestion on that side of the floor. Players on the other side should follow this law:

If #3 is being executed do not bring your defender into the area; however, keep him occupied so he cannot sag and congest the play area. Look for a shot to be taken and try to be in a good rebounding position

Guard-Forward or Guard-Center #3

The guard with the ball should always call this play. He may continue with the ball and use the screen himself, or pass to another guard, or wing, for a pick and roll on their specific side of the floor. The following diagrams show the guard with the ball in various sets in a position to call, play #3.

Pick & Roll Training

Textbook: Pick N Roll with Dearborn High

Steve Nash and Amare Studemire Patented Pick And Roll Dunk vs Houston Rockets

How To Execute A Pick And Roll Play In Basketball

Pick and Roll oyunlarını ve Kenar Pick And Roll oyunlarını detaylarıyla www.potaforum.net sitesinde bulabilirsiniz..

http://www.potaforum.net/pick-and-roll-oyunlari-t59232.html?t=59232

http://www.potaforum.net/kenar-pick-and-roll-t59233.html

This is a simple quick hitter and also an entry that seamless gets you into Flex or a 4 Out 1 In Motion offense.

5 sets a back screen for 4. The first option is to hit 4 for a lay up.
If that’s not open, 4 spaces out and clears the lane.5 sets a ball screen for 1.1 dribbles off the screen looking to attack, hit 5 rolling to the basket, or hit 3 in the corner.
If nothing is there, 1 back dribbles. 5 can set a flex screen on 2 to initiate flex. Or you can start your 4 out motion.
VariationIf your 5 man is a good shooter, another variation is to have 5 pick and pop. In this case, 4 will stay on the block and 5 goes to the right wing to initiate the offense.
If nothing is there, 1 back dribbles. 4 can set a flex screen on 2 to initiate flex. Or you can start your 4 out motion.

Pick and Roll Play #2

The offense starts in 1-4 low set.1 dribbles to the left to set up the pick and roll.5 cuts to set the ball screen.3 fills the wing.
Option 1 is for 1 to score.Option 2 is to pass to 4 if the helpside defense slides over.
If the defense forces 1 wide, 5 rolls to the basket to execute the pick and roll. 1 passes to 5.
If 2’s defender slides in to help on the dribble drive, 1 passes to 2 in the corner for the shot.
Pick and Roll Hücum Reviewed by on . Pick and Roll Hücum-Pick and Roll Drilleri ve Teknikleri-Pick and Roll Oyunları Guard-Forvet Pick And Roll Drili Pick and roll/Perde ve devril için burada göste Pick and Roll Hücum-Pick and Roll Drilleri ve Teknikleri-Pick and Roll Oyunları Guard-Forvet Pick And Roll Drili Pick and roll/Perde ve devril için burada göste Rating:
scroll to top