Salı , 5 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » VIDEO/Screen&Roll – Pick&Roll Teknikleri ve Drilleri
2.934 kez görüntülendi

VIDEO/Screen&Roll – Pick&Roll Teknikleri ve Drilleri

Pick and Roll
Günümüz basketbolunda en çok kullanılan hücum çeşidi Pick And Roll, bu oyun tarzını en çok uygulayan oyuncular ise oyun kurucular ve pivotlardır.Aslında işin hücum yönüne baktığımızda perdelemeyi yapan ve devrilen pivotun işinin çok daha kolay olduğunu görüyoruz. Ancak top elinde olan ve perdelemeyi kullanırken en doğru kararı vermesi beklenen point guardların görevi ise çok zor.Bu nedenle guard oyuncularını değerlendirirken nasıl PNR oynadıklarını izleyerek sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.Yakın zamanda oynadığınız bir maçı alın ve hücumda oynadığınız tüm Pick And Rollerin aşağıdaki maddelere bağlı olarak istatistiğini çıkarın. Oyun kurucunuzu ondan sonra değerlendirin;PNR oynanırken guard oyuncuları top kaybı yapamadan en doğru seçimi yapabiliyor mu?
1) Her iki taraftan bulduğu boşluklardan çembere gidebiliyor mu?
2) Bulduğu bu yakın atışları sayı ile neticelendirebiliyor mu?
3) Savunmayı üzerine çekecek kadar dışarıdan yüzdeli şut atabiliyor mu?
a) İçeri devrilen adama
b) Cut eden dış adamlara
c) Savunması yardıma giden, dışarıdaki boş kalan arkadaşlarını bulabiliyor mu?

AKDAĞ’IN SEMİNERDEKİ KONUŞMASI
* Ben bu ikili oyunu 1970 yılında henüz bir yıldız takım oyuncusu iken basketbolumuzun duayeni rahmetli Aydan Siyavuş’ dan öğrenmiştim.

* O yıllarda ki partnerim ise, bu sene tekrar birinci lige yükselen Tofaş takımının başkanı ve o dönemin unutulmaz oyuncusu, efsane Efe Aydan’dı.
* Bu konu ile ilgili alt yapı antrenörleri için vurgulamam gereken özel bir şey var. Bildiğiniz gibi bireysel oyundan kaçınan, bu nedenle öğretimi çok zor olan, serbest hareketli hücumları (Motion offence) tercih eden NCAA da ki bazı antrenörler, eskiden pick and roll oyununu da fazlaca bireysel olduğuna inandıkları için pek fazla kullanmazlardı.

1) Alt yapı antrenörleri için, önce hareketin mekaniğinin izahı ve driller

2) Büyük yaş gurupları ile çalışanlar için maç içinde uygulama.

1) Bir koç için, antrenman sahasına çıktığında oyuncularına bir set parçasını anlatması ne kadar doğal ve kolay bir şeyse, sanırım tüm antrenörlerin çok iyi bildiği ve uyguladığı bir konuyu onlara anlatmak o denli zor bir şey. Eminim buradaki değerli koçların hepsi pick and roll ile ilgili, benim bilmediğim birçok şeyi biliyorlardır.

Bazı fikirlerim birçoğunuza yanlış ve anlamsız gelebilir. Ancak burada anlatacağım her şey tamamen benim doğrularım ve düşüncelerimi kapsamaktadır.

Sanırım Pick and roll ü, bir dış adam ile bir post oyuncusunun oynaması çok önemli. Böylelikle aradaki boy veya beceri farkı, pick and rolle karşı en kolay savunma şekli olan ,”Adam değişmeye” karşı en önemli avantajımız olacaktır. Tüm basketbol severlerin yakından tanıdığı Karl Malone ve John Stackton ikilisi ise pick and roll de iki oyuncunun birbirini yakından tanıması halinde ne kadar verimli bir hücum olabileceğini, ortaya koymaktadır. Sizde kendi takımınızda böyle ikililer yaratabilirisiniz.

Pick and roll,( perdele ve devril bir ikili oyundur).Ancak bu oyunu oynarken, perdelemeden sonra dışarı açılmak,( pop out ) topu elden almak (hand-off), back door cut ı yapmak, devrilen oyuncuya üçüncü oyuncu ile yansıtma pas vermek, pick and roll sonunda doğru yerleşen ve boş kalan diğer üç oyuncuya sayı pası vermek veya her gün ortaya çıkan bu tarz yeni ilavelerde bu ikilinin bir parçası sayılmalıdır.
İkilide perdelemenin yeri, açısı, zamanlaması ve perdeyi kullanan oyuncunun adamını perdeye takması için, yapacağı aldatma çok önemlidir. Ancak bence en önemlisi perdeyi kullanırken savunmayı okuyup onun çeşidine göre karar verip hemen uygulamamızdır.

Perdelemenin yeri; öncelikle topa sahip olan dış adamın şut tehdidi olan bir bölgede olması gerekir. Post oyuncusu ise en az perde sonrası içeriye dönerek girişinden sonra topu alıp dengeli bir biçimde topu potaya atabileceği bir uzaklıkta olmalıdır. Perdenin açısı; rakibin omzuna dik gelmeli, yaklaşık kırk beş derecelik açı ile döndüğü zaman, dışarıdaki elinin potayı göstermesi gerekmektedir, en azından şut atabilecek kadar dengeli olmalıdır. Zamanlaması ise; Kuralların izin verdiği kadar çabuk ve ani olmalıdır.

Pick and roll oynanırken, diğer oyuncuların yerleşimi en az ikilinin oynanıldığı bölge kadar önemlidir.

Perdeyi kullanan dış oyuncu ise kendini savunan oyuncuyu şaşırtarak dengesini bozmalı önce ters tarafa sürüklemeye gayret etmelidir. Perdeleme yaklaşık iki metre içinde başlayan ve biten bir harekettir. Kenarlarda oynan pick and roll de %90 perdenin tersi kullanılır. Günümüzde perdelemeye karşı kullanılan birçok savunma şekli vardır. Savunma şeklini anlamak ve ona karşı tedbir almak için, oyuncumuzun sadece bu iki metrelik alanda kaldığı süre içinde karar verilmesi gerekir. Kanımca pick and roll öğretiminin en zor kısmı budur. Biz, burada sadece savunmada show up’karşı (tekrar orijinal adamına dönen savunmacı )hücumu kullanacağız.

Pick and roll oyunu için genelde tercih edilen iki bölge vardır bunlar KENAR ve TEPE dir. Dönüşün (Roll ün daha kolay yapılabilmesi için, oyuncusunun ivmesi çok önemlidir.)“Kenar”da, post oyuncusu aşağı doğru hareketlenerek perde yaparken, “Tepe”de, yukarı doğru hareketlenerek perde yapar.
Cem Akdağ

Guard-Forvet Pick And Roll Drili Pick and roll/Perde ve devril için burada gösterilenden çok daha fazla dril vardır.Bazıları sadece talimatsal olmakla beraber çoğu çeşitli şekillerde yarışmalı ve rekabetçi bir şekle sokulabilir.” Yap ve devam et ” iyi bir metoddur.Yani,şayet hücum basket yaparsa,o oyuncu veya o takım hücumda kalır.Hücum faul yaparsa,bu bir turnover/top kaybıdır.Savunma faul yaparsa,top hücumda kalır.Skorun tutulmasıyla birlikte belirli sayıda ” turnover ” hücum için konulabilir.Kaybedenler şınav çekebilir veya koşu yapabilir.
Pick & Roll Chair Drill for Forwards/Forvetler için Perde&Devril Drili

  • Forvetler dipçizgi boyunca dizilirler.
  • Guardlar ortada sıralanır.Öndeki iki guard şekilde görülen pozisyonda birer topları vardır.
  • Öndeki iki forvet ( 3&4)başlangıç poziyonundadır.
  • Sahanın her iki tarafında bir coach vardır ve serbest atış çizgisinin yakınında şekilde görüldüğü gibi sandalyeler vardır.
  • Coach forvetleri çağırır ve forvetler çıkıp bir perde kurarlar.
  • Forvet,devrilmeden önce guardın drive etmesini bekler.
  • Coach hataları düzelten ve kontrol eden guardlara sahiptir.
  • Herhangibir savunmayı kullanmadan önce bütün hatalar elimine edilmeli/giderilmelidir.
  • Perde sandalyeye,dönüşün yasaklanacağı şekilde yakın,kurulmalıdır.
  • İyi bir pivot dönüşü üretilir.Başlangıçta top kullanılmaz.Sadece sandalyede pivot hareketi yapılır.

Hazırlayan : Ahmet Dedeoğlu

Steve Nash and Amare Studemire Patented Pick And Roll Dunk vs Houston Rockets

Basketball Skill Sets – Pick & Roll

Pick & Roll Training

How To Execute A Pick And Roll Play In Basketball

 Pick N Roll with Dearborn High

 Pick n Roll Practice

Screen & Roll, Backdoor Cut, Give and Go DVD

PICK & ROLL ( PERDELEME & DEVRİLME ) – 1

PICK & ROLL ( PERDELEME & DEVRİLME ) – 3

PICK & ROLL ( PERDELEME & DEVRİLME ) – 4

VIDEO/Screen&Roll – Pick&Roll Teknikleri ve Drilleri Reviewed by on . Pick and Roll Günümüz basketbolunda en çok kullanılan hücum çeşidi Pick And Roll, bu oyun tarzını en çok uygulayan oyuncular ise oyun kurucular ve pivotlardır.A Pick and Roll Günümüz basketbolunda en çok kullanılan hücum çeşidi Pick And Roll, bu oyun tarzını en çok uygulayan oyuncular ise oyun kurucular ve pivotlardır.A Rating:
scroll to top