Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Pas Üzerine-Basketbolda Pas Çeşitleri ve Pas Teknikleri
25.328 kez görüntülendi

Pas Üzerine-Basketbolda Pas Çeşitleri ve Pas Teknikleri

Pas Hakkında-Basketbolda Pasın Önemi


Topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaşlarına aktarılmasıdır.
Teknik: Temel duruş dengeli olmalıdır. Kollar gergin olarak uzatılmalı ve el bileği bükülmelidir. Vücut, kollar ve parmaklar topun arkasından uzatılmalı ve topu takip etmelidir. Pozisyona göre pas vermeyi kolaylaştırmak için öne küçük bir adım alınmalıdır.lPas verilecek oyuncunun rakibi göz önünde tutulmalıdır. Aldatmalardan faydalanarak, pas verilecek yer ve zaman belli edilmemelidir. Savunma oyuncusunun üç zayıf noktası (baş üstü. omuz üstü ve ayak yanları) dikkate alınmalıdır. Pas alacak oyuncunun hareket halinde mi, durarak mı pas alacağı önemlidir.
Paslaşma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
1. Oyuncu pas vereceğini belli etmelidir.
2. Pas verilecek oyuncu müsait olmadıkça top sürme kesilmemelidir.
3. Topu alacak oyuncuya savunmanın uzağına doğru pas verilmelidir.
4. Sahayı enine geçen paslardan kaçınılmalıdır.
5. Pasınızın yerine ulaşacağından şüpheli iseniz o pası hiç atmayın.
6. Antrenör iyi pas atan oyuncuyu motive etmeli ve ödüllendirmelidir.
7. Pas yaparken vücut dengeli olmalıdır.
8. Pas alacak oyuncuların her pası alırken hareket etme zorunluluğu vardır.
9. İyi bir paslaşma için her tarafın gözle görülmesi şarttır.
10. Her pas için mutlaka aldatma yapın.
11. Bütün pasların canlı ve gereken sertlikte atılmasına dikkat edin.
12. Mümkünse takım arkadaşlarınızla göz temasında bulununuz.
Top Tutma
Bir oyuncu tarafından, durarak, yürüyerek, koşarak ve sıçrama suretiyle, yerde yuvarlanan, potada seken ve pas olarak gelen topların tek veya çift elle alınıp kontrol altına getirilmesine top tutma denir.PAS ÇEŞİTLERİ
a) Yerden Pas
Top pas verilecek kişi ile kendi aramızdaki mesafenin 2/3 civarında zemine vurularak pas verilir.Pas öncesinde öne küçük bir adım, hareketi kolaylaştırır.
Animasyonlu sunum:

b) Tek El Pas (Baseball)
Bu tür paslar oyun içerisinde uzun ve hızlı top aktarmak için kullanılır. Alınan bir savunma ribauntu başarılmış bir sayı veya serbest atış sonrası bu uzun pas şekli ile hızlı hücuma (Fast-Break) başlama imkanı sağlanır.

Vücut normal duruşta top göğüs hizasındadır. Örneğin: Sağ el ile pas verilecekse top göğüsten sağ kulak hizasına kaldırılır. Vücudun ağırlık merkezi sol ayak üzerine aktarılmıştır. Vücut yarım sağa döner. Sağ ayak biraz arkaya alınır. Sol ayak sabittir. Kulak hizasındaki sağ elin avuç içi pas verilecek yönde ve topun arkasındadır. Parmaklar açık ve topu kavrar vaziyettedir. Sol el kulak hizasına kadar topu takip eder. Dirsek ve omuz 70-80 derecelik açılarla durulur. Sağ el öne doğru uzanırken vücut o yöne doğru uzun bir hamle yapar. Kol iyice uzanır ve top parmak uçlarından çıkar. Son hareket el bileği ile yapılır.

– Tek El Alttan Pas:
Az kullanılan paslardan olup pivot oyuncularını beslemek için geçerli bir pas şeklidir. Kısa mesafeler için uygulanır. Pas verilirken vücudun ağırlığı atış tarafındaki bacağa aktarılır. Bu pozisyonda top kalça yüksekliğinde tutulurken topu destekleyen diğer el çekilir. Top orta parmakların üzerinden yuvarlanarak eli terk eder.

-Tek El ile Elden Ele Pas:

Vücudun ve topun duruşu çift el ile elden ele pasda olduğu gibidir. Farkı, pasın tek el ile verilmesidir.
El topun altında ve tartar şekildedir. Parmaklar açık ve mümkün olduğu kadar topu kavrar. El bileği düz ve sağlam durur. Pası yumuşak bir hareketle verir. Kol topun arkasından uzanır. Bu sırada vücut pasın verildiği yöne doğru eğilir. Pas istenen yöne verilebilir. Genellikle pas verilen yöne doğru adım alınır.

c) Çengel Pas (Hook Pas):
Basketbol oyununun tipik bir esas pas türüdür. Belirli oyun pozisyonlarında kullanılır. Sıkışık durumlarda ve yakın mesafelerde bu pas verilir. Çoğunlukla pivotlar atış yapamazlarsa, diğer oyuncularda uzun müdafilere karşı ve süratli oyuna başlamak için kullanılır. Örneğin sağ el ile pas verilecekse, top sağ el ile bel hizasından yan tarafa açılır. Bu esnada rakibe sol omuz çevrilir. Top sıra ile omuz ve baş hizasından kaldırılır. Kulak hizasına kadar sol el yardımcı olarak topu takip eder. Top en yukarıya kalkınca bilek hareketi ile pas istenen yere verilir. Bu hareketlere ilave olarak sağ diz, kalça ve omuz yukarı doğru kaldırılır. Böylece top daha yüksekten müdafaanın üzerinden istenen yere atılır.

d) Arkadan Pas
Dribbling esnasında sol ayak öne Doğru atılırken top arkaya alınır ve bilek hareketi ile pas verilir.

e) Baş Üstü Pas
Parmaklar topun alt yan tarafından kavranmış. Bilekler geride kollar hafif aşağı uzatılırken. Top açık pas yolundan atılır. Top bilekten aşağı doğru itilerek düşürülmesiyle parmakları terk eder. Top iki eller baş üstünde dirsekler bükülü vücut dik ve rahat. Avuç içleri pas sonrası yeri gösterir. Pozisyona göre sıçrayarak veya öne adım atarak bu pası verebilirsiniz

f) Göğüs Pası
Dirsekler vücuda yakın Topu tutarken kendinizi sıkmayın. Kollar öne uzatılırken top kuvvetli bilek hareketi ile elden çıkartılır.
İşte bir göğüs pası örneği-Animasyonlu sunum:

Göğüs Pası ve Bounce Pas Örnekleri:

 

PASLAR..

Bireysel hücum tekniğinin en önemlilerinden birisidir.Pasın günümüz basketbolundaki değeri gün geçtikçe artmaktadır ve artmaya devam edecektir.Pasın kısaca tanımını yapmak gerekirse oyun kuralları çerçevesinde tek yada çift elle takım arkadaşlarına aktarılmasıdır.

TEMEL PAS VERME TEKNİĞİ.

Parmaklarınız parmak uçlarınız topun kontrolünü sağlamak için yeterince açık olmalıdır.Topu vücudunuzun neresinde tutarsanız tutun topu bileklerinizle atın katı bileklerle top vermeyin yada topu kollarınızın ön kısmıyla itmeyin. Çünkü bu durumda topu iyi kontrol edemezsiniz.Elleriniz topun yanlarında parmaklarınız acık ve rahat olmalıdır.Eğer pası vücudumuzdan çok yakın yada çok uzak noktadan atarsak topu yeterince hızlı atamayabiliriz.Top elinizden çıktıktan sonra mutlaka topu takip edin.Topu daha hızlı atabilmek için öne doğru bir hamle adımı alabilirsiniz.

PAS ALMADA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

 1. Topu sağlıklı alabilmek için top istemeyi ve dolayısıyla boş kalmayı öğrenmek gerekir.Boş kalmak için oyuncular şu hareketleri kullanırlar.
  • V kat
  • Back door kat
  • Fake post up
  • Flash kat
 2. Oyuncular kesinlikle şut mesafesinde top almayı becermelidirler.
 3. Pası isterken istediğiniz noktayı elinizle göstermek zorundasınız
 4. Pası isterken elinizi savunmadan uzak tutun.
 5. Pasları çift elle tutun.

PAS VERMEDE DİKKAT EDİELECEK NOKTALAR.

 1. Oyuncular pası atmadan önce çene hizasına kadar yükseltip üçlü tehtid pozisyonunu almalıdırlar.
 2. Pas vermeden önce aldatma yapın.
 3. Pası savunmanın ulaşamayacağı noktaya atın.
 4. Pasları genellikle çift elle verin
 5. Pasları sert ve kendinizden emin atın.
 6. Pivotlara baş üstü yada sektirme pas atın.
 7. Takım arkadaşını tanı ve nasıl pas istediğini öğren.

PAS ÇEŞİTLERİ

 1. Göğüs pas
 2. Baunce (sektirme ) pas
 3. Baş üstü pas
 4. Baseball pas
 5. Çengel pas
 6. Hand off ( Elden ele ) pas
 7. Tek elle arkadan pas
 8. Ribaund sonrası fast break pası (outlet)
 9. Lob pas
 10. Topu sürerken arkadan iterek pas (push pass)
 11. Parmak ucu ile iterek pas (flip pass)

Hücum basketboluna kalite ve anlam kazandıran PAS vermek ve buna bağlı olarak PAS almak temel teknik (fundamental) çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturur. Hangi tür savunmaya karşı hücum ederseniz edin, sizi başarıya götürecek yol pas tekniğinizin mükemmel olmasına bağlıdır. Şu bir gerçektir ki; pas vermek (diğer bir deyişle topu koşturmak), dribling yapmaktan sizi daha çabuk sonuca ulaştıracak bir yoldur. Günümüz basketbolunda top kullanma süresinin 24 sn. ile kısıtlandığı da düşünülecek olursa, yenilen bir basketten ya da alınan bir ribaunddan sonra topun hücum sahasına en kısa sürede götürülmesi gerekir. Bunu da ancak, pas tekniğini bilen ve pasın önemini kavramış oyuncularla gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlamda oyuncuların 3. sayıda detaylandırılacak olan pas çeşitlerini çok iyi uygulamalarının yanında; hangi pas türünü nerede kullanacaklarını da çok iyi bilmeleri gerekir. Pas çalışmalarının verimli olabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken iki gerçek de, bu çalışmaların maç temposunda ve baskı altında (savunmalı) yapılması gerektiğidir. Ancak, tekniğin gelişmesi için öncelikle savunmasız ve sabit olarak çalışılmasında yarar vardır.

Pas tekniğini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar esnasında, şu üç kavram mutlaka göz önüne alınmalıdır:

1) Pas Mesafesi: Bir hücum düzeni içerisinde, uygun pas mesafesi, 3-5 mt. arasındadır (Burada, dengeli yerleşim -spacing- söz konusu olup oyunun en önemli kavramlarından biridir ve 3. sayıda geniş olarak ele alınacaktır).

2) Pas Açısı:

Şekil.1‘de savunmanın 5 no’nun yarım önünde olduğunu varsayarsak bu en uygun pas açısıdır.
Şekil 2‘de aynı savunma pozisyonuna göre 2 no’lu oyuncunun bulunduğu yer pas açısını bozan ve çok zorlaştıran bir noktadır. Burada 2 no, sağa doğru bir ya da iki dribling ile pas açısını düzeltmeli ve daha sonra pas vermeye çalışmalıdır.

3) Pas Sürati: Pas mesafesiyle doğru orantılı olarak topun, savunmanın ne yapacağınızı algılamasını engelleyecek bir sürat ile takım arkadaşınıza ulaştırılmasıdır. Örneğin, forvetten, alçak posta (low post) verilecek bir pasın -ki bu pas büyük olasılıkla baskı altında verilecektir-, savunmanın müdahalesine imkân vermeyecek kadar hızlı (sert), uzun oyuncunun da alabileceği kadar da isabetli ve düzgün olması gerekir.
Tabii bu arada yakın mesafedeki arkadaşınıza çok sert pas atmamalısınız..

Basketbolda Paslaşma ve Asist
Basketbol oyununda paylaşım arttıkça, seyir güzelliği de artmaktadır. Paslanma, asist yapma çoğunlukla takdir toplayan oyun tarzlarıdır. Oyuna güzellik katan özelliklerden biri takım oyunu ve asisttir. Takım oyunu sonrası bulunan pozisyonlar sahada bulunan bütün oyuncuları mutlu eder. Çünkü onlarda başarılı bir atışın parçası olmuşlardır. Asist ise oyuncunun üretkenliği ve oyun zekâsını ortaya çıkartan örneklerden biri olma özelliğini taşır.
İyi oyuncu kavramının yanındaki oyuncuyu yücelten ifadesi içinde yer aldığını düşünürsek, bu iki değerin basketbol için ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlarız. Bencil oyuncular sayı istatistiklerinde üst sıralarda yer alabilirler. Bununla beraber onların orada olmalarını sağlayan onlara pozisyon sağlayan takım arkadaşlarıdır. Bu da nasıl olur? Tabiî ki paslaşma ya da asist yaparak. Bencil olmayan oyuncuları sahada görmek, onların oyunlarını izlemek büyük keyif verir. Onlar takım için yani takım başarısı için sahada yer alırlar. Oyun içinde bazı oyuncular ister istemez bencilleşebilirler. İstisnaları olmakla beraber bütün oyuncular sayı yaparak sahada kalacaklarını düşünürler. Aynı zamanda sayı atarak mutlu olurlar. Maçları sahaya çıkan her oyuncunun katkısı ile kazanılacağını düşünürsek, paylaşımın yani sayı yükünün paylaşıldığı takımlar başarıya daha yakın takımlar olarak nitelendirilebilir. Özellikle hızlı hücum oynayan takımlarda asist kavramının önemli yer tuttuğunu görebiliriz. Sahayı baştan sona top sürerek geçip atılan sayılar oldukça azdır. Yeni yetişen kuşaklarda 4 numara pozisyonunda oynayan oyuncular aldıkları rebound sonrası top sürerek rakip sahaya geçebilecek top hâkimiyeti alacak şekilde yetiştirilmelerine rağmen, top genellikle kısa oyuncuların ellerinde karşı sahaya taşınır. Kısa oyuncular hızlı hücum pozisyonlarında;
1. Pozisyonu kendi bitirebilir.
2. Yanında koşan forvet ya da uzun oyuncuya pas verebilir.
3. Forvet oyuncusuna şut pozisyonu oluşturabilir.
4. Forvet oyuncusuna pas verebilir ve forvet oyuncusu da, gelen uzun oyuncuya pas vererek pota altında ona pozisyon oluşturabilir.
5. Savunma yerleşmeden kısa oyuncular perdeleme kullanıp kendisine ya da uzun oyuncuya pozisyon oluşturabilir.
6. Savunma yerleşmeden uzun oyuncuyla perdeleme oynadıktan sonra diğer kısa oyunculara pozisyon oluşturabilir.
Elimizde oldukça fazla seçenek olduğunu görebiliyoruz. Basketbolu güzel kılan bu seçeneklerin çokluğu ile birlikte, oyuncuların kullandığı tercihlerin oyun zenginliğini belirleyici olmasıdır. Yukarıda saydığım özelliklerin birçoğunu yerleşik savunma düzenlerinde de görebiliriz. Ekstra pasların kullanıldığı hücumların sonunda bulunan sayılar, rakip takımın omuzlarını düşürür. Sonuç olarak paslaşma ve asist basketbol oyununa zenginlik katan özelliklerin en önemli olanları içinde yer alır.

Basketbolda baş üstü pas nasıl verilir

Basketbolda göğüsten pas verirken nelere dikkat edilir

http://www.youtube.com/watch?v=CVVe5FyDLoY

Basketbolda sektirme pas nasıl verilir?

Basketball Passing (Basketball Training Otter Basketball)

Basketball Passing & Defensive Drills : Basketball Drills: Chest Pass

Basketball Passing Drills – Chest Passing Drill (2 Lines)

Pas Üzerine-Basketbolda Pas Çeşitleri ve Pas Teknikleri Reviewed by on . Pas Hakkında-Basketbolda Pasın Önemi Topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaşlarına aktarılmasıdır. Teknik: Temel d Pas Hakkında-Basketbolda Pasın Önemi Topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaşlarına aktarılmasıdır. Teknik: Temel d Rating:
scroll to top