Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Ahmet Dedeoğlu » Ribaund Nedir-Ribaund Teknikleri-Ahmet Dedeoğlu
4.169 kez görüntülendi

Ribaund Nedir-Ribaund Teknikleri-Ahmet Dedeoğlu

Ribaund
Potaya atılan şutlarda,basket olmayan ve seken topların savunma veya hücum oyuncuları tarafından kontrol altına alınmasına ribaund
denir.
· Eğer ribaundu savunma oyuncuları alıyorsa buna savunma ribaundu denir. Savunma ribaundunu alan takım kendi hücumunu başlatır.
· Eğer ribaundu hücum oyuncuları alıyorsa buna hücum ribaundu denir.
Hücum ribaundunu alan takım yeniden hücum etme şansına sahip olur.
Ribaund basketboldaki en önemli tekniklerden biridir. Çünkü, oyun sonundaki galibiyet ve mağlubiyet sonuçları üzerinde aşağı yukarı yarı yarıya bir etkisi vardır.
Ribaund üstünlüğü olan takım; rakibin hücumunu sonuçsuz bıraktığı gibi, rakibinden daha fazla hücum edebilme şansını yakalar ve oyunun da kontrolunu daha fazla elinde tutar.
Ribaund; genelde uzun boylu oyuncular tarafından alınmakla beraber iyi bir ribaund tekniğine sahip olan kısa boylu oyuncular tarafından da alınabilir.
Ribaundun etkili olabilmesi için; sadece iyi bir tekniğe değil, aynı zamanda gelişmiş bir koordinasyona, mücadele hırsına, hareketliliğe, iyi zamanlamaya, kuvvetli sıçramaya ve iyi bir vücut dengesine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Red on Roundball: D Rebounding

Basketbolda Ribaund
Ribaund,potadan veya çemberden dönen topun takip edilerek tutulması veya sayı için tamamlanması hareketidir. Bir takımın oyunu kazanabilmesinde, oyuncularının iyi bir rebound becerisine sahip olmaları gerekir. Çünkü bir oyunda atılan şutların toplamının nerede ise yarısı, kaçırılan şutlardan oluşur. Bu kaçırılan sayılardan dönen topları (reboundları) alabilen takım, genellikle oyunda kazanan taraf olmaktadır. İyi bir rebound tekniğinin yanı sıra, koordinasyon, mücadele hırsı, hareketlilik, zamanlama, sıçrama kuvveti ve denge ribaundun kazanılmasını etkileyen önemli faktörleri oluşturur.

“Rebound almada ihtişam yoktur sadece zafer vardır.”

Rebound almak öğrenilebilir. Çünkü bu kalıtımsal bir yetenek değildir, cesaret, agresif olmak, gurur ve çok çalışma gerektirir. Basketbolda savunma gibi rebound almak da temel öğelerden biridir, bu alanda da fazla skor üretemeyen bir oyuncu takımı adına önemli bir değer haline gelir. Fizik ve sıçrama yetenekleri rebound almak için önemli özellikler olsa da, doğru rebound alma teknikleri kullanılarak saf dışı bırakılabilir.
Genelde antrenman zamanının yüzde 35′ i savunmaya, yüzde 60′ ı hücum ve yüzde 5′ i rebound almaya ayrılır. Antrenörler genelde top kontrolü ve rebound almaya az zaman ayırırlar ancak daha fazlası gereklidir. Antrenmanlarda en çok önem oyuncuların serbest antrenman zamanlarının yüzde 90′ ını harcadıkları kısma verilir.Rebound alma tekniklerini geliştirmek için hiçbir kısa yol yoktur. Doğru antrenörlük agresif rebound almaya gerek hücumda gerek savunmada önem vermeyi gerektirir.
En doğru, en etkili rebound tekniklerini öğretebilen antrenör kazanma yüzdesi yüksek bir antrenördür. Böyle bir antrenörün planları hücum reboundunu etkileyen faktörlerle kısıtlı değildir; savunma reboundu almak için gerekli teknik ve taktikleri de kapsaması gerekir. Antrenör planlarına sadece bütün takımın reboundlarına yönelik genel taktikler değil aynı zamanda özel bireysel rebound almak için gerekli detayları da eklemelidir.
Bu yazıda bireysel yada takım halinde farklı rebound pozisyonlarında belli taktiklerin tanımı, gerekli yöntemler, hareketler ve bilgi vereceğiz.
Bireysel yada takım halinde rebound almanın mekanikleri dört alanda tanımlanabilir:1) pozisyon, 2) duruş, 3) yaklaşım, 4) geri dönüş. Bunlar farklı öğeler değildir, hepsi çok yakın bir şekilde birbirleriyle etkileşim içindedir.
Pozisyon
Rebound alma pozisyonu kaçırılan bir atıştan sonra oyuncuların en etkin biçimde rekabet edebilecekleri belirli yerler olarak tanımlanmalıdır. Bu pozisyon ancak hücum oyuncusu potaya doğru hareket içinde olmadığı sürece veya top çembere değdikten sonra statik olur. Hücum oyuncusunun aynı yerde kalıp topu almak için rekabet etmemesi çok nadiren görülür. Savunma pozisyonları hücum oyuncularının pozisyonlarına göre belirlenir. Hücum oyuncularının pozisyonu ise hücumdaki hareketlere ve sahada şutun nerden atıldığına bağlıdır.
Bireysel reboundlarda avantaj sağlamak için oyuncunun doğru pozisyonu alması çok önemlidir. Hücum oyuncusu rebound yarışında savunma oyuncusuna göre daha avantajlıdır çünkü atışın ne zaman yapılacağını yada hücum organizasyonunda bir sonraki hamlenin ne olacağının farkındadır. Savunmadaki oyuncu ise ancak hücumun hareketini önceden tahmin etmeye çalışır. Savunma oyuncusunun savunmadaki hatalı bir duruşu bile hücum oyuncusuna avantaj sağlayacaktır.
Savunma oyuncularının göz önünde bulundurması gereken en önemi kurallardan biri, atış sırasında kendini hücum oyuncusu ile potanın arasında tutmasıdır. Hücum oyuncusu içinde, her atıştan sonra topun çemberden sektikten sonra gideceği tahmini bölgeye doğru hareket etmektir.
Rebound almak için yer tutmak ve doğru pozisyonda bulunmak kaçan şuttan sonra alınacak rebound için en önemli noktadır. Yanlış pozisyondan reboundu almaya çalışan oyuncunun topu alma şansı ciddi oranda azalacaktır.
Duruş
Reboundu almak için duruş, vücudun, oyuncuya kaçan şutu kovalamayı sağlayacak şekilde doğru pozisyon almasıdır. Bu alanda vücudun en önemli kısımları, ayaklar, dirsekler, parmaklar, gözler, kollar, bacaklar ve kafadır. Diğer önemli unsurlar vücudun dengesi, bacakların açık oluşu, dizlerin bükülü oluşu ve ağırlık merkezinin doğru yerde olmasıdır.
Doğru duruş bireysel reboundlar için mutlaktır. Oyuncu her yöne kolay ve çabukça hareket edebilecek durumda olmalıdır. Pozisyon almak rebound almanın temelini oluşturur, ama duruş en gerekli araçtır. Oyuncunun kaçan şuttan sonra topa hamleyi ilk yapacağı anda duruşu rebound duruşudur. Duruşun tek önemli bir işlevi vardır, o da oyuncunun vücudunu reboundu alabilmek için en avantajlı şekle sokmaktır.
Rebound duruşunun temel kuralları aşağıda sıralanmaktadır.
1. Ayaklar. Ayakların arasında mesafe olmalıdır. İdeal pozisyon birebir omuz genişliğidir. Normal şartlarda bu rahat ve doğal bir aralık sağlar. Ayakların rahat olması çok önemlidir ve ayaklar birbirine paralel olmalıdır.
2. Dizler. Basketbol ayakta dik durarak başarılı bir şekilde oynanamaz. Oyuncuların dizlerinde esneklik olmalıdır. Asla dizleri dik konuma getirmeyin. Her zaman dizler hafif bükülü kalça yere yakın olmalıdır. Ağırlık merkezi ayağın ön kısmındadır. Bacaklarda rahatça hareket edebilmek için rahat durumda olmalı.
3. Gövde. Gövdenin çembere bulunduğu yine doğru ileriye hafif bir eğilimi olmalıdır. Bu pozisyon oyuncunun ileri, geri ve yana hareket etmesini sağlar.
4.Kalçalar. Kalçalar yere yakın, vücudu yarım emekleme pozisyonuna sokmalıdır. Bu kaçırılan şuta doğru patlayıcı hareket sağlar.
5. Dirsekler. Dirsekler vücudun dışında vücuttan uzağa doğru durmalıdır. Bu şekilde kollar rahatça hızla herhangi bir yöne hareket edebilir. Kollar gövdenin yanında kalırsa rakip oyuncu vücuduyla baskı uygulayarak bireyin kollarını kullanışsız hale getirebilir.
6. Eller. Ellerin ve parmakların doğru pozisyonda olması çok önemlidir. Parmaklar açık, yukarı çemberin bulunduğu yöne doğru tutulmalıdır. Her iki elde tamamen açık olmalıdır. Eller hafif kavisli bir şekil alıp, topun avucun içine düşmesi sağlanmalıdır. Eller rahat, esnek ve mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışılmalıdır.
7. Gözler ve kafa. Gözler topun çembere çarptıktan sonra ne yöne gideceğini anlamak için şut atıldığı anda topun gidiş yolunu izlemelidir. Asıl konsantrasyonunuz topun gidişine odaklansa da, gözler daha geniş bir açıya sahip olmalıdır. Böylece oyuncu kendi pozisyonunu ve diğer oyuncuların hareketlerini gözlemleyebilir. Kafa yukarıya bakar dik bir şekilde durmalıdır. Bu ancak bir savunma oyuncusu hücum oyuncusunu engellediği durumlarda bozulur. Bu durumda ilk amacı savunma oyuncusunu saf dışı bırakmak, sonra ribaundu almak olmalıdır.
8. Vücut Dengesi. Vücudun dengesi oyuncunun her an her yöne çabuk ve kolayca hareket edebilmesini sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Vücudun ağırlığı iki ayağın üstüne eşit dağıtılmalıdır. Oyuncu ileriye yada geriye fazla eğilerek dengesini bozmamaya dikkat etmelidir.
9. Ayak parmakları. Oyuncu topu almak için yukarı doğru hareketliğinde, topuklarını yerden kaldırır ve vücudunun ağırlığını bacaklarına ve ayak parmaklarına bırakır. Yerden ayaklarını kaldırırken de son olarak ayak parmaklarıyla kendini yukarı doğru iter. Ayağın tabanı bütünüyle yere değerken zıplanmamalıdır. Parmak ucundan havaya sıçrandığında daha çok yaylanma sağlanır. Ribaund alırken yükseğe sıçrama metodu geniş sıçramaya tercih edilir. Topa hamle yaparken hareket ilk anki duruştan başladığı için bu duruşa önem verilmelidir.
REBOUND ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
_ Şut atılır atılmaz en kısa zamanda potaya doğru hareket edin.
_ Topun nereden sekebileceğini tahmin ederek, iyi yer tutun.
_ Rakiplerinizle aranızı kapatın ve kollarını açarak, hem hareket alanınızı genişletin hem de rakibinizin size müdahale imkanlarını daraltır.
_ Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak, dengenizi en iyi koruyabilecek pozisyonu alın.
_ Topu en yukarıda alabilmek için sıçrama zamanını iyi ayarlayın.
_ Topa sahip olduktan sonra, onu en iyi koruyabileceğiniz pozisyonda tutun.
_ Reboundu yakalayamayacağınızı anladığınız anda topa hafifçe vurun ve tekrar kapmaya çalışın.

Hücüm Reboundu

Hücum reboundu basketbolun en önemli öğelerinden biridir ve genelde gerekli önem verilmez. Antrenörlerin alan savunmasına, adam adama savunmaya, tam saha baskıya hücum ederken, yada tam saha baskı yaparken o kadar çok hazırlık yapmaları gerekir ki bazen hücum ribaundu unutulur.
Eğer bir antrenör olarak takımınıza hücum reboundu alma alışkanlığını aşılarsanız, bu diğer takımların size karşı hazırlanması gereken başka bir alan daha oluşturur. Sizin takımınıza karşı hazırlanmalarını da zorlaştırır. Dolayısıyla daha iyi bir takımınız olur. Oyuncularınızda daha iyi olmuş olurlar. Hiçbir zaman çok iyi zıplayamadım, sadece hücum reboundu almak için hep ekstra çaba sarf ederdim. Hücum reboundu almayı oyuncularınıza bunun önemini vurgulayarak öğretebilirsiniz. İyi hücum reboundu yapan bir birey yada takım olmak için, doğru pozisyonu almak için ekstra efor sarf etmelisiniz.
Bir konuyu anlatmak için, oyuncularınızın aklında kalacak bazı cümleler bulmaya çalışın. Eğer uzun oyuncularınızdan biri sırf ayakta durup etrafı izliyorsa “Seyirci olma” diye uyarabilirsiniz. Bu sizin onun rebound almasını istediğinizi anlatacaktır. Size niye hücum reboundunun önemli olduğunu düşündüğümü anlatayım.

1. Rakip takımı demoralize eder.
2. Rakip takımın fast-break lerini durdurmanızı sağlar. Bu büyük ihtimalle fast-breakleri engelleyecek en önemli etkendir. İlk pası engellemeye de çalışabilirsiniz ancak en etkili yöntem sürekli reboundları kovalamaktır. Rakip takım reboundu almış olsa bile, o reboundu almak için o kadar çaba sarf etmiş olurlar ki, ilk pası çabuk vermekte zorlanırlar. Oyuncularınız topu ilk seferinde alamasa bile, topu tipleyerek panyada canlı tutmaya çalışmalıdırlar. Eğer gerekiyorsa, topa dışarıya doğru vurmalarını bile söyleyebilirsiniz, çünkü bu en azından rakibin fast-break ini durdurmuş olur.
3. Rakip takımın oyuncularını faul problemine sokmaya yardımcı olur. Topu almak için yanlış bir şekilde takip ederseniz bu sizi faul problemine sokacaktır. Eğer kendi takımınızın oyuncuları hücum reboundu alırlarsa, bunun dönüşünde rakip size faul yapacaktır.
4. Basket faul yaptırmaya teşvik eder. Hücum reboundunu aldıktan sonra çembere doğru kuvvetlice yüklenerek bir atış size basket faul şansı getirir.
5. Kendi takımınızın diğer takımdan daha fazla atış kullanmasına olanak sağlar. Bu bana göre hücum reboundunu vurgulamak için en önemli sebeptir. Aynı hadiseyi top kayıplarında da sağlayabilirsiniz, ama genelde top kayıpları çok fark olmaz. Rakip takımdan daha fazla rebound alırsanız, kötü şut attığınız bir günde olsanız bile oyunu dengeleyebilirsiniz. Rakibinizden 25-30 şut daha fazla atmak istemez miydiniz?
Hücum ve savunma reboundlarında pozisyon almanın en önemli unsur olduğuna inanıyorum. Bazılarınız bana katılmayabilir. Bazı oyuncular panyanın tepesine değecek kadar çok sıçrıyorlar, ama yinede ben pozisyon almanın en önemli etken olduğunu düşünüyorum. Boy uzunluğundan ve sıçrama yeteneğinden daha önemli olduğuna inanıyorum. Bu sebepten, iyi hücum reboundu yapan bir birey yada takım olmak için, doğru pozisyonu almak için ekstra efor sarf etmelisiniz. Forvetlerinize ve uzun oyuncularınıza atılan her şutta rebounda girmelerini söylemelisiniz. Maçın ilk bölümünde onlardan ribaunda girmelerini istersiniz. Maçın son üç dakikasını oynuyorsanız da oyuncularınıza rebounda girmelerini söylersiniz. Maçın her safhasında oyuncuların rebound almalarını istersiniz. Bazı setlerde uzun oyuncularınıza fast-breakleri engellemelerini söyleyebilirsiniz, ama eğer onları özellikle bu görevle görevlendirmediyseniz, her atılan şutta rebounda girmelidirler, tüm gereken budur. Ben profesyonel basketbol oynarken, sıradan bir sıçramaya sahiptim. Zamanlamam ve çabuk sıçramamı geliştirmek için çok çalıştım.Daha iyi hücum ribaundu almak için bazı öneriler:
* Rebound alacak oyuncular seken topun nereye gideceğini bilmelidir. Onlara şutların yüzdelerinden bahsedin.
* Uzun oyuncularınıza reboundu almak için yeterli zamana sahip olmaları için, potaya yakın olmalarını anlatın.
* Rebound almanın en iyi yolu pickleri kullanaraktır.
* Reboundu alacak oyuncu topa giderken elleri havada olmalıdır.
* İçerde kalan omzunuzu rakibinizden önde tutmaya çalışın.
* Reboundu alan oyuncuya topu yukarda tutmasını söyleyin.
* Her şutta rebounda girin.
* Her fast-break’te yer almaya çalışın. Basketbol kendinizi geliştirebileceğiniz bir spor dalıdır.
* Kuvvetli ve çabuk sıçramak için gerçekten çok çalışmıştım, bu şekilde art arda birkaç kere rebounda girebiliyordum. Kullandığım birkaç drill vardı, bunlar:
1. Elimden geldiğince yukarı sıçramaya çalışmak. Kapasitenizin yüzde 95i 98ine ulaşmaya çalıştım, bu benim art arda sıçramamı geliştirdi.
2. Önce bir sağ, bir sol elle ardından iki elimi kullanarak tip çalışmak. 10 ila 20 tekrar, durmadan sıçrayarak.
3. Çemberin diğer tarafında bir arkadaşınız olursa karşılıklı panyadan topu tiplemek.
4. Bu drill’i bir de panyayı kullanmadan yapmak.
5. Kişi kullanarak topu art arda topu tiplemek.
6. Aynı drill’i panya kullanmadan da tekrarlayabilirsiniz.
7. En sevdiğim drill ise, antrenör şut atar ve 3 oyuncu rebound almaya çalışır. Topu alan oyuncu sayı atmaya çalışır diğer 2 oyuncu toplu oyuncuyu durdurmaya çalışır.
Hücum reboundu önemlidir. Etkili bir takımınız olsun istiyorsanız, bunun önemini oyuncularınıza vurgulamalısınız.

Savunma Reboundu

Rebound alma üstüne çok az konuşulur ve antrenörlerin çoğu oyuncularının daha iyi birer reboundcu olmaları için yapacakları çok bir şey olmadığına inanırlar. Ancak, ben oyuncularınıza daha iyi rebound almak için öğretebileceğiniz bazı şeyler olduğuna inanıyorum, ve dolayısıyla sezon içinde birkaç ekstra maç kazandırabileceğinizi de düşünüyorum
İlk hatırlamamız gereken şey, çemberden seken topun ne sahadaki en uzun oyuncuya nede en çok zıplayan oyuncuya gittiğidir. Seken topu en çabuk sıçrayan oyuncu, topa çemberden sektiğinde en çabuk ulaşan oyuncu alır.
Hatırlanması gereken ikinci unsur ise bütün iyi reboundcuların çift ayak üstünde sıçrayan oyuncular olduğudur. Ben hayatım boyunca iki çift ayak üstünden sıçramayan iyi bir reboundcu görmedim. Bir ara antrenörlüğünü yaptığım bir takımda uzun atlamada çok başarılı bir oyuncum vardı, 2.15 i geçebiliyordu, ama iyi bir reboundcu değildi çünkü rebound almak için doğru yöntemleri izlemiyordu.
Bahsedilmesi gereken üçüncü unsur ise iyi bir reboundcunun kapsadığı alandır. Eğer bir oyuncu 2 oyuncuyu saf dışı bırakabiliyorsa elinizde gerçekten iyi bir ribauncu var demektir.
Rebound almak için kuvvet, ayak becerisi ve denge gerekir. Bu unsurlar genelde kalıtsaldır ama yardım edilebilir. Burada korku önemli bir rol oynar. Herkes bir şeylerden korkar, ve senelerdir gözlemlediğim çoğu basketbolcuların bilinçli yada bilinçaltında temastan korktuklarıdır.
Çoğu zaman topu almaya çalışan bir oyuncu görürüz ama onlar genelde kendilerini ve sizi kandırıyorlardır çünkü topu hiçbir zaman alamaz, ve topu almak burada asıl amaçtır. Eller kilit noktayı oluşturur. Kaç kere tek elle rebound almaya çalışan bir oyuncu gördüğünüzü düşünün. Diğer eli ne yapıyor? Onu koruyor. Topu iki eliyle almaya çalışan bir oyuncuyu izlerseniz vücudunu darbeye maruz bırakır. İşte o cesur bir oyuncudur, ve büyük ihtimalle iyide bir reboundcudur. Ben çoğunlukla oyuncularıma iki ayakla sıçrayıp iki ayakları üstüne düşmeyi öğretirim. Ben onların iki kolunu da uzatıp çembere çabuk ulaşmalarını isterim. Bu benim rebound almak üzerine bildiğim her şeyi noktalıyor.
”Bu anlatılardan öğrenmeniz gereken, bir antrenör olarak ne öğrettiğiniz değil neyi vurguladığınız önemlidir. Biz rebound almayı vurguluyoruz. Daha da ileri gidip biz oyuncularımızdan iyi birer reboundcu olmalarını talep ediyoruz. Ve bunu talep etmek için yapabileceğiniz bir çok psikolojik şeyde vardır”

Box Out

Box out yaptığınızda ilk once tuttugunuz oyuncu ile teması kurun. Yüzü çembere dönük olan oyuncunun önunde pozisyon alınmalıdır.Ayaklar dengeyi sağlayacak kadar açılmalı(omuz genişliğinden biraz daha fazla), vücut dik, ağırlık merkezi arkada, eller yana doğru açık, dizler bükük ve baş dik olacak şekilde pozisyon alınmalıdır. Box out yapılan oyuncunun önünde temas sağlanır. Box out yapan oyuncu sırtını rakip oyuncuya dayayarak potadan uzakta tutar. Box out yapılırken agresif olunmalı ve hücum oyuncusunun pota altında itmesine izin vermeyim. Pota altında çok uzak kalırsan uzun kollu daha uzun bir oyuncu topu rahatça çeler. Adamı potadan uzak tut. Gözler çembere doğru bakar ve topa hamle yapılır.
Potadan veya çemberden dönen topun takip edilerek tutulması veya sayı için tamamlanması hareketidir. Bir takımın oyunu kazanabilmesinde, oyuncularının iyi bir rebound becerisine sahip olmaları gerekir. Çünkü bir oyunda atılan şutların toplamının nerede ise yarısı, kaçırılan şutlardan oluşur. Bu kaçırılan sayılardan dönen topları (reboundları) alabilen takım, genellikle oyunda kazanan taraf olmaktadır. İyi bir rebound tekniğinin yanı sıra, koordinasyon, mücadele hırsı, hareketlilik, zamanlama, sıçrama kuvveti ve denge ribaundun kazanılmasını etkileyen önemli faktörleri oluşturur.
Tüm oyuncular oyundaki diğer hareketler kadar bu tekniği de öğrenmelidir. Bütün oyuncular box out yapmalıdır. İsabetsiz yapılan dış atışlarda dış oyuncular adamlarını mutlaka box out etmelidir. Çünkü uzak atışlarda topun uzağa sekme ihtimali daha fazladır.

SAVUNMA RİBAUNDU

Savunma ribaundları oyunun en önemli parçalarından biridir. Çünkü hücum, ribaundda alınan topla başlar.
Seyirciler genellikle isabetli şutlarla ilgilenirler, ama isabetsiz şutlar da oyunun bir parçasıdır ve ribaundçuları asıl bu şutlar ilgilendirir. Ribaund mücadelesinden galip çıkmak, en az sayı atmak kadar önemlidir.

Şut atıldı… O’neal ribaundu alabilmek için topa doğru yöneldi… Mehmet Okur pozisyonunu almış drumda… O’neal Mehmet’in etrafından dolaşmaya çalışıyor… Ancak Mehmet onu engelliyor… Ribaund Mehmet’in…

Nasıl oluyor da 2.10’luk Mehmet Okur ribaundda 2.20’lik Shaquil O’neal’a üstünlük sağlıyor? Sorunun cevabı çok basit; Çünkü Mehmet, savunma ve hücum ribaundlarında son derece basit bir teknik kullanıyor. Ne kadar güçlü, zayıf, uzun yada kısa olursanız olun, ribaund almak istiyorsanız sizin de bu tekniği öğrenmeye ihtiyacınız var.

Basketbol bir temas sporudur. Bu temasların da büyük bir kısmı ribaund sırasında gerçekleşir. İyi bir ribaundçu olabilmeniz için, bu temasın ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini bilmeniz gerekir. Herşeyden önce ribaundun, oyunun çok fazla çaba gerektiren, zor bir parçası olduğunu kavramalı, itiş kakışla, dirseklerle birlikte yaşamayı öğrenmelisiniz. Ribaundda en önemli şey, olaya kafaca hazır olmaktır. Fiziksel temastan çekinmeden her ribaundu almayı istemek gerekir. Mehmet Okur arkadan gelen Shaquil O’neal’in önünde pozisyon aldğında, onun gelip sırtına yükleneceğini de çok iyi biliyordu, bunun oyunun önemli bir parçası olduğunu da…

Şüphesiz en iyisi, basketbolu temiz oynamaktır. Kimseyi sakatlamamaya, kendiniz de ters pozisyonlara girmemeye dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte oyunda itişmelerin,

Savunmanın her anında olduğu gibi ribaundda da pozisyon alma ve yardımlaşma çok önemli. Ribaund mücadelesini en uzun olanlar değil, en iyi pozisyon alanlar kazanır.
pozisyon kapmak için kıyasıya bir mücadelenin var olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu, ribaundda başarının
bir parçası olduğu için hazırlıklı olmalısınız. Sertliği siz başlatmayabilirsiniz, ancak biri size karşı kullandığı zaman da cevabını vermeniz
gerekecektir. Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise: “ASLA RAKİBİNİZ SIÇRADIĞI ZAMAN ONU İTMEYİN.” Çünkü insanın havada dengesini koruması çok zordur ve dengesiz biçimde yere düşmesi, çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan sakatlıklara yol açtığı gibi, zaman zaman da ölümle sonuçlanabilir.

POZİSYON :
Savunma ribaunduyla hücum ribaundu arasındaki en büyük fark, şut atılırken oyuncuların bulunduğu yerlerdir. Eğer savunmadaysanız, çok bilinen deyimle “TUTTUĞUNUZ ADAMLA POTA ARASINDA DURMANIZ GEREK” Bu pozisyon size avantaj sağlar. Avantajınızı iyi kullanırsanız, ribaundu alırsınız. Ribaund sırasında en çok dikkat etmeniz gereken üç şey:
• Topu izlemek.
• Rakibinizin önünü kesmek (Box-out).
• Topun düşeceği yeri önceden hesaplayıp, herkesten önce oraya ulaşmak.

TOPU İZLEMEK :
İlk amacınız Gözünüzü toptan ayırmamak olmalı. Bu bir oyuncunun saha üzerindeki en önemli görevidir. Sahanın neresinde olursanız olun, saat ve skor ne durumda, top kimin elinde olursa olsun, sadece sizin elinizdeyken topa bakamazsınız. Bunun dışındaki tüm

Box-out ve topu takip etmek ribaundun en önemli kuralları.
durumlarda ister hücumda, ister savunmada olun, oyunun her anında topu görmek sizin oyuncu olarak başlıca görevinizdir. Topa iyi konsantre olmak, onun ne zaman, nereye düşeceğini hissetmenizi sağlar ki, bu ribaundlarda şarttır. Oyunun her anında topa bakmayı bir alışkanlık haline getirin. Sahanın diğer bölümlerinde olup bitenleri göz ucuyla takip etmelisiniz.
Böylece olacaklara önceden önlem alabilir ve her zaman siz karlı çıkabilirsiniz.

RAKİBİNİZİN ÖNÜNÜ KESMEK :
Bunu yapabilmek için her zaman rakibinize bakmanız gerekmez. Onun hangi yöne hareketlendiğini göz ucuyla izleyerek yada temas ederek anlayabilirsiniz. Ona dokunacak kadar yakın olmak ve hafif bir temasla hareketlerini kontrol etmek, pozisyon alırken size yardımcı olabilir. O, topa doğru hareketlendiği anda, siz de çabuk davranıp onun önünü kesmelisiniz. (Buna basketbol deyimiyle “BOX-OUT” denir) Rakibinizi tamamen engellemeniz mümkün olmasa bile, onun hareketini yavaşlatıp geciktirmeniz size avantaj sağlar. Tabii bütün bunları yaparken gözlerinizi toptan ayırmamayı ihmal etmeyin.

TOPA DOĞRU HAREKET :

Alan savunmasında ribaund alabilmek için en önemli unsur doğru yerde pozisyon alabilmektir.
Topun havadaki hareketini iyi takip ettiğiniz zaman, onun çemberin neresine çarpacağını ve daha sonra nereye sekeceğini anlarsınız. İlk yapmanız gereken, tuttuğunuz adamın o noktaya ulaşmasını engellemektir. Rakibinizin, topun düşeceği noktaya saniyenin onda biri kadar bir zaman geç ulaşması, sizin ribaundu almanıza yetebilir. Onun yolunu kestiğinizden iyice emin olduktan sonra, siz oraya doğru hareketlenmelisiniz. Bir film senaryosu gibi anlattığımız bütün bu olaylar aslında bir saniyelik bir zaman dilimi içinde olup biter. Bu nedenle çok çabuk olmalı, her şeyi bir refleks haline getirmelisiniz.
Rakibi engellerken vücudunuzu, özellikle kalçanızı iyi kullanmanız gereklidir. Dengenizi sağlamak için de kollarınızı yana doğru açmalısınız.

SIÇRAMAK :
Top çemberden aşağı düşerken, öne ve yukarı doğru sıçrayın. En yüksek noktaya ulaştığınız anda da topa uzanın ve onu iki elle yakalamaya çalışın. Bu sırada rakibinizi arkada bırakmayı başarabilmişseniz, onun sizin üzerinizden topu alması güçleşecektir. Topu tuttuğunuz anda, çabuk bir şekilde aşağı doğru çekin ve hem gövdenizle, hem de dirseklerinizle topu koruyun.

RİBAUNDU ALDIKTAN SONRA :
Ribaundu alıp yere indikten sonra, topu oyuna sokmak da en az ribaunt almak kadar önemlidir. Bu sırada etrafınızda topu kapmak için fırsat kollayan bir sürü rakip olacaktır. Eğer etrafınızda baskı varsa sakın dripling yapmaya kalkmayın. Pas verebileceğiniz arkadaşınızı arayın. Topu dikkatli bir pasla oyun kurucunuza ulaştırmaya çalışın. Unutmayın, ribaundu aldıktan sonra tam hücuma hazırlanırken topu rakibe kaptırıp sayı yemek kadar kötü bir şey olamaz.

ALAN SAVUNMASINDA RİBAUND :
Yukarıda anlattığımız bütün ilkeler, adam adama savunmada ribaunt almaya ilişkindi. Alan savunmasında durum pek de farklı olmasa da, bazı ilkelerde farklılıklar bulunmaktadır. bazen ribaundu kovalayan iki rakiple karşı karşıya kalabilirsiniz. Rakip takım hücumda sahanın bir tarafına yüklenmişse, şut atıldığı anda sizin bölgenizde birden fazla rakip oyuncu bulunabilir. Bu durumda önce topun nereye düşeceğini kestirip, doğru noktada pozisyon almalısınız. Daha sonra da o bölgeye hareketlenen bir rakip oyuncu varsa onu box-out etmelisiniz. Rakiplerini topun düştüğü noktadan uzak tuttuktan sonra ribaundu almamak için hiçbir sebep yok. Alan savunmasında sorumlu olduğunuz bölgede birden fazla rakip bulunabileceği gibi, hiçbir rakip oyuncunun olmadığı pozisyonlarda doğabilir. Bu durumda daha da dikkatli olmalısınız. Son anda çabuk bir rakip oyuncu sizi sizi aldatıp, arkanızdan topa uzanabilir. Bu arada bir arkadaşınızın da en az iki rakiple mücadele ettiğini unutmayın. Ona yardım etmek de sizin göreviniz.
Eski Chicago oyuncusu Dennis Rodman NBA’de en çok ribaund alan oyuncuların başında gelirdi. ANcak Rodman rakiplerinin çoğundan kısaydı.
KISALARIN GÖREVLER İ:
Ribaund genellikle, maçın maçın büyük bölümünü pota altında geçiren uzun oyuncuların göreviymiş, kısalar ribaunda hiç karışmazlarmış gibi düşünülür. Oysa ribaundda kısaların da çok önemli sorumlulukları vardır. Ribaundda bütün toplar çember altına düşer diye bir kural yok. Bazı toplar, özellikle de uzak mesafeden
atılan şutlardan seken toplar, faul çizgisi yakınlarına düşer. Bu durumda sorumluluk kısalarındır. Kısaların da doğru pozisyon alıp, rakiplerini topun düştüğü noktadan uzak tutmaları ve takımlarına ribaund katkısı sağlamaları gerekmektedir. İsterseniz şimdi, savunma ribaundlarında başarılı olmak için yapmanız gerekenleri bir kez daha hatırlatalım:

• Topu dikkatle takip etmek.
• İyi pozisyon almak.
• Rakibin önünü kesmek.
• Topun düşeceği noktaya doğru yönelmek.
• İyi bir zamanlamayla sıçramak.
• Topu aldıktan sonra iyi korumak.

Ribaund basketbol oyununun en önemli parçalarından biridir ve başta da söylediğimiz gibi sıkı çalışma gerektirir. İyi bir ribaundçu olabilmeniz için saatlerce antrenman yapmaya ihtiyacınız var. Güçlü olan yanlarınızı korumalı, zayıf yanlarınızı geliştirmelisiniz. Bütün bunları yaptığınız anda takımınız için vazgeçilmez bir oyuncu olursunuz.

PÜF NOKTALARI
1. Şut atıldığında birden fazla olaya konsantre olmanız şart. Hem topa, hem rakibinize, hem de topun düşmesi muhtemel alana dikkat etmelisiniz. Top çembere çarpıp sektiğinde ise bütün dikkatiniz onun üzerinde toplanmalı. Ancak topa sahip olduğunuz anda gözlerinizi ondan ayırabilirsiniz.
2. Rakipleriniz sizden uzun yada daha çok sıçrıyor olabilir. Hiç fark etmez. Siz doğru pozisyonu alıp, onları “box-out” edebiliyorsanız, ribaundlar sizindir. Ribaund bir anlamda “uzun ile genişin mücadelesi” olarak tanımlanabilir. Bacaklarınızı ve kollarınızı iyice açarsanız, pota altında kaplayacağınız yer artacak, rakibinizin boy avantajını ortadan kaldırma ihtimaliniz kuvvetlenecektir.
3. Top çembere çarptığı anda nereye sekeceğini kestirmek biraz da tecrübeye dayanan bir beceridir. Basketbola yeni başlamış bir oyuncuysanız bunu yapabilmeniz pek kolay değil. (Ancak bazı yeni başlamış oyuncuların ribaunt sezgilerinin kuvvetli olduğunu da unutmamak gerekir. Onlar doğuştan ribauntçudur.) Önceleri şansınızın yardımıyla doğru yerde olmaya gayret edeceksiniz. Tecrübeniz arttıkça, topun düşeceği yeri tahmin etmeniz kolaylaşacaktır.
4. Kısa oyunculara da ribaund sırasında rakiplerin önünü kesmek ve onları pota altından uzak tutmak gibi görevler düşer. Ribaund sadece uzunların işi değildir.
5. Ribaunda çıktığınızda iki elinizi de kullanın. En yüksek noktaya eriştiğiniz anda iki kolunuzun da yukarı kalkmış olması gerekmez. Ancak topa tek elinizle hakim olup ta, onu aşağı doğru çekerken mutlaka diğer elinizi de devreye sokun.
6. Siz ribaundu alıp, topa hakim olduktan sonra rakibiniz topu çalmaya çalışıyorsa dirseklerinizi kullanarak topu korumaya çalışın. Ancak bu, hareketinizin doğal bir parçası gibi olmalı. Göstere göstere rakibi dirseklerseniz, hakemin kararı faul olacaktır. Buna çok dikkat etmelisiniz.
7. Hakemin pota altında olup biten her şeyi görmesi imkansızdır. Bazen tam ribaundu almayı beklerken rakip tarafından itildiğinizi ve pozisyonunuzun bozulduğunu fark edersiniz. Kıyasıya bir ribaund mücadelesinde bu doğaldır. Aynı şeyleri sizin de rakibinize yapma şansınız var.
8. Pozisyon kapmak için rakibinizle itişirken hiç bir zaman ellerinizi kullanmayın. Onun pozisyonunu bozmak için sırtınızı, kalçanızı, omuzlarınızı kullanabilir, kollarınızı açarak da kapladığınız alanı genişletebilirsiniz.
9. Dengeli olmak ve yere sağlam basmak ribaundda en önemli olaylardan biridir. Bunun için güçlü bacaklara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Bill Russell Teaches Defensive Rebounds

Basketball Drills – Offensive Rebounding Secrets

5 OUT Offensive Rebounding with Read & ReactNBA TNT Fundamentals with Dwight Howard on REBOUNDING.flv

 

Ribaund Nedir-Ribaund Teknikleri-Ahmet Dedeoğlu Reviewed by on . Ribaund Potaya atılan şutlarda,basket olmayan ve seken topların savunma veya hücum oyuncuları tarafından kontrol altına alınmasına ribaund denir. · Eğer ribaund Ribaund Potaya atılan şutlarda,basket olmayan ve seken topların savunma veya hücum oyuncuları tarafından kontrol altına alınmasına ribaund denir. · Eğer ribaund Rating:
scroll to top