Pazartesi , 4 Ocak 2016

ev » Tüm Yazılar » Yolculukta Doğru Beslenme
2.535 kez görüntülendi

Yolculukta Doğru Beslenme

Yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde tatil ve yolculuk planları da yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar tatil planları daha önemli olsa da yolculukla ilgili ayrıntıları atlamamak gerekir. Çünkü güzel bir tatil öncesi ya da sonrası yapılan kötü yolculuklar tatilin bütün neşesini yok edebiliyor. Bu nedenle yolculuğunuzun mümkün olduğunca rahat ve sıkıntısız geçmesi için önlemlerinizi almanızda fayda var..Yolculuğunuz süresinde yaşanan tüm sorunları olmasa da, yediklerinizden kaynaklanan sorunları çözmek sizin elinizde. İşte size yolculuklar için bazı öneriler :

  • Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka hafif bir şeyler atıştırın. Çünkü gerek dolu, gerekse boş bir mideyle yolculuk yapmak da rahatsız edici olabilir. Yolculuğunuzu saatine göre hafif bir kahvaltı, öğle veya akşam yemeği yiyin.
  • Yolculuk sırasında hiç mola vermeyecekseniz sizi daha tok tutabileceğine inandığınız ama yine fazla ağır olmayan yiyecekleri seçmelisiniz. Eğer mola verecekseniz, kısa molalar için peynirli ve tavuklu sandviçler idealdir. Sandviç ekmeğinin kepekli olması, içine salatalık-domates ve havuç eklenmesi, sandviçinizin daha besleyici ve lezzetli olmasına yardımcı olacaktır.
  • Yolculukta vitamin ihtiyacınızı karşılamak için yanınıza taze meyve alabilirsiniz. Yolculuklarda mide-bağırsak sistemindeki sorunlarda artma olduğu için, elma ve muz gibi ishal önleyici meyveler iyi birer seçimdir.
  • Özellikle uzun süreli yolculuklarda sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Maden suyu ve meyve çayları yolculuk için idealdir. Tabii ki saf suyun yerini hiç bir şey tutmayacağı için günde 1,5-2 lt. Su tüketmeyi unutmayın.
  • Mola yerlerinde kolayca bulabileceğiniz kızarmış patates, et vb. çok yağlı besinler de midenize dokunabilir. Bu durumda daha az yağlı olan ızgara ya da fırında tavuk, patates, salata, çorba ve sebze yemeklerini tercih etmelisiniz. Molalarda özellikle temizliğine güvenmediğiniz yerlerden bir şey yememeye çalışın. Böyle yerlerde kapalı ambalajlardaki yiyecekleri tercih edin.
  • Sağlık Bakanlığı’ndan ‘yolculukta beslenme’ önerileri
  • Sağlık Bakanlığı, yolculuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine maruz kalınmaması için yemek yerken güvenilir yerlerin tercih edilmesi ve açıkta satılan yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi uyarısında bulundu

ANKARA (İHA) – Sağlık Bakanlığı, yolculuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine maruz kalınmaması için yemek yerken güvenilir yerlerin tercih edilmesi ve açıkta satılan yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yaz aylarının başladığı ve tatil seyahatlerin hızlandığı şu günlerde sağlıklı ve güvenli bir seyahat için bazı uyarılarda bulunuldu. Uzun yol seyahatlerinde sürücülerin kesinlikle uykusuz yola çıkmamaları ve sık sık mola vererek dinlenmelerinin önemine işaret edilen açıklamada, “Mola verilen zamanlarda mutlaka kısa yürüyüşler yapılmalı ve hareketlilik sağlanmalıdır. Özellikle uzun uçak yolculuklarında ara sıra ayağa kalkıp dolaşılması, yolculuk sırasında çeşitli el, boyun ve ayak hareketlerinin yapılması gerekir” denildi. Sürücülerin uzun süre aç kalmaları durumunda dikkatlerinin daha çabuk dağılıp, baş ağrısı ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceği belirtilen açıklamada, şu tavsiyeler sıralandı:

“Aynı zamanda ağır bir öğünün ardından kan şekerinde oluşabilecek hızlı yükselme ile birlikte de aynı sorunlar yaranabilmektedir. Bu nedenle sürücülerin azar azar ve sık sık beslenmeleri önemlidir. Kan şekerini hızla yükselten ve düşüren besinler tercih edilmemeli, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinden zengin ve evde hazırlanarak paketlenmiş taze meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Yolculuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine maruz kalınmaması için yemek yerken güvenilir yerlerin tercih edilmesi ve açıkta satılan yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Mümkünse yolculuk esnasında, evde hazırlanarak paketlenmiş yiyeceklerin tüketilmesi tercih edilmelidir. Dinlenme tesislerindeki gıdaların son kullanma tarihleri ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığından izinli olup olmadığına dikkat edilmesi de önemlidir. Yemek yenilen yerlerde kullanılan tabak, çatal, kaşık gibi gereçlerin temiz olmasına özen gösterilmeli, dinlenme yerlerinde mutlaka yemek yenilecek ise tavuk, balık gibi et yemekleri yerine pişmiş sebze yemekleri tercih edilmelidir. Çiğ sebze ve salataların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alınması önemlidir. Sıvı alımı amacıyla her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında aşırı kahve ve çay tüketiminden kaçınılmalı, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, kuşburnu, ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir.”

Yaz aylarının başlamasıyla artan hava sıcaklıklarının birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını, metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığı belirtildi. Kalp debisinde düşme, doku ve organlarda oksijenlenmede azalma, kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlendiği ifade edildi.

Açıklamada, “Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Yaz sıcaklığından en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olan bireylerdir. Yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenme ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Seyahatta Doğru Beslenme, Yolculukta Doğru Beslenme

Yaz mevsimi seyahatlerin en sık gerçekleştiği mevsim. Tatile gitmek isteyenlerin yollara düştüğü bu aylarda sağlıklı beslenmenin önemi bir kez daha öne çıkıyor. Çünkü rahat bir yolculuğun sırrı, doğru beslenme ve doğru seçimlerden geçiyor.
KENDİ ARABALARINDA GİDENLER İÇİN… Araba yolculukları özellikle uzun yola çıkılmışsa bir piknik havası kazanır. Hamur işleri, sandviçler, kekler ve börekler uzun yolların vazgeçilmezleridir. Şehir molalarında şehre özgü mutfak kültürünü tatmak ise bir alışkanlık haline gelmiştir. Fakat seçimler doğru yapılmazsa, yolculuk bir kâbusa dönüşebilir.
Yanınıza alacağınız yiyeceklerin ve molalarda atıştıracaklarınızın hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yağ içeriği yüksek yiyecekler karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle seçeceğiniz yiyeceklerin ızgara, fırında veya haşlama pişirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kızartma ve kavurmalar yolculuklarda da sağlıklı seçimler değildir. Yanınıza sebzeli sandviçler, meyveli kekler gibi hafif yiyecekler almaya özen göstermelisiniz.
Yaz sıcaklarında et ve peynir daha çabuk bozulabileceğinden dolayı sandviçlerinizde bu besinleri tercih etmemelisiniz. UHT sütler oda sıcaklığında da rahatlıkla saklanabileceğinden ötürü tercih edilebilir içecekler arasında yer alır. Yaz aylarında diğer önemli bir konu ise besin zehirlenmeleridir. Yolculuğunuz boyunca mümkün olduğunca paketlenmiş gıdaları tercih etmeye çalışmalısınız. Bu mevsimde sudan dolayı oluşan ishaller sıklıkla görüldüğünden kapalı şişelerdeki suları tüketmeye özen gösterin ve açık satılan ayranları satın almayın.
Uzun yollarda sürücülerin bir sorunu da uykularının gelmesi olabilir. Kafein içeren içecekler konsantrasyonu arttırır. Bu nedenle molada bir bardak çay veya bir fincan kahve içilebilir. Unutulmaması gereken ise kafeinin uykunun yerini tutmayacağıdır. Yola çıkmadan önce uykunuzu almış olduğunuzdan emin olun ve yorulduğunuzda dinlenin. Kafeinle ilgili bir diğer sorun ise idrar yapımını arttırmasıdır. Sık sık mola vermek istemiyorsanız, aşırı miktarda çay, kahve ve karbondioksitli içecekler tüketmeyin.
OTOBÜS YOLCULUKLARI: Günümüzde otobüs yolculuklarında birçok ikram gerçekleştirilmektedir. Yolcuların ise seçimleri konusunda dikkatli olması gerekir. Bazı firmalar günümüzde sağlıklı ürünler ve şeker hastaları için diyet seçenekler sunmaya başlamış olsa da, bu uygulama halen tam olarak yaygınlaşmamıştır. Özellikle şeker hastalarının yapılan şekerli ikramlar konusunda dikkatli davranması gerekir. Tuzlu alternatifleri veya diyet ürünleri tercih etmek şeker hastaları için daha uygundur. Firmanın böyle bir uygulaması yoksa atıştırılacak sağlıklı seçenekleri çantanızda bulundurmanızda fayda vardır.
Çantamızda bulunduracağımız bir elma veya muz ise acil durum kurtarıcıları olabilir. Seçmeli kahvaltı veren otobüs firmaları ile yolculuk yapıyorsanız yeni bir güne ve seyahatinizin son durağına hazır hissetmek için süt, peynir ve yumurta gibi proteinli besinleri ve kendimizi enerjik hissetmemizi sağlayacak ekmeği tercih etmek daha sağlıklı olur. Otobüs kahvaltılarında reçel ve bal gibi yüksek glisemik indeksli besinler tercih etmemekte fayda vardır. Çünkü bu tür şekerden zengin yiyecekler kan şekerimizi hızlı yükseltip hızlı düşürdüklerinden dolayı daha çabuk acıkmamıza neden olacaktır.
İçecekler konusunda da dikkatli olunmalıdır. Kafeinden zengin içecek tüketiminin sınırlandırılması yolculukta rahat uyumamıza yardımcı olacaktır. Yolculuk esnasında tüketilebiliyorsa oda sıcaklığında su tercih edilmelidir. Çünkü soğuk su mideyi daha hızlı terk etmektedir.
TREN YOLCULUKLARI: Tren yolculukları, karayollarına nazaran daha uzun ve keyifli geçen yolculuklardır. Yemekli vagonu, çantadaki erzakları ile gayet neşeli geçen bu yolculukta da dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Aynı kendi taşıtında seyahat edenler gibi, trende seyahat edenlerin de yanlarında taşıdıkları besinleri dikkatli seçmesi gerekir. Et ve peynir gibi proteinden zengin besinler yaz sıcağında daha hızlı bozulduğundan ötürü yolculuk erzakları arasında yer almamalıdır. Bunun yerine hafif sebzeli sandviçler, tostlar, kutu UHT süt ve muz, elma gibi çabuk bozulmayan meyveler tercih edilmelidir.
Galeta, diyet bisküvi, grisini gibi besinlerde yolculuk için uygun olacaktır. Yemekli vagonlarda doğru menüyü seçmek konusunda özen göstermek gerekir. Seçilen yiyeceğin hafif ve az yağlı olması yolculuğumuzu rahat tamamlamamıza yardımcı olur. Kızartma ve kavurmalar ise tercih edilmemelidir. Su kaynakları konusunda emin değilseniz, çiğ sebze ve salatalardan da uzak durmak yerinde bir tercih olur. Tost, sandviç ve ızgara etler yolculuk için daha güvenilir seçeneklerdir. Fakat etin iyi piştiğinden emin olunmalıdır. Yaz sıcaklarında çabuk bozulan patates, pirinç ve mayonez gibi besinlerden de uzak durmak sağlıklı olur.
Yemekli vagonlarda servis edilen alkollü içecek miktarı konusu da önemlidir. Kadınlar günde bir birim, erkekler iki birimden daha fazla alkol tüketmemelidir. Yemek vagonunda keyif yapmak istiyorsanız 1–2 şişe bira, 1–2 kadeh şarap veya 1 duble rakıdan fazla içki tüketmemelisiniz. Yolculuğun sonuna alkolün olumsuz etkileri kalmasın istiyorsanız, alkolü tok karına ve bol su ile beraber tüketmelisiniz.
UÇAK YOLCULUKLARI: Ülke içinde çıkılan uçak yolculukları kısa sürdüğünden ötürü bir şeyler yemeğe ihtiyaç duymadan yolculuğumuz sonlanır. Fakat ülke dışı seyahatlerde durum biraz farklıdır. Uzun uçak yolculuklarında beslenmemizden oturuş pozisyonumuza kadar birçok faktöre dikkat etmemiz gerekir. Uzun uçak yolculuklarında mağdur olmamak için, seyahatten önce servis edilecek yiyecekleri öğrenmekte fayda vardır.
Vejetaryenlik gibi özel bir durumunuz varsa veya şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi sağlık sorunları nedeni ile özel bir diyet uygulamanız gerekiyorsa uçak bileti alırken bu durumu bildirmeniz yararlı olabilir. Çünkü bugün birçok firma önceden haber verildiği takdirde özel uygulamalar gerçekleştirebilmektedir. Uçakta yüksek hava basıncı nedeni ile vücuttan su kaybı oldukça artar. Bu nedenle su tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Yolculuk süresince düzenli olarak su içmek önemlidir. Vücuttan su kaybını arttıran kafeinden zengin çay, kahve ve kolalı içecekler mümkün olduğunca az tercih edilmelidir. Vücuttan su atılmasına neden olan bir diğer içecekte alkoldür. Bu nedenle alkol tüketimi konusunda hassas davranılmalıdır.
Seyahat süresince sürekli aynı pozisyonda oturmak sakıncalıdır. Yüksek basınç ve oturma pozisyonunun değişmemesi kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle yol boyunca oturma pozisyonu sık sık değiştirilmeli ve koridorda yürüyüş yapılmalıdır. Zaman dilimi farkı olan seyahatler, kişinin kendisini kötü hissetmesine ve adapte olma yeteneğinin azalmasına neden olan jet-lag ile sonuçlanır. Jet-lagdan kolay kurtulmak için, seyahatin bittiği gün hafif yiyecekler tüketilmelidir. Ertesi sabah kahvaltıda proteinden zengin besinlerin seçilmesi kötü etkiyi azaltır. Bu nedenle sofranızda süte, peynire ve yumurtaya mutlaka yer vermeye çalışmalısınız. Jet-lag etkisinden kolay kurtulmak için bol bol su içmeye devam etmelisiniz.
Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!
Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu
TUTAR’LI DİYET Beslenme Danışmanlık&Yaşam Koçluğu

Yolculukta Doğru Beslenme Reviewed by on . Yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde tatil ve yolculuk planları da yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar tatil planları daha önemli olsa da yolculuk Yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde tatil ve yolculuk planları da yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar tatil planları daha önemli olsa da yolculuk Rating:
scroll to top