Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » VIDEO/Jab Step-Jab Step + Step Back ve Şut Teknikleri
3.165 kez görüntülendi

VIDEO/Jab Step-Jab Step + Step Back ve Şut Teknikleri

JAP STEP NEDİR?

Üçlü tehdit pozisyonu :Jap step (saplama adımı) jap step pullback (salınma adımı geri çekilme,jap step cross over ,rocker step.
Jap step temeldir, oyuncular bunu mükemmel yapana kadar alıştırma yapınız.Kısa ve sert hamleli 45 cm geçmeyen bir adım olmalı Oyuncular pivot ayağı dışındaki ayak parmakları zemine dokunduğunda bir gıcırdama sesi çıkaracak şekilde yere basmalıdır.Bir oyuncunun jap step kullanırken savunmayı kontrol etmesi gerektiğini vurgulayın Üçlü tehdit pozisyonundaki oyuncu içeri drive etme izlenimi vererek topu hafifçe aşağı alarak öne eğilir.
Oyuncu sağ ayak parmak uçları üzerinde yere bastığı için topla hızlı bir şekilde hareket etmeye hazırdır. Eğer savunma oyuncusu jap step yoklarken zemin verdiyse hızlı bir şekilde pull back yapmalı ve bir jump shot atmalıdır. Bu pull back 45 cm uzunluğunda olmalıdır Serbest sağ ayak mükemmel şut dengesi için sol ayağın önünde olmalıdır Bununla birlikte oyuncu kendisini savunan oyucuyu özelliklede birkaç sıçrayarak atış isabetli olduysa bir sonraki drive da hareket halinde yenmek için pull back kullanabilir.
Pull back ve jap steple atak yapan oyuncu, savunma oyuncusunun ön ayağının kendinden ne kadar uzakta olduğunu kontrol eder. Eğer savunma oyuncusu ön ayağını başlangıçtaki yoklama jap step e yakın tutar veya jap step pull back i durdurmak için ön ayağıyla ileriye hızla koşarsa atak yapan oyuncu sağ ayağını kaldırır ve en az savunma oyuncusunun ön ayağının yanına koyar. Atak yapan oyuncu topu vücudunun sağına iter Daha sonra sol ayağını agresif bir şekilde sağ ayanının birkaç adım önüne ileri doğru götürür ve direk olarak potaya drive edilir. Böylece jap step direk drive olur.

Saplama adımı savunmanın göstereceği tepkiye göre, sonuçta turnike veya jump shot atmayı sağlayan çok kullanılan ve ayakla yapılan bir aldatmadır.
Saplama adımı uygularken top göğüs hizasında yada kalça hizasında tutulmalı ve vücut basketbol temel duruşunda olmalı Savunma oyuncusunun üzerine doğru 25-30 cm geçmeyen kısa ve ani bir adım atarken aynı zamanda saplama adımı ile birlikte top sürme aldatma hareketi yaparak dizine kadar indirir savunma oyuncusunun tepkisini gözlemek için bir saniye kadar duraksar.
Savunma oyuncusunun üzerine doğru yapılan bu hareketten sonra bu oyuncunun göstereceği tepkiye göre bir sonraki hareket çok çabuk ve ani şekilde uygulanmalıdır eğer savunma oyuncusu hücum oyuncusunun üzerine doğru bir hamle yaparsa bu defa aynı adımla daha hızlı bir adım atarak ve bu adımla eş zamanla top yana çekilerek savunma oyuncusunun kalçalarını sıyırarak hareket ileri doğru sürdürülür .
Saplama adımını öne doğru attığınızda eğer savunma geriye doğru attığı adımla sizden uzaklaşıyorsa ve yolu tıkıyorsa hücumun yapacağı şey jump şhot atmaktır. Atış öndeki ayağını arkadaki ayağının yanına çekerek kullanılır.
En önemli nokta saplama adımı adımın çok uzun olmamasıdır. Eğer uzun adım atarsa vücut dengesi bozulur ne turnike nede jump shot istenilen isabette atılabilir. İkincisi hücum oyuncusu dizleri bükük vücut dengesini sağlamak için alçak tutmalıdır. Vücudun alçak tutulması hem çembere doğru yapılacak harekette hem de jump shot için gerekli olan gücü sağlar.

Jab step + Step off veya Step back hareketi ve Şut..

Bu videoda hem Jab step hareketini en uzman kişiden öğrenmiş olursunuz hem de Jab Step yani ileri adım ayağınızı geri çekip atılan şut anlamına gelen Step off hareketiyle şut tekniğini tam olarak öğrenirsiniz..

Steve Nash bu fake hareketini öğretiyor..Tıklayın..İzleyin..

http://www.youtube.com/watch?v=1lzbwJljBOA&feature=relmfu

Jab Step hareketi step back fake i ve şut..Jab Step-Drive..Jab Step Crossover ve turnike teknikleri..Çok güzel çalışmalar..İzleyin..Topu alıp çıkın sahada uygulayın..

http://www.youtube.com/watch?v=DWRVxsMgN80&feature=related

Jab Step to Shot Fake Drill
Purpose: To work on and develop the jab step and penetration into a jump stop, shot fake, and jump shot. This drill can be effective in team practice and is also a great drill for individual workouts.
Drilin Amacı:Jab Step,Penetre,Jump Stop ve Jump Shot tekniklerini geliştirmek ve bunları çalışmak için kullanılan bir drildir..Bu dril hem takım antrenmanı hem de bireysel çalışmalar için etkilidir..(Jump Stop;Tek Zamanlı Stop demektir..)


Drill: Set up 3 cones along the three-point line and 3 cones about 8-10 feet from the basket. The cones represent defenders. Divide the team into 3 lines behind each cone. At least 2 basketballs in each line. The first player in line makes a strong jab step in one direction and dribbles to the opposite direction around the cone. He dribbles hard to the next cone and performs a jump stop, gives a head fake, and shoots.
Retrieve rebound and rotate clockwise to next line. Next player in each line performs the drill.
Drilin İşleyişi:3 Sayı çizgisinin etrafına 3 adet kuka koyun..3 Adet kuka da çembere yakın yerlere (şekildeki bölgelere) koyun..Bu kukalar savunma oyuncusunu temsil eder..Takımı yüksekteki her kukanın arkasına eşit sayıda dağıtın..Her sırada en az 2 top vardır..Her sıradaki ilk oyuncular bir yöne kuvvetli bir jab step (ileri adım) fake i atıp sonra aynı ayakla bir crossover yapıp yön değiştirerek kukanın etrafından ters yöne dripling yapar..Sonraki kukaya geldiklerinde tek zamanlı stop yaparlar..Sonra bir kafa fake i yani şut fake i atıp sonra da şutlarını atarlar..Kendi ribaundlarını alıp saat yönü istikametinde rotasyon yaparak yer değiştirirler..Sıradaki sonraki oyuncular drile başlar..

Çeviri ve anlatım: Ahmet Dedeoğlu

Jab Step yani ileri atılan aldatma adımı kısa,sert ve inandırıcı olmalı,rakibe o yöne gidecekmişsiniz hissi vermelidir..Savunmacı o fake’i yerse ve geri çekilirse ileri attığınız adımı geri çekip ( Step back veya step off’da denir) şuta kalkarsınız..Yemezse ve yine size yakın savunmada durursa,ileri attığınız adım üzerinden devam eder,turnikeye gider veya jump shot atarsınız;ya da o Jab adımı ile crossover yapıp yani önden ters tarafa geçirip yine savunmacının yanından basıp gidersiniz..

VIDEO/Jab Step-Jab Step + Step Back ve Şut Teknikleri Reviewed by on . JAP STEP NEDİR? Üçlü tehdit pozisyonu :Jap step (saplama adımı) jap step pullback (salınma adımı geri çekilme,jap step cross over ,rocker step. Jap step temeldi JAP STEP NEDİR? Üçlü tehdit pozisyonu :Jap step (saplama adımı) jap step pullback (salınma adımı geri çekilme,jap step cross over ,rocker step. Jap step temeldi Rating:
scroll to top